Curaçao Gezi Rehberi
Curaçao Gezi Rehberi

Karayip Denizi’nin güneyinde ve Venezuela’nın kuzeyinde yer alan Curaçao, yaklaşık 160 bin nüfusuyla gezilip görülmesi gereken bir ada ülkesidir. Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkeden biridir. Ülkede yer alan doğal güzellikler ve Hollanda mimari izlerini taşıyan yapılarından dolayı buraya küçük Amsterdam denilmektedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Willemstad

Karayip adasında yer alan Willemstad, Curaçao’nun başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biridir. Buradaki renkli kelimesi hem gerçek hem de mecaz anlamında kullanıyorum. Dikkatinizi çekerim. Çünkü buraya gittiğinizde yapıları rengarenk olduğunu görürsünüz. 1800’lü yıllarda buradaki görevli Hollandalı koloni valisi, beyaz rengin migrenine iyi gelmediğini fark eder. Bunun üzerine şehirde bulunan bütün yapıları değişik renklere boyanmasını ister. Bu karardan sonra şehirdeki bütün yapılar değişik renklere boyanmıştır. Bu yapılar ve renkleri günümüze kadar sağlam bir şekilde hatta günümüzde Unesco tarafında koruma altına alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret edin. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Bunları gezip görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

Klein Curaçao

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Klein Curaçao, gezilip görülmesi gereken ıssız bir adadır. Burada pek yaşam bulunmamaktadır. Bu nedenle günübirlik gezi yapabilirsiniz. Buraya tekne turları yapılmaktadır. Buraya gelip dalış veya şnorkel yapabilirsiniz. Ülkenin en güzel dalış noktalarından biridir. Ayrıca burada eski bir deniz feneri, bir sahil evi ve birkaç kulübe bulunmaktadır. Bunları ziyaret edin.

Jan Thiel Köyü

Adanın güneydoğusunda yer alan Jan Thiel, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir tatil köyüdür. Burada yer alan palmiye ağaçları köye harika bir renk katmıştır. Köyün nefes kesen manzarası ve bakir doğasıyla insanları kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca plajlarında; deniz, kum, güneş ve eğlencenin doruğunu yaşayabiliyorsunuz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Riffort Bölgesi

Adanın başkenti Willemstad şehrine bağlı  Riffort Bölgesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Bu bölge daha çok tarihi yapılarıyla bilinmektedir. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu nedenle UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan bir bölgedir. Bunun dışında yine doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Buraya gelip bu güzellikleri ziyaret edip keşfedebilirsiniz. Ayrıca ülkenin en renkli ve hareketli gece hayatı burada yaşanır. Bölgede birçok gece mekanı bulunur. Tatil, huzur ve eğlence adına ne arasanız bu bölgede bulabilirsiniz.

Curaçao Plajları

Karayip denizinde yer alan bu ada ülkesinde geszilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Fakat bu ada ülkesi denilince akla ilk olarak şüphesiz harika plajları gelmektedir. Burada çok sayıda plaj bulunmaktadır. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda kişi sevdikleriyle birlikte buraya gelip deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmaktadır. Bunun yanında yine burada yapılan birçok su sporu ve eğlence de plajlara oldukça renk katmaktadır. Ülkede yer alan en popüler plajlar şunlardır;

 • Cas Abao Plajı
 • Jeremi Plajı
 • Knip Plajı
 • Daaibooi Plajı
 • Barbara Plajı
 • Kalki Plajı

Christoffel Park

Adanın başkenti ve en büyük şehri Willemstad şehrine 45 dakika uzaklıkta yer alan Christoffel Park, 1978 yıllında ziyarette açılan ülkenin en büyük ulusal parkıdır. Burada çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Şehir stresinden uzaklaşıp kumsallara da kısa bir süreliğine ara vermek istiyorsanız mutlaka bu parkı ziyaret edin derim. Parkta birçok yeni türü keşfetmiş olursunuz. Ayrıca burada birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaraları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle mağara duvarlarında bulunan çizimler oldukça dikkat çekicidir.

Curaçao Sualtı Parkı

Curaçao’nun güneydoğu sahilinde yer alan Curaçao Sualtı Parkı, 1983 yıllında kurulan önemli bir sualtı parkıdır. Büyüleyici ve zengin sualtı yaşamı keşfetmek için yıl boyunca buraya çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada çok sayıda balık türü ve mercan bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin en popüler dalış yerlerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda kişi buraya gelip dalış yapıp sualtı zenginliklerini keşfetmektedir. Bunun dışında ülkede en iyi 5 dalış noktası şöyledir;

 • Mushroom Forest
 • The Superior Producer
 • Hell’s Corner
 • House Reef at Habitat Curaçao
 • Tugboat at Caracasbaii

Kraliçe Emma Köprüsü

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Willemstad’da yer alan Kraliçe Emma Köprüsü, 1888 yıllında ziyarette açılan dünyanın en uzun yaya köprüsüdür. Bu köprü tam olarak 167 metre uzunluğundadır. Bu köprü; Sint Anna Bay boyunca Punda ve Otrobanda bölgelerini birleştirmektedir. Bu köprü üzerine çıkıp şehrin harika manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu köprü günün belirli saatlerinde gemi geçişleri için kapalı tutulmaktadır. Buraya geldiğinizde bu köprü üzerinde mutlaka bir fotoğrafınız olsun diyorum.

Curaçao Devekuşu Çiftliği

Santa Catharina’daki Groot St. Joris yolunda yer alan Curaçao Deve kuşu Çiftliği, Karayipler’deki en büyük deve kuşu çiftliği ve aynı zamanda dünyanın en büyük 2. deve kuşu çiftliği olarak bilinmektedir. Buraya rehberler eşliğinde gidip deve kuşu hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulabilirsiniz. Buraya gittiğinizde kendinizi Afrika çiftliklerinde hissedeceksiniz. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca buradan ayrılmadan önce hediyelik eşya dükkanına gidip deve kuşu ile ilgili hediyelik eşya alın.

10  Curacao Deniz Akvaryumu

Adanın güney batısında yer alan Curacao Deniz Akvaryumu, 1984 yıllında ziyarette açılan dünyanın en güzel akvaryumlarından biridir. Burada 400’den fazla deniz canlısı bulunmaktadır. Aynı zamanda dalış imkanı da sağlamaktadır. Buraya sevdiklerinizle gelip deniz canlılarını daha yakında keşfedebilirsiniz. Ülkedeki sualtı zenginliği merak ediyor fakat dalış yapmaya çekiniyorsanız burası tam size göre bir yerdir. Bu akvaryum, her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.


Bunlar dışında  Curaçao hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Curaçao Bayrağı
Curaçao Bayrağı

Nüfus: 158.635

Başkent: Willemstad

Resmi Dilleri: Felemenkçe, İngilizce, Papiamento

Para Birimi: Hollanda Antilleri guldeni

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 1921

Curaçao Nerede, Nasıl Gidilir?
Curaçao Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz