Dakka Hakkında Bilgi
Dakka Hakkında Bilgi

Dakka olarak da bilinen Dakka, Bangladeş‘in başkenti ve dünyanın en büyük Metropollerinden biridir. Yaklaşık dokuz milyon nüfusu vardır. Bu, Avusturya ya da İsviçre’de yaşayanlardan daha fazladır. Buna rağmen, gelecekte nüfusun artacağı tahmin edilmektedir. Bu şehirde birçok insan oldukça küçük bir alanda yaşadığı için, neredeyse her yerde dar bir şekilde inşa edilmiştir ve sokaklar genellikle kalabalıktır.

Dakka şehri 1000 yıldan biraz daha eski. Birkaç yüzyıl boyunca Bengal’in başkentiydi. Bu, bugün Hindistan’da bulunan birkaç bölge ile birlikte bugün Bangladeş’ti. Ancak 18. yüzyılda Bengal İngilizler tarafından fethedildi ve böylece İngiliz Hindistan kolonisinin bir parçası oldu. Bangladeş 1971 yılında bağımsız hale geldiğinde Dakka tekrar Başkent oldu.

Dakka Hakkında Bilgi
Dakka Hakkında Bilgi

Dakka’nın ilgi çekici yerleri arasında Eski bir saray olan Ahsan Manzil, Lalbag Kalesi ve Dakka’daki Hindular için önemli bir yer olan Dakeshvari Tapınağı bulunmaktadır. Bangladeş Cumhurbaşkanı, İngiliz sömürge döneminden kalma bir bina olan Bangabhaban’da yaşıyor.

Dakka, Bangladeş ekonomisi için en önemli şehirdir. Yine de oldukça fakir bir şehirdir. Özellikle Tekstil, şeker ve çay üretilmektedir. Jüt de önemli. Bu bir bitkidir. Dakka çevresinde geniş tarlalarda yetiştirilmektedir.

Hazaribagh bölgesinde çok sayıda deri üretiliyor ve zengin ülkelere satılıyor. Şehirde yaklaşık 250 deri Tabakhane vardır. Bu da ekonomiye para kazandırmaktadır. Bununla birlikte, deri üretiminde birçok zararlı madde de atık suya girer. ABD’li bir çevre Örgütü Hazaribagh’ı dünyanın en kirli yerlerinden biri olarak tanımlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz