gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Gazneniler ve Selçuklular arasında meydana gelen Dandanakan Savaşı Nerede yapıldı, Ne Zaman Yapıldı ve tarihi hakkında kısaca bilgi.

Dandanakan Savaşı Nerededir?

Dandanakan Savaşı Gazneniler ve Selçuklular arasında 1040 yılında yapılmış olup sadece Türk Dünyası açısından değil aynı zamanda Dünya tarihinde derin etkileri olan bir savaştır.

Dandanakan Savaşını Selçuklular Gaznelilere karşı kazanmıştır ve devletleşme sürecine girerek önemli bir adım atarken, Gazneliler ise savaşı kaybettikleri için yok olmaya başlamışlardır.

Dandanakan Savaşı günümüzde Kuzeydoğu İran, Güney Türkmenistan, Kuzeybatı Afganistan arasında kalan bir bölgede yapılmıştır. Bu savaştan sonra Selçuklular başkentlerini Perslilerin yoğun yaşadığı kente taşımışlardır.

4 YORUMLAR

  1. :))))))) Bu savaş bugünkü Kuzeydoğu İran, Güney Türkmenistan, Kuzeybatı Afganistan’dan ibaret eski adı Horasan olan bölgede yapılmıştır. Erzurum Horasanı’nda değil!:))))

  2. Dandanakan savaşının son aşaması olup meydan muharebesi şeklinde cereyan eden muharebe günümüzde Bayram Ali diye bilinen yerdeki Kız Kalesi ile bu kalenin 3-4 km kadar Güneyindeki su kuyusu arasındaki çöllük arazide yapılmıştır. Savaşın ilk aşaması o mevkiin 70 km kadar Güneydoğusunda vur-kaçlar şeklinde başlamıştır. Gazne ordusu çölü Güneydoğusundan Kuzeybatısına doğru geçip Serhas’a kadar katetmiş, sonra Kuzey-Kuzeydoğu kıyısından Merv-Bayramali istikametinde kale civarında muharebeyi kabul etmiştir. Burada suzuzluktan kırılan Gazneliler dağılmıştır. Bu yer Türkmenistan’dadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here