Danimarka Hakkında Bilgi
Danimarka Hakkında Bilgi

Danimarka, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan bir ülkedir. İsviçre kadar büyük ve biraz daha az nüfusa sahip küçük bir Krallıktır. Danimarka’nın bir kısmı anakaraya aittir ve Almanya’nın en kuzeydeki Eyaleti olan Schlesvig-Holstein’ın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Danimarka‘nın diğer kısmı ise adalardan oluşmaktadır. En büyük adanın adı Seeland. Her on Danimarkalıdan dördü Zeeland’da yaşıyor ve başkenti Kopenhag’da bulunuyor. Diğer büyük şehirler Aarhus ve Odense.

Danimarka Hakkında Bilgi
Danimarka Hakkında Bilgi

Danimarka‘nın batısında Kuzey Denizi, doğusunda Baltık Denizi bulunur. Skagen’de iki deniz çarpışır. Sadece Almanya ile Danimarka’nın ülke üzerinden uzanan bir sınırı vardır. Kopenhag’ı İsveç’in Malmö kentine bağlayan bir köprü vardır. Arabalara ve Demiryollarına hizmet eder ve 16 kilometre uzunluğundadır.

Faroe Adaları ve Grönland, Kuzey Atlantik’te çok uzaktadır. Danimarka Krallığı’na ait olsalar da, kendi başlarına karar verebilirler. Her ikisinin de kendi Hükümeti ve kendi parlamentosu vardır.

Danimarka 1848 yılından beri anayasal bir Monarşi ile yönetilmektedir. Şu anda Devlet Başkanı Kraliçe Margarethe’dir. Ancak Danimarka’nın Politikası, başta Danimarka Başbakanı olmak üzere Parlamento tarafından yürütülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here