Danimarka'da Gezilecek 10 Yer
Danimarka'da Gezilecek 10 Yer

Danimarka, İskandinav ülkelerinden birisidir. Orta çağda var olan Viking savaşçılarından bu yana hayli gelişti ve modern bir ülke oldu. Ülkede masallardan kalma güzellikte kaleler bulabileceğiniz gibi çok güzel balıkçı köyleri ve kuzey denizinin soğuk sularında yüzen balıkları yiyebilirsiniz.

Göz at;
 1. Danimarka Gezilecek Yerler
 2. Danimarka’da Gezilecek 10 Yer
 3. Kuzey Işıkları Nerede, Ne Zaman Görülebilir?
 4. Kopenhag Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 5. Danimarka’da Gezilecek 10 Yer
 6. Danimarka Nerede?
 7. Danimarka’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 8. Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 9. Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 10. Rosenborg Kalesi
 11. Round Kulesi
 12. Frederiksborg Sarayı
 13. Kurtarıcı Kilisesi
 14. Christiansborg Sarayı
 15. Roskilde Katedrali
 16. Kopenhag Opera Binası
 17. Hammershus
 18. Egeskov Şatosu
 19. Kronborg Kalesi

Sizler için Danimarka’nın en iyi gezilecek yerlerini belirledik;

10. Ribe

“Artık yaşlanmıyorsunuz, daha iyisiniz”, sözü bu kente aittir. Şehirde bulunan Belediye binası ülkenin en eski binasıdır. 1496 yılında yaptırılmıştır. Şehirde bulunan Ribe Katedrali ise Danimarka’daki ilk Hristiyan kilisesi olarak bilinmektedir.

9. Gilleleje

Danimarka gibi bir soğuk kuzey ülkesininde elbette Riviera’sı olacağını düşünmezsiniz, ama öyle. Gilleleje, Danimarka Riviera’sı, Kuzey Denizi’ndeki güzel bir balıkçı kasabası. Balıkçılar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgalcilerini durdurup Danimarkalı Yahudileri yalnızca 25 km (15 mil) uzakta bulunan İsveç’e kaçırmışlardır. Bu çabalar hakkında yerel müzede daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 14. yüzyılda kurulan Gilleleje, hoş ve büyüleyici fotoğraf fırsatlarıyla zengindir.

8. Elsinore

Helsingør olarak da bilinen Elsinore, dünyadaki ünlü kalelerden birine ev sahipliği yapıyor: Shakespeare’in Hamlet’i için bahsettiği Kronborg. Oyun, burada 80 yıl boyunca oynatıldı. Eski bir balıkçı köyü olarak 15. yüzyılda kurulmuş olsa da, kalelerle çevrilidir ve bir kiliseye sahiptir. Artık çok daha kalabalık bir liman kentidir.

7. Aalborg

Aalborg, yüzyıllar boyu kendisini endüstriyel ve kültürel merkez haline getiren eski bir Danimarka kentidir. Tiyatro, senfoni ve opera ile birlikte Karnaval’lar etrafında merkezlenen İskandinavya’nın en büyük festivali olan Aalborg Karnavalı bilinmektedir.

6. Roskilde

Danimarka başkenti Kopenhag’a sadece 30 km mesafede yer alan ve ülkenin eski şehirlerinden birisidir. Viking gemi müzesininde yer aldığı bu şehirde, Temmuz başında Roskilde Festivali adı verilen dev bir rock müzik etkinliği gerçekleşmektedir.

5. Skagen

Danimarka’nın en kuzeydeki şehir olan Skagen, aynı zamanda ülkenin ana balıkçı limanı ve ülkenin en popüler yerlerden biridir. Her yıl iki milyon turist bu kente gelmektedir. Manzarası, uzun kumlu plajları ve renkli balıkçılarla kaplı köyü bulunmaktadır.

4. Bornholm

Baltık Denizi’nde yer alan, Polonya ve İsveç kıyılarına yakın bir ada olan Bornholm, özellikle cam ve seramik sanatı ürünleri ile biliniyor. Ada, pitoresk yel değirmenleri ve dört tanesi yuvarlak olan birkaç ortaçağ kilisesine sahip birkaç kasabaya ev sahipliği yapmaktadır. II. Dünya Savaşı’nda önce Almanlar tarafından işgal edilen ve daha sonra Sovyetler tarafından işgal edilen ada, engebeli deniz kayalıklarından ve ormanlardan, yemyeşil vadilere ve plajlara kadar seçkin manzaralarıyla dikkat çekiyor. Danimarka ve İsveç’ten feribotla ulaşılabilirsiniz. Burada Neolitik çağdan kalma ortaçağ kaleleri ve güneş tapınakları bulacaksınız.

3. Odense

Odense, “Odin’in kutsal yeri” olarak tercüme edilir. Danimarka’nın üçüncü büyük şehridir ve tatlılarıyla ünlüdür. Danimarka’nın en eski sanat müzelerinden biri olan Funen’s Abbey ve 11. yüzyıl Saint Canute Katedrali yine burada bulunmaktadır.

2. Aarhus

330.000 kişi ile Aarhus, Danimarka’nın ikinci büyük şehridir. Sekizinci yüzyıldan kalma bir Viking yerleşimi olarak günümüze kadar gelmiştir. Aarhus, yüzyıllar boyunca ticaret merkezi olmuştur ve canlı müzik etkinlikleriyle tanınmaktadır. Şehirde her yıl 8 gün boyunca süren caz festivalide yapılmaktadır. Mimari olarak ilginç bir şehirdir. Kentin eski yapısı ise 13. yüzyılda yapılmış olan Aarhus Katedralidir.

1. Copenhagen

Çoğu gezgin, ülkenin en büyük şehri ve başkenti olan Kopenhag’dan başlayarak Danimarka’yı ziyaret etmeye başlar. Kopenhag, sunacak çok şeyleri olan canlı bir şehir olduğu için oldukça rağbet görmektedir. Çoğu ziyaretçi Kopenhag’a iki şey için geliyor: İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen tema parkı olan Tivoli Bahçeleri’nin tadını çıkarmak ve bir Hans Christian Andersen masalına dayanan bronz heykel olan Little Mermaid’i görmek. Christianshavn semtindeki Hollanda Rönesans mimarisi ile tanınan Kopenhag, bazı düzgün şatolar ve ortaçağ kiliseleri ile harika manzaralarda sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here