Kumlu

Kumlu ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. Kent merkezine yaklaşık 96 km uzaklıkta bulunur. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür. Yada çevre il ve ilçelerden buraya direk araba bulmanız mümkündür.

Hatay’ın İlçeleri

Kumlu ilçesi  Amik ovasında bulunmaktadır. Amik Ovasının Merkezinde bulunan ilçe Amik gölünün istilası sonucu burada bataklık oluşuyor. 1945 yıllında burayı İskan Bölgesi ilan ediyorlar. Bu bataklığı kurutmak için yöre halkını Kilik Köyüne nakledilmiştir. Daha sonra gün geçtikçe Kilik köyü nüfüsü kalabalıklaşıyor. Kilik köyünü kasaba yapıyorlar. 1968 yıllında buraya Belediye teşkilatı kuruluyor. 1990 yıllında İlçe statüsüne kavuşuyor. Daha sonra ismi Kumlu olarak değiştiriliyor. İlçeye bağlı 13 mahalle bulunur. ilçenin Nüfusu yaklaşık 13. 241’dır.

Kumlu Nerede

Kumlu’da Gezilip Görülecek yerler

Kumlu Kaplıcaları

Şifa Kaynağı Kaplıca

İlçemize bağlı Hatayhamamı Mahallesinde bulunan ve Hamamat olarak bilinen bu kaplıca suyu şifa dağıtıyor. Kaplıca suyun sıcaklığı 37 derecedir. Kaplıca suyu birçok hastalığa iyi geldiği için birçok kişi buraya ziyaret amacı ile gelmektedir. Kaplıca suyun iyi geldiği hastalıklar şunlardır. *Ortopedik Rahatsızlıklar *Nörolojik Hastalıklar *Boyun ve Bel Fıtığı *İdrar Yolu ve Kas Hastalıkları *Astım ve Burun Boğaz Hastalıkları *Spor Yaralanmaları *Kadın Hastalıkları *Deri Hastalıkları *Kısırlık Sorunları *Migren *Romatizmal Eklem Ağrıları *Eklem Kireçlenmesi *Safra Kesesi ve Böbrek Taşı *Siyatik, Sivilce, Egzama Hastalıkları *Felçli ve Yarı Felçli Hastalıklar *Üst Solunum Yolu Hastalıkları *Deri ve Cilt Hastalıları *Kalp ve Damar Sertliği gibi bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

Kumlu Kaplıcası
Hatay Kumlu
Kumlu Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here