Delikaya Kaya Mezarı

Ordu ilimizin merkeze bağlı Delikkaya köyünde bulunan Delikkaya Kaya Mezarı hakkında bizde bırakılan izlenim ve gözlemlerimizi size aktarmaya çalışacağız.

Ordu Delikkaya Kaya Mezarı

Kaya mezarları statüsü yüksek kişiler için yapılan mezarlardır. Bu mezarlara o kişinin değerli eşyaları ile birlikte gömüldüğü için mezarları koruma altına almışlardır. Bu mezarların çoğu tuzakla doludur. Bu mezarlar diğerlerine göre daha süslü olmaktadır. Bu kaya mezarları ülkemizin birçok ilinde bulunmaktadır. Bunlardan biri de Ordu ilimizde bulunan Delikkaya Kaya Mezarıdır. Bu mezar Delikkaya Köyün sınırlarında olan kayalıklar içinde oyulmuş tek odalı bir mezardır. Bu mezar çift girişli bir sütuna sahip olup yerden yaklaşık 40 metre yüksekliktedir. Sarp ve kayalık içinde oyulup yapılan mezar yerden çok yüksek olan bu mezara ulaşılamamaktadır. Burada üç kaya mezarı bulunur. Burada Roma dönemine ait önemli bir devlet adamın yattığı rivayet edilmektedir. Diğer iki mezarın devlet adamın ailesi olduğu söylenmektedir. Bu mezarlar Roma dönemine ait olup anıtsal mezar görünümündedir.

Delikaya Kaya Mezarı Nerede
Delikkaya Kaya Mezarı Nerede

Sonuç olarak tarihe şahitlik eden bu Karadeniz ilimize yolunuz düşerse bu tarihe ışık tutan mezarları ziyaret etmenizi öneririz.

Delikaya Kaya Mezarı
Delikkaya Kaya Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Delikkaya Kaya Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?

Delikkaya Kaya Mezarı, Ordu kent merkezine bağlı Delikkaya Köyü’nde bulunur. Ordu il merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunur. Delikkaya köyüne giden araçlarla rahatlıkla ulaşım sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here