Kongo-Brazzaville Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4,7 milyon nüfusuyla Afrika’nın Orta bölümünde yer alan Kongo Cumhuriyeti,  Kongo-Brazzaville olarak da adlandırılan Atlas Okyanus’a sınırı bulunan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Brazzaville Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kongo Nerede?
  3. Kongo Cumhuriyetinde Gezilecek 10 Yer
  4. Kongo Cumhuriyetinin Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kongo Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke; Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Angola gibi ülkelerle sınır komşusudur. Uzun yıllar Fransız sömürgesinde kalan bu ülke, 1960 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Burada gezilip görülecek birçok vahşi yaşam parkı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerlerin içinde en popüler olan 10 tane yer seçtik. Buraya yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka ziyaret edin derim. İşte o yerler…

Ouesso

Ülkenin kuzeyinde yer alan Ouesso, Sangha Nehri kıyısındaki yağmur ormanları ile çevrili bir kasabadır. Burada daha çok kısa boylu veya kaba adıyla cüce insanlar yaşmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Başkent Brazzaville’ya feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yıl boyunca en çok ziyaret edilen kentlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin.

Pointe-Noire

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Pointe-Noire, yaklaşık 820 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Aynı zamanda ülkenin aynı isim ile anılan 12 idari bölgesinden biridir. Bu nedenle önemli bir yerdir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Harika manzaralı bakir doğasıyla göz kamaştırmaktadır. Yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan bu şehir, gezilip görülmeye değerdir.

Tele Gölü

Epena Bölgesi’nde yer alan Tele Gölü(Lake Tele), Mbandaka kenti yakınlarında bulunan bir tatlı su gölüdür. 6 km uzunluğunda ve ortalamam 4 km derinliğinde olan bu gölün harika bir manzarası bulunur. Gölün hemen yanında 4389 kilometrekarelik alan kaplayan Lake Tel Topluluğu Koruma Alanı bulunur. Buraya gelip bu harika yeri de ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin en güzel göllerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Nabemba Kulesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Nabemba Kulesi, 1983-1986 yılları arasında inşa edilen ülkenin en yüksek binasıdır. Aynı zamanda şehrin önemli simgelerinden biridir. Bir Fransız şirket tarafında yapılan bu kule, Ülkenin en yüksek dağı olan Nabemba’nın ismini almıştır.

Kulenin içinde birçok devlet kurumu ve uluslararası şirket ofisi bulunmaktadır. 106 metre yüksekliğindeki bu kulede 30 kat bulunmaktadır. Şehrin her tarafında rahatlıkla görülen bu kule mutlaka ziyaret edilmelidir. Hatta üst katlara çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Aziz Anne Bazilikası

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’da yer alan Aziz Anne Bazilikası, 1949 yıllında Fransız bir mimar tarafında inşa edilmiştir. İlginç mimarisiyle her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Dış mimarisi kadar iç mimarisi de oldukça dikkat çekmektedir. Ülkede en çok ziyaret edilen yapıların başında gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse uzun zaman ayırıp bu yapıyı yakında incelemenizi tavsiye ederim.

Livingstone Şelaleleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’nin yakınlarında yer alan Livingstone Şelaleleri, Görkemli ve etkileyici görüntüsüyle fotoğraf meraklıları için harika kareler yakalayacağı bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bu harika manzara karşısında huzur bulabilirsiniz. Yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilen bu şelaleler, oldukça hoş bir yerde bulunur.

Kongo Nehri Rapidleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’nin 2 km kuzeydoğusunda yer alan Kongo Nehri Rapidleri, heyecanlı ve adrenalin dakikaların yaşayacağı bir alandır. Bu alanı anlatmadan önce Rapid sözcüğü ne demek olduğunu kısaca açıklamak istiyorum. Rapid; Nehir yatağı içindeki kaya gibi doğal engellerin suyun akışını hızlandırdığı noktalara verilen isimdir. Kongo Nehri Rapidleri bölgesinde rafting ve diğer su sporları için harika bir yerdir. Bu nedenle sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek için buraya gelip bu sporlardan birini denemelisiniz.

Marien Ngouabi Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Brazzaville’de yer alan Marien Ngouabi Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Öncellikle müze binasının tarihini kısaca anlatmak istiyorum. Bunun için Marien Ngouabi kimdir oradan başlasak konu daha iyi anlaşılır. Marien Ngouabi; 1969-1977 yılları arasında Ülkenin cumhurbaşkanlığını yapmış bir askerdir. Bu siyaset adamı halk tarafında çok seviliyordu.

Ülke adına üniversite gibi birçok yatırım yaptı. Diğer liderlerin aksine sarayda yaşamadı. 1944 yıllında inşa edilen kendisine ait müstakil bir evde yaşadı. 17 Mart 1977 tarihinde bir suikast sonucu öldürüldü. Öldükten sonra yaşadığı evi müzeye çevirdiler. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu evde birçok sanatsal galeri, lidere ait şahsi eşyalar ve ülke tarihi ile ilgili eserler bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Lesio Louna Gorilla Rezervi

Başkent Brazavil şehrinin 140 kilometre kuzeyinde yer alan Lesio Louna Gorilla Rezervi, 440 bin kilometrekarelik bir alanda 28 Aralık 1993 tarihinde ziyarette açılan bir doğa koruma alanıdır. Burada genellikle yetim ve hasta gorillere bakmak için kurulan bir koruma parkıdır. Buraya günübirlik düzenlenen turlara katılıp gidebilirsiniz. Tüm gününüzü bu parka ayırıp harika bir gezi yapmış olursunuz. Burada yaşadıklarınızı ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyin.

10  Nouabale-Ndoki Ulusal Parkı

Ülkenin kuzeyinde yer alan Nouabale-Ndoki Ulusal Parkı, 1993 yıllında kurulan bir milli parktır. Parkta Fil, maymun, şempanze  gibi hayvanların yanı sıra 300’ün üzerinde kuş türü bulunmaktadır. Buraya gelip hayvanları doğal alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında parkta çok sayıda bitki türü de bulunmaktadır. 


Bunlar dışında Kongo Cumhuriyeti ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kongo Cumhuriyeti

Nüfus: 4.740.992

Başkent: Brazzaville

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimleri: Kongo frangı, Zairean zaire

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 15 Ağustos 1960

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Brazzaville, Ouesso, Owando, Pointe-Noire

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here