Develi

Develi Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Develi ilçesi Kayseri il merkezine Tekir Yaylası güzergâhından 45 km, İncesu güzergâhından 86 km uzaklıkta yer almaktadır.

Develi Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Develi ilçesi Kayseri’nin il merkezinden sonra en büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir. Develi doğanın tüm güzellikleri ile kaplı bir ilçedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Develi Gezilecek Yerler
  2. Develi Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kayseri Gezilecek Yerler
  4. Kayseri’de Gezilecek 10 Yer
  5. Kayseri Gece Hayatı
  6. Kayseri Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Kayseri Otelleri ve Kayseri Otel Fiyatları
Develi Merkez
Develi

Develi Kalesi

Develi ilçesine bağlı Yukarı Develi Mahallesinde yer almaktadır. Develi Kalesi ilçenin batısında Develi ovasına hakim sarp bir kayalık üzerinde bulunmaktadır.

Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin Bizans Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale üç bölümden oluşmaktadır. Günümüze Develi Kalesinden surları ve bazı bölümleri ulaşmıştır.

Develi Hangi Şehirde

Kaya Yazılı Anıtları

Develi ilçesinde Fraktin Kayası ve Şimşek Kaya olmak üzere iki tane kaya anıtı bulunmaktadır. Fraktin kayası; Hititlere aittir. Kay üzerinde hiyeroglif yazı ve kabartma resimler bulunmaktadır.

Şimşek Kaya ise Develi ilçesine bağlı İmamkulu Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Fraktin Kaya Anıtına benzeyen Şimşek Kaya üzerine yazılmış olan hiyeroglif yazıları ve kabartma resimleri ile dikkat çekmektedir.

Havadan Külliyesi

Develi ilçesine bağlı Havadan Köyünün 1.5 km kuzeybatısında yer almaktadır. Havadan Külliyesi Selçuklular Döneminden kalma bir yapıdır.

Külliyenin içinde Hacı İbrahim Tekkesi bulunmaktadır. Yakın zamanda restore edilen Havdan Külliyesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Elbiz Parkı

Develi ilçesinde yer alan Elbiz Parkı içinde 400 yıllık tarihi çınar ağacı ve Roma Döneminden kalma ve hala iççinde alabalık yetiştirilen tarihi bir havuz bulunmaktadır.

Tarih ve doğanın buluştuğu bir yer olan Elbiz Parkı ilçenin en önemli dinlenme yerlerindendir. Burada alabalık ve Develi ilçesinin meşhur yemeği olan kıymalı pideye benzeyen cıvıklıdan yiyebilirsiniz.

Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti)

Develi Ovasının ortasında Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri arasında yer alan geniş bir sulak alanıdır. Ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden biri olan Sultan Sazlığı Kayseri il merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır.

Büyük kısmı sazlıklar ile kaplı olan Sultan Sazlığının üstünde sazlıkların köklerinden ayrılması ve rüzgarın üzerine toprak taşımasından oluşan yüzen adacıklar bulunmaktadır. Sultan Sazlığı tatlı su ve tuzlu su eko sistemine sahip olmasından dolayı çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşların barınma, beslenme, üreme ve göç sırasında uğrak yeri olmasından dolayı Sultan Sazlığı 1988 yılında Tabiat Koruma Alanı, 2006 yılında Milli Park olarak ila edilmiş ve önemli bir sulak alanı olarak uluslar arası RAMSAR Sözleşmesine dahil edilmiştir.

Dünyanın sayılı kuş yurtlarından biri olan Sultan Sazlığında 251 kuş türü, 600 bin adet ördek, kaz ve flamingo bulunmaktadır. Türlerine az rastlanan kuşlara ev sahipliği yapan Sultan Sazlığı görülmesi gereken tabiat harikası yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here