Devrekani

Devrekâni Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Devrekâni ilçesi Kastamonu il merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

Devrekani İlçesi

Devrekâni ilçesinde tarihi yerler ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Devrekani Haritası

Hitit (Kınık) Antik Kenti

Devrekâni ilçesine bağlı Kınık Köyünde yer almaktadır. 1994 yılında bu bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda burada 4500 yıl öncesine ait bir yer altı ve yer üstü şehri bulunmuştur. Burada Hitit Dönemine ait birçok eser bulunmuştur. Ayrıca Hitit Döneminde yapılan saray kalıntısı da bulunmaktadır.

Devrekani İlçesi

Merkez İsmail Bey Camisi

İlçe merkezinde İsmail Bey mahallesinde yer almaktadır. 1231 yılında İsmail Bey diye bilinen bir kişi tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde ibadete açıktır.

Devrekani

Alaman Dağı

Devrekâni ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Bozkocatepe ve Kurukavak Köyleri arasında bulunmaktadır. Mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ağaçlık yeşil bir alan Alaman Dağı mesire yeri ilçenin en çok tercih edilen yeridir.

Belovacık Köyü

İlçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Devrekâni ilçesine bağlı bir köydür. Bu köy doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu köyde bulunan ve içinde renkli akvaryum balıkların yetiştiği gölet dikkat çekmektedir. Gölet içinde bulunan renkli balıklar ilginç olduğu kadar güzel bir tablo oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz