Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi olarak bilinen bu müze İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunur.  eski bir Mevlevihane(Mevlevi tarikatına mahsus tekkelere verilen addır.) günümüzde ise Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

1491 yıllında yapılan bu yapı İstanbul’da yapılan ilk Mevlevihane olarak bilinir. Farklı zamanlarda farklı amaçlar için kullanıldı. Daha sonra eklemelerle burası bir külliyeye dönüştü. 1925 yıllında yapılan bir değişiklikle tekke ve zaviyeler kapatıldı. Bununla birlikte burası da kapatıldı. Bu dönemden sonra bu yapı ilkokul, lojman vb. amaçlar için kullanıldı.

Divan Edebiyatı Müzesi

Çeşitli girişimler sonucunda müzeye dönüştürüldü. 1975 yıllında Divan Edebiyat müzesi olarak hizmette açıldı. Burada birçok divan edebiyatına ait eser, belge ve fotoğraf sergilendi. Daha sonra meydana gelen doğal afetler ve yangınlar sonucunda yapı zarar gördü. 2011 yıllında yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda Galata Mevlevihanesi Müzesi adıyla hizmet vermeye başladı.

Mevlevihane’deki dervişleri gösteren bir fotoğraf, 1870

Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Yıllın belirli zamanlarında burada özel anma ve töenler yapılmaktadır. Semahanede her pazar günü bir semâ gösterisi düzenlenir. 15, 16, 17 ve 29, 30 31 Aralık günleri ise Şeb-i Arûs törenleri yapılmaktadır. Ayrıca Müzede çeşitli müzik aletleri, farklı dönemlere ait Mevlevi eşyaları ve çeşitli eserler sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim

Galata Mevlevihanesi

Nerede: Galip Dede Caddesi No:15 Tünel Beyoğlu İstanbul

Ziyaret Saat ve Günleri: Pazartesi hariç haftaiçi : 09:00-19:00 – Haftasonu: 09:00-16:30

Ücret: 5 tl’dir

Semahane kısmından bir görünüm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here