Doğanyurt

Doğanyurt Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Doğanyurt ilçesi Kastamonu il merkezine 121 km uzaklıkta yer almaktadır.

Doğanyurt İlçesi

Doğanyurt Karadeniz kıyısında yer alan ormanın yeşilliği ve denizin mavisinin buluştuğu muhteşem güzelliğe sahip bir ilçedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Doğanyurt Hangi Şehirde
Doğanyurt Haritası

Mesel Kalesi

İlçe merkezinde Balıkçı Barınağı içinde deniz kenarında yer almaktadır. Denizden 150 metre yükseklikte bulunmaktadır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat MÖ. 4. Yüzyılda Pontuslular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kalenin antik dönemde ibadet yer olarak kullanıldığına dair kalıntılar bulunmaktadır.

Doğanyurt İlçesi
Doğanyurt Nasıl Gidilir

Deniz Mağaraları

Doğanyurt ilçesinde deniz kenarında Kayran Mağarası ve Lavda Mağarası olmak üzere iki mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar denizin dalgalarının kıyıdaki yumuşak kayaları oyması ile oluşan doğal yapılardır. Kayran Mağarası; Kayran Köyünde yer almaktadır. Plajın doğusunda kayalıklar içindedir. Ağzı geniş ve yüksektir. Lavda Mağarası ise; Denizbükü Köyünün Lavda Mahallesinde deniz kıyısında yer almaktadır.

Doğanyurt

Uzunkum Plajı

Doğanyurt ilçesine bağlı Kayran Köyüne 800 metre uzaklıkta yer almaktadır. 400 metre uzunluğunda bir sahile sahiptir. Bu plajda küçük bir mağara bulunmaktadır. Burada deniz yaklaşık 3 metre ilerledikten sonra derinleşmektedir. Bundan olayı buraya denize girenlerin dikkat etmesinde yarar vardır.

Balıkçı Barınağı Plajı

Doğanyurt ilçe merkezinde Balıkçı Barınağı içinde yer almaktadır. 300 metre uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Burada balıkçı barınağından dolayı dalga yoktur. Yaklaşık 25-30 metre sonra su derinleşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz