Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Bugünkü yazımızda geçmişten berri sıkça tercih edilen Ankara-Kars arasında gerçekleşen tren seferini anlatacağız.Yazıya geçmeden önce Doğu Ekspresi nedir? Bu konuda kısa bir bilgi vermek istiyorum. Doğu Ekspresi, Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz kompartımanlı bir tren seferidir. Sürekli doğuya doğru ilerlediğinde bu ismi almıştır. Şimdi bu rota hakkında merak edilenleri 10 soruyla cevap bulacağız. Umarım aklınızdaki soru işaretleri giderilir. Yine de aklınıza takılan bir şey olursa yorum kısımında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Bilet ücretleri  yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişmektedir. 2017 yıllın sonunda fiyatlar genelde şu şekildedir. pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 61 TL, yataklı için 96 TL. Fakat zaman zaman öğrenci, Öğretmen, Gazi ve yaşlılar için indirim yapılmaktadır. Biletler hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için lütfen buraya Tıklayınız.

2-Doğu Ekspresi Nereden Nereye Gidiyor?  Hangi Duraklarda Duruyor?

Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garında kalkıp Kars Tren Garında durmaktadır. Bu tren haftanın her günü Ankara’dan 18:00’de; Kars’tan ise 08:00’de kalkıyor. Bu trenin ara durakları ise şöyledir. Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Ara duraklarda ne kadar duracağı belli olmuyor.

3-Doğu Ekspresi Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor?

TCDD yolculuk süresi toplam 24,5 saat olarak belirtmiştir. Fakat buraya giden herkesin bu sürenin daha çok çok olduğunu belirtmektedir. Zaman zaman bu süre 30 saatte kadar çıkmaktadır. Ara duraklarda bazen çok mola verilmesinden dolayı bu süre artmaktadır.

4-Doğu Ekspresi Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

Tren seferinde mutlaka Yataklı Vagonu seçin derim. Bu bölüm iki kişiliktir. Ranza şeklinde iki adet yatak, bir dolap, dolabın içinde mini bir buzdolabı ve lavabo(Sadece el yıkmak için) var. Kuşetliler bölümü ise dört kişiliktir. Eğer 4 kişiden fazla iseniz yani grup şeklinde seyahat edeceksiniz pulman bölümünü seçmelisiniz.

5-Doğu Ekspresi Tuvaletler Sorun Teşkil Ediyor mu?

Yataklı vagonu kullananlar tuvalet konusunda daha rahat ediyorlar. Çünkü Yataklı vagonda en fazla 7 kompartıman olduğu için tuvaletleri daha az kişi kullanıyor. Ayrıca yataklı vagonlarda 2 tane Tuvalet var. Kuşetli ve pulman vagonlarda ise yolcu sayısı değişeceğinden dolayı zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır.

6-Trende Yemek Bulunuyor mu?

Evet trende yemek bulunuyor. Burada Yemek Vagonu bulunuyor. 4 kişilik bir masa var. Masaya oturuyorsunuz. Burada size servis yapılmaktadır. Menü de her şey yok. Fakat aç da kalmazsınız. Menü de alkol da bulunuyor. Fiyatlar da gayet makul. Örneğin 2017 yıllı itibariyle  hamburger 6,5 TL, meşrubat 2,5 TL, Kahvaltı, 9 TL… gibi

7-Doğu Ekspresi Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

Maalesef yok. Valiziniz sizinle birlikte yolculuk yapıyor. Fakat Yataklı vagonlarda valiz için bölümler var. Diğer bölümlerde yok diye biliyorum

8-Doğu Ekspresi Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

Evet evcil hayvan kabul ediliyor. Fakat Evcil hayvanınız için %50 indirimle bilet almanız gerekir. Birde yataklı vagon seçemezsiniz. Eğer Evcil Hayvanla birlikte yolculuk yapacaksanız, pulman vagonda seyahat edebilirsiniz.

9-Doğu Ekspresi Trende Sigara İçiliyor mu?

Trende sigar içmek tabi ki yasak. Ama illegal yolda içebilirsiniz. Yani kendi bölümümüze geçip kimseye görünmeden içebilirsiniz. Fakat şu uyarıyı da yapmak istiyorum. Siz kendi bölümünüzde içtiğinizde kokusu diğer bölümlere ve tüm koridoru sardığını söylemek isterim.

10-Doğu Ekspresi Yorucu Oluyor mu?

yaklaşık 24 saat yolculuk yapıyorsunuz elbette yorucu olmaktadır. Fakat gördüğünüz manzaralar ve yolculuk keyfi size bu yoruculuğu unutturmaktadır. Pulman bölümünde yolculuk yapıyorsanız çok yorulursunuz. Yataklı vagonlarda dinleme şansınız olduğundan dolayı burada daha az yoruluyorsunuz. Çünkü gece saatlerinde Tren daha hızlı gitmektedir. Bu haliyle siz de baya sallanıyorsunuz. Sağlıklı bir uyku biraz zor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here