Dortmund Hakkında
Dortmund Hakkında

Dortmund, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan bir şehirdir. Ruhr bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Dortmund Almanya’nın batısındaki şehirlerin bir devamıdır. Dortmund’da toplamda yerleşik nüfus 580.000 kişi civarındadır. Ruhr bölgesinin en büyük şehridir.

Dortmund çok eski bir şehirdir. Ortaçağda önemli bir ticaret merkeziydi. 1200 yılında Dortmund’da şehir surları inşa edildi. Şehir duvarının şekli bugün hala duvar halkası ile tanınabilir. Aynı zamanda şehrin Belediye Binası da inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı’na kadar Almanya’nın en Eski Belediye Binasıydı. 19. yüzyılda Dortmund’da Kömür üretimi ve fabrikalarda demirden çeliğe dönüştürülmesi başlamıştır. 1844 yılında Dortmund’da ilk demiryolu hattı inşa edildi. Madencilik sayesinde şehir hızla büyüdü. Bugün madenlerin çoğu kapatıldı, bunlardan biri günümüzde müzedir.

Dortmund Hakkında
Dortmund Hakkında

Kömür ve metal etrafında hala çok sayıda endüstri bulunmaktadır. Ayrıca şehirde çok sayıda bira üretim merkezi bulunmaktadır. O zamanlar bilinen bir Bira Fabrikaları halen devam etmektedir. Yüksek bir binanın çatısına Dokuz metre yüksekliğinde büyük bir U şeklindedir. Adı “Dortmund U” ve tüm şehir için bir dönüm noktasıdır. Şehrin bir diğer önemli özelliği ise Reinoldikirche. 10. yüzyıldan beri var ve ayrıca bugün Dortmund’da birçok sigorta şirketinin merkezi bulunmaktadır.

Dortmund kenti ülkemizde ve Dünyada genel olarak Borussia Dortmund Futbol Kulübü ile bilinmektedir. “Borussia”, Dortmund’un bir zamanlar ait olduğu Prusya anlamına gelir. Kulübün simgesi pe şeklindedir. Çok destekçisi bulunmaktadır. Bu yüzden Stadyumu Vestfalya Stadyumu, 80.000 koltuk ile Almanya’nın en büyük Futbol Stadyumu. Bugün Dortmund sigorta şirketi Signal Iduna’nın adını almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz