Dortmund Hakkında Bilgi
Dortmund Hakkında Bilgi

Dortmund, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan bir şehirdir. Ruhr bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Bu, Almanya’nın batısındaki şehirlerden birisidir. Dortmund kentinde yaklaşık olarak 580.000 kişi yaşamaktadır. Ruhr bölgesinin en büyük şehridir.

Dortmund eski bir şehirdir. Ortaçağda önemli bir ticaret merkeziydi. 1200 yılında Dortmund’da şehir surları inşa edildi. Şehir duvarının şekli bugün hala duvar halkası ile tanınabilir. Aynı zamanda şehrin Belediye Binası da inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı’na kadar Almanya’nın en Eski Belediye Binasıydı. 19. yüzyılda Dortmund’da Kömür üretimi ve fabrikalarda demirden çeliğe dönüştürülmesi başladı. 1844 yılında Dortmund’da ilk demiryolu hattı inşa edildi. Madencilik sayesinde şehir hızla büyüdü. Bugün madenlerin çoğu kapatıldı, bunlardan biri Müze.

Dortmund Hakkında Bilgi
Dortmund Hakkında Bilgi

Kömür ve metal etrafında hala çok sayıda endüstri vardır. Ayrıca şehirde çok sayıda bira üretilmektedir. O zamanlar bilinen bir Bira Fabrikası birlik bira Fabrikasıydı. Yüksek bir binanın çatısına Dokuz metre yüksekliğinde büyük bir U yerleştirdi. Adı “Dortmund U” ve tüm şehir için bir dönüm noktasıdır. Şehrin bir diğer önemli özelliği ise Reinoldikirche. 10. yüzyıldan beri var. Ayrıca bugün Dortmund’da birçok sigorta şirketinin merkezi bulunmaktadır.

Dortmund, Borussia Dortmund Futbol Kulübü tarafından da bilinir. “Borussia”, Dortmund’un bir zamanlar ait olduğu Prusya anlamına gelir. Kulübün pek çok destekçisi var, bu yüzden Stadyumu Vestfalya Stadyumu, 80.000 koltuk ile Almanya’nın en büyük Futbol Stadyumu. Bugün Dortmund sigorta şirketi Signal Iduna’nın adını almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz