Dörtyol

Dörtyol ilçesi denince bazılarımızın aklına 2010 yıllında nahoş şeyler gelebilir. Fakat Dörtyol ilçemiz tarım, turizm ve tarih kentidir. Burada yetiştirilen birçok ürün ülke piyasasında yerini korumaktadır. İlçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. 1918 yıllında Mehmet Kara adında biri burada düşman kurşun sıkılmıştır. Böylece ilk kurşun burada sıkılmış. Mücadele böylece başlamıştır. 1993 yıllında İlk Kurşun Anıtı burada inşa etmiştir.

Dörtyol Nerede

Dörtyol ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 84 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. 2015 yıllı itibari ile ilçemizin nüfusu 118.746’dır. İlçemize bağlı 6 köy bulunur.

Hatay’ın İlçeleri

Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Payas Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale kim ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Fakat ilçemiz için önemli bir tarih yapıdır. Bu kale Haçlılar tarafında inşa edildiği de rivayetler arasındadır. Kale Osmanlılar zamanında kullanılmıştır. Hatta restore edilip askeri alan olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar cezaevi olarak da kullanıldığı söylenilir. Kalenin 8 kulesi bulunmaktadır. kale Sokulu Mehmet Paşa külliyesinin güneyine düşmektedir.

Payas Kalesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Bu külliye Payas Bölgesinde bulunur. bu külliyenin olduğu yerde cami, hamam,medrese ve bedesten gibi yapıların bulunduğu bir yerdir. Bu külliyede en önemli yere sahip olan kervansaraydır. Burada tüccarların gelip konaklayacağı yerler inşa etmişlerdir. Bu külliye 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. bu külliye inşasında bizzat Mimar Sinan bulunmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Cin Kulesi:  İlçemizin sınırlarında bulunan bu kule Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve deniz arasında kalan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Bizans veya Cenevizler tarafında inşa edilmiştir. Kare planlı ve tamamen kesme taştan inşa edilen bu kule kuş gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir.

Cin Kulesi

Mancınık Kalesi: ilçemizin sınırlarında bu kale Amanos ormanların içinde inşa edilmiştir. Haçlılar tarafında inşa edildiği söylenen kale önemli bir yapıdır. Yaya olarak gidip görülebilir.

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret edebilir. Burada denize girebilirsiniz. Yöresel yemeklerinden tadabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here