Dublin Gezilecek Yerler
Dublin Gezilecek Yerler

Dublin kent kültürü tarihi ve İrlanda’ya heyecan verici bir yolculuk sırasında birçok yönden nefes alabileceğiniz gizemli köşelerle dolu bir şehirdir.

İrlanda’nın başkenti birçok yüzü ile karakterizedir. Bunlar hem çok sayıda müze ve sergiye, hem de uzun kumlu plajlara sahip güzel parklara ve kıyılara yansır. Çok sayıda pub (850’den fazla!), Kiliseler, müzik ve tiyatrolar yer almaktadır. Oscar, U2 veya Samuel Beckett’in memleketine yapacağınız bir gezinin yanı sıra çok yönlülüğü ile etkileyi ve görülmeye değer birçok gezilecek yere sahiptir.

1. Temple Bar

Dublin’e şehir gezisi yapan herkes Temple Bar’ı görmeden geçemez. Çok hareketli bir bölgedir. Dublin’in popüler bir cazibe merkezidir ve özellikle pub yoğunluğu ve modern sokakları ile ünlüdür. Günümüzde restoran ve barların yanı sıra birçok Sanat ve Kültür Kurumu da bulunuyor.

2. St. Patrick’s Cathedral

İrlanda’nın en önemli kilisesidir ve kesinlikle mutlaka görülmesi gereken Dublin manzaraları listesinde yer almaktadır. Aziz Patrick Katedrali 12. yüzyılda inşa edilmiş ve 1844-1869 yılları arasında bir yangından sonra yenilenmesi gerekiyordu. Ne yazık ki, yeniden yapılanmanın belgelenmemesi nedeniyle, bugün kilisenin hangi bölümlerinin hala Orta Çağ’dan ve hangilerinin daha yeni olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır. Ancak bu, aziz Patrick Katedrali’nin benzersizliğini bozmaz.

3. Trinity College

İrlanda’nın başkentinde tatil yaparken Dublin’in bu turistik mekanını da kaçırmamalısınız. Saygıdeğer Trinity College, turistler için en önemli cazibe merkezlerinden biridir ve özellikle Kütüphanesi nedeniyle dünyaca ünlüdür. Kütüphanede toplam 4,5 milyon cilt, tarihi El Yazmaları, El Yazmaları ve incilin ilk baskılarından oluşan geniş bir koleksiyon bulunmaktadır. Kütüphane toplam beş binadan oluşmaktadır. Turistler için eski Kütüphane ana cazibe merkezidir.Long Room’da tarihi bir ortamda hayran kalacağınız yaklaşık 200.000 değerli kitap bulunuyor.

4. Guinness Storehouse

Dublin’e gidenler Guinness Birasından kaçamazlar! Guinness Storehouse bugün bir müzedir ve size başarılı Biranın yaklaşık 250 yıllık tarihini canlı bir şekilde gösterir. Başlangıçta bu binada Bira Fabrikası vardı. Bugün burada yedi kat şirket ve kuruluş tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. 1759’da Arthur Guinness bira fabrikasını kurmuştur.

5. Dublin Castle

Bu tarihi yer, Dublin’in popüler bir geziilecek yeridir. Mutlaka görmeniz gereken mekanlardan birisidir. Dublin Kalesi, Altsatdt’ın tam ortasında yer almaktadır. 1922 yılına kadar İngiltere yönetiminin ikametgahı olan Şatonun odaları bugün resmi etkinlikler için kullanılmaktadır. 1170 yılında Normanlar tarafından inşa edilen Kale, 17. yüzyılda bir yangından sonra bir saray tarzında yeniden inşa edilmiştir.

6. Dublin Discovery Trails

Dublin’i kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, size Dublin Discovery Trails uygulamasını önerebiliriz. Toplam dört tur sizi şehir merkezinden, Dublin’in en önemli turistik yerlerinden geçiriyor. Rotalar temaya göre sıralanır ve şehrin tarihi, 1916 Paskalya ayaklanması etrafındaki zaman, Birinci Dünya Savaşı tarihi ve İngiliz İmparatorluğu dönemi ile ilgilenilmektedir. Turların her biri yaklaşık 2 saat sürüyor, kısmen turlar üst üste bindiriliyor.

Trinity College, İrlanda Bankası, Dublin Belediye Binası veya Ulusal Savaş Anıtı Bahçesi’ni geçeceksiniz

7. Glasnevin Cemetery

İrlanda Ulusal Mezarlığı Glasnevin Mezarlığı sadece yürüyüş yapmak için değil, aynı zamanda İrlanda tarihi ve İrlanda Ulusunun kökeni boyunca bir yolculuktur. Dublin’in bu dönüm noktasında, tarihteki birçok önemli ve tanınmış şahsiyetin mezarlarını bulacaksınız. İrlandalı bir devrimci olan Maud Gonne, İrlanda Parlamentosu Partisi’nin kurucusu Charles Stuart Parnell veya Ira’nın kurucu ortağı Michael Collins’in mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.

8. Kilmainham Gaol

Eski Kilmainham Gaol Eyalet Hapishanesi de Dublin’in en popüler ve ünlü yerlerinden biridir. 1924 yılına kadar 1795 yılında inşa edilen bina hapishane olarak kullanılmıştır. Burada da kendinizi, irlandalıların Bağımsızlık arzusunun ve çalkantılı tarihinin ortasında bulacaksınız.

9. Dublinia

Dublinia Sergisi, Christ Church Dublin’in ek binasında yer almaktadır. Viking döneminde, orta Çağ’da Dublin’in tarihi ile ilgilenir ve Dublin’deki çağdaş arkeolojik eserleri görebilirsiniz. Sergi özellikle çocuklu aileler için uygundur. Canlı karakterlerle ve çok sayıda canlı materyalle çalışır. Viking sergisinde, denizcilerin yaşam tarzları, silahları ve işçiliği hakkında çok şey öğreneceksiniz.

10. National Museum von Irland

İrlanda Ulusal Müzesi, üçü Dublin’de olmak üzere toplam dört lokasyondan oluşmaktadır. İrlanda’nın başkentinde Kelt, İrlanda ve ortaçağ Sergilerini sergileyen Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Öne çıkanlar Tara broş ve Ardagh Kadehi.

Zemin katta ayrıca demir Çağı’ndan kalma bataklık cesetleri sergilenmektedir. Dekoratif Sanatlar ve Tarih Müzesi’nde ağırlıklı olarak Gümüş eşyalar, madeni paralar, giysiler, mücevherler, mobilyalar ve seramikler sergilenmektedir. Üçüncü lokasyonda, Ulusal Tarih Müzesi, özellikle doldurulmuş hayvanlar ve deri üzerine Tibet resimleri gibi diğer sergiler sizi beklemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz