Dünyada Kaç Ada Var?
Dünyada Kaç Ada Var?

Bir ada, genel olarak okyanus, deniz, göl veya nehir gibi bir su kütlesiyle çevrili ve bir kıtadan daha küçük bir alan olarak tanımlanır. Aynı coğrafi bölgede birkaç ada olduğunda bunlara takımada denir.

En büyük ada, Kanada’nın kuzeydoğusundaki Kuzey Atlantik Okyanusu ile Arktik Okyanusu arasında yer alan yaklaşık 840.004 mil karelik bir alana sahip Grönland’dır. Ada, toplam Ada alanının yaklaşık% 85’ini kaplayan devasa buz örtüsü nedeniyle popülerdir. Bishop Rock, Atlantik Okyanusu’ndaki dünyanın en küçük adasıdır; Ada, iyi inşa edilmiş Deniz Feneri ile popülerdir.

Dünyadaki adalar

Su kütlelerindeki türlerin çeşitliliği nedeniyle dünyadaki toplam ada sayısına bir rakam vermek neredeyse imkansızdır. Dünyada okyanuslarda yaklaşık iki bin ada var. Bir adayı neyin yaptığının geniş ve çeşitli tanımları nedeniyle göller gibi diğer su kütlelerinin etrafındaki toplam ada sayısını hesaplamak mümkün olmamıştır. Adalarda yaşayan insan nüfusunun altı yüz milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Tatil için en iyi adalardan bazıları

Adalar, güzel manzaraları ve eşsiz ortamları nedeniyle birçok turist için favori bir destinasyondur. Dünyanın en popüler tatil beldesi adalarından bazıları, Karayipler’deki Batı Hint Adaları’ndaki iki adanın birleşimi olan ve 270 kilometrekarelik bir alanı kaplayan St. Kitts & Nevis Adaları’dır. St. Kitts, 180 kilometrekarelik bir alanı kaplayan en büyüğüdür, Nevis ise 93 kilometrekarelik bir alanla daha küçüktür. Adalardaki en büyük cazibe merkezlerinden bazıları, panoramik su ve doğal doğal alanların manzarasına sahip Brimstone Hill Kalesi Milli Parkı ve tüm adayı ve Karayip Denizi’ni görebileceğiniz Liamuiga Dağı’dır. Santorini Yunanistan, Güney Ege Denizi’nde, Yunanistan’a 120 mil uzaklıkta bulunan bir adadır. Adanın güzelliği enfes ve popüler bir düğün mekanı. Ada, harika mutfak deneyimi ile de popülerdir.

Dünyadaki ıssız adalar

Dünyanın dört bir yanındaki birkaç ada ıssız kalıyor. Milyonlarca adadan sadece 11.000’inin daimi ikametgahı olduğu tahmin edilmektedir. En büyük ıssız ada, Baffin Körfezi’ndeki Devon Adası’dır. Bölgedeki çok kuvvetli rüzgarlarla birleşen aşırı soğuk iklim koşulları, insanların orada yaşamasını çok zorlaştırıyor. Doğu Timor’daki Jaco Adası da daimi nüfusu olmayan başka bir adadır. Bunun nedeni, yerel sakinlerin adayı kutsal bir yer olarak görmesidir. Ancak adada birkaç günlüğüne seyahat eder ve kamp kurarlar. Clipperton Adası, sakinleri olmayan başka bir adadır. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana terk edildi.Önceki yıllarda, bir İngiliz şirketi adada bir Guano madenciliği operasyonu gerçekleştirdi.

Hashima Adası, toplam nüfusu yaklaşık beş bin kişi olan çok sayıda aileye ev sahipliği yapıyordu. Adada 1887’den 1974’e kadar kömür madenciliği yapıldı. Ancak kömür işi bittikten sonra sakinler taşındı. 1999 yılında turizme açılmıştır. Güney Çin Denizi’ndeki Ağaç Adası, daimi ikametgah sahibi olmayan başka bir adadır. Askeri kuvvetler orada geçici olarak konuşlandırılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz