Dünya dilleri birer birer yok oluyor

İlkokuldan beri bize öğretilen bir cümle var. ”Her Canlı doğar, Büyür ve ölür.” Peki bu diller içinde geçerli mi sorusu gelir akla. Diller de canlılar gibi doğar, büyür sonra da ölür mü gerçekten!

UNESCO’nun açıklamalarına göre dünya üzerinde  6700 dil bulunur. Bu dillerin 2400’ü tehlike altında olduğunu ve 231 dilin ise yok olmuş olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu ne demek oluyor. Biliyor musunuz. 231 kültürün yok olduğu ve 2400 kültürün ise tehlike altında olduğu anlamına gelir. Gerçekten dehşet verici bir rakam. Biz de bunlardan yola çıkarak Dünya üzerinde en az konuşulan 10 dili vermeye çalışacağız. İşte en konuşlan 10 dil

Dünyada Yok Olmak Üzere Olan 10 Dil

10- Taos

New Mexico, Taos Pueblo’da konuşulan bu dil sadece 800 yerli kişi konuşmaktadır. Eğer bu dil için önlem alınmazsa yok olacaktır.

9-Amahuaca

Güney Amerika’da yerli bir dil olan Amahuaca’yı sadece 500 yerli konuşmaktadır. Bu dil için önlem alınmazsa yakın tarihte yok olacaktır.

8-Seneca

 Kanada ile ABD arası bir bölge olan Seneca’da bu dil konuşulmaktadır. Bu dili konuşan 100 kişi bulunuyor. Bu dil gerçekten ölmek üzeredir.

7-Bella Coola

Kanada Britanya Kolombiyası’nda konuşulan bir dildir. Bu dili konuşan sadece 50 kişi vardır. Yakın tarihte yok olacak diller arasındadır.

6-Bom

Sierra Leone’de konuşulan bu dil yok üzeredir. Çünkü 5,7 milyon ülkede bu dili konuşan sadece 20 kişi bulunuyor.

5-Onondaga (New York)

Iroquois Konfederasyonu’na  mensup Onondaga kabilesi bu dili konuşuyor. Ülkede bu dili konuşan yalnızca 10 kişi vardır. Bu dil yok olmak üzeredir.

4-Abaga

Papua Yeni Gine’de konuşan bu dil yok olmaya yakındır. Çünkü bu dili konuşan sadece 5 kişi bulunuyor. Bu dille ilgili çok az sayıda yazılı kaynak bulunuyor. Bu nedenle dilin koruması da baya zordur.

3-Mescalero-Chiricahua Apache (Oklahoma)

Mescalero-Chiricahua Apache, Oklahoma ve New Mexico’da konuşulan bu dil günümüzde yok olmak üzeredir. Çünkü bu dili bilen sadece 3 kişi var.

2-Spokane

Bu dil dünya üzerinde benzersizdir. Hiçbir dile benzemez. Fakat günümüzde yok olarak sayılmaktadır. Çünkü bu dili dünya üzerinde sadece 2 kişi konuşmaktadır.

1-Uru

Bolivya Ingavi eyaletinde konuşulan bu dil günümüzde sadece 1 kişi akıcı olarak konuşabilmektedir. Bu dil diğer 231 dil gibi maalesef tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here