Lost-Wonders-of-the-World

Dünya üzerinde insan oğlunun becerileriyle ve el çalışmalarıyla yaptıkları harika yerler vardır. Çoğu zaman gördüğümüzde şaşkın duruma düştüğümüz bu yapılar genelde eski çağlarda ya da makine olmaksızın yapılmışlardır. Antik dünyanın harika çalışmalarına bakalım.

10. Roma Hamamları

Ünlü Roma Hamamları kompleksi, Somerset’te tarihi ilgi çekici bir yerdir. 6. yüzyılda yıkılmış hamamların yeniden yapılandırılması için 1800’lü yılların sonlarında yapılan son eklemelerle birlikte şekil almıştır. Hamamlar, modern dünyanın önemli bir turistik mekanıdır. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi alırlar.

10. Roma Hamamları

9. Pisa’nın Eğik Kulesi

Bu kule, 14 Ağustos 1173’de İtalya’nın bir kenti olan Pisa’da kuruldu. Sağ tarafındaki eğimlerden dolayı eğik olarak bilinmektedir. Şimdiye kadar eğimden dolayı başına hiç bir iş gelmedi.

9. Pisa’nın Eğik Kulesi

8. Sultan Ahmet Camii

Osmanlı Padişahı I. Ahmed, tarihi yarım adada 1609-1617 yılları arasında yaptırmıştır. İstanbul’un ve Dünyanın en çok turist çeken yapılarından birisidir.

8. Sultan Ahmet Camii

7. Chichen Itza

M.Ö. 400 yılında Maya uygarlığı tarafından kurulmuş olup şimdilerde Meksika olarak bilinen Yucatan Yarımadası’nın kuzey orta kesiminde yer almaktadır. Chichen’in 1500 yıllık bir geçmişi vardır ve Merida’ya 75 km uzaklıktadır. Chichen, “Itza’nın ağzında” anlamına gelir. Chi kelimesi ‘ağız’, Chen ‘iyi’ ve Itza ‘Itza kabilesi’ anlamına gelir. Temel inanç, insanların tanrılarını mutlu etmek için bir kurban olarak üstten atıldıkları ve hayatta kalabileceklerine inansalar da, hayatta kalan olduğu görülmemiştir.

7. Chichen Itza

6. Aya Sofya

Ayasofya, eski bir Hristiyan ataerkil bazilika (kilise), daha sonra bir imparatorluk camisi ve bugün İstanbul’da bir müzedir. Ayasofya şu anda Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzedir ve yılda yaklaşık 3,3 milyon ziyaretçi çekmektedir.

6. Aya Sofya

5. Machu Picchu

Machu Picchu, deniz seviyesinden neredeyse 8.000 fit yükseklikte bulunan, pre Columbian, Inca imparatorluk sit alanıdır. Machu Picchu, 1983’te UNESCO Dünya Mirası Listesine eklendi. 2007’de, Dünya Çapında yapılan İnternet Anketinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri seçildi.

5. Machu Picchu

4. Taj Mahal of Agra

Ünlü Moğol hükümdarı Şah Cahan tarafından sevgili eşi Mumtaz Mahal’in anısına inşa edildi. Tac Mahal, Moğol mimarisinin en iyi örneği olarak kabul edilir ve yaygın olarak “Hindistan’daki Müslüman sanatının mücevheri” olarak tanınır. Dünyanın en ünlü yapılarından birisidir ve Hindistan’ın zengin tarihinin sembolüdür. Tac Mahal, yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. 2007’de Dünya’nın En Büyük 10 Harikasından biri ilan edildi.

4. Taj Mahal of Agra

3. Cristo Redentor Statue

Dünyadaki en büyük Art Deco heykeli ve dünyada Hz.İsa’nın 5. büyük heykeli. Hristiyanlığın dünyadaki sembolü olan heykel hem Rio de Janeiro hem de Brezilya’nın kültürel bir simgesi haline geldi ve Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak listelendi. Betonarme ve sabunlu taştan yapılmış olup 1922-1931 yılları arasında inşa edilmiştir.

3. Cristo Redentor Statue

2. Petra

Ürdün’ün arkeolojik bir kentidir. Ölü Deniz’den Akabe Körfezine uzanan geniş vadide yer almaktadır. Petra, 2007’de Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan seçildi. Ürdün’ün en çok ziyaret edilen turistik mekanı ve “Ölmeden Önce Görülecek Yerler” arasında yer almaktadır.

2. Petra

1. Çin Seddi

Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi M.Ö. 7.yüzyılda inşa edilmiştir. Çin devletlerini ve imparatorluklarını Avrasya Bozağı’nın çeşitli göçebe gruplarının saldırılarına ve istilalarına karşı korumak için kurulmuştur. Çinliler özellikle Türklerden korunmak için bu duvarı inşa etmişlerdir.

1. Çin Seddi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here