gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Dünyanın değişik yerlerinde değişik insanlar bulunur. Bu değişiklikteki söylemim inanç, yaşam ve kültürleridir. Elbette her insanın inandığı bir din vardır. Bu inandığı dinlerinde kutsal kabul ettikleri şeyler vardır. Bunlardan biri de kutsal kabul edilen şehirlerdir. Biz de siz değerli okurlarımız için dünyanın farklı yerlerinde farklı dinlerin kutsal kabul ettikleri 10 şehir seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

1-Mekke

Bu şehir Suddi Arabistan’a bağlı bir şehirdir.  Müslümanlar için kutsal kabul edilir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V) doğduğu şehirdir.  Ayrıca Müslümanlar için kutsal kabul edilen Kabe burada bulunmaktadır. Müslümanlar bu şehre hacı olmak için gelirler.

2-Medine

Suudi Arabistan’ın Hicaz bölgesinde, Mekke kuzeyinde yer alan şehirdir. 622 yıllında İslam peygamberi hz. Muhammed(s.a.v) buraya göç etmiştir. Burada yaşamıştır. Mezarı da burada bulunmaktadır. Müslümanların sıkça ziyaret ettiği bir şehirdir.

3-Vatikan

Burası bir şehir değil. Bir devlettir. Dünyanın yüz ölçümü bakımında en küçük devletidir.  Hristiyanlığın dini merkezi sayılan papa hem din lideri hem de devlet lideridir.

4-Kudüs

Günümüzde, İsrail’in temel kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul eder. Uluslararası toplum, son işgali kabul etmeyip, Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlar. Böyle belirsiz bir şehir zaman zaman büyük çatışmaların yaşandığı yer haline gelmektedir. Üç büyük din için de önemli bir şehir olan Kudüs’te birçok kilise, cami ve sinagog bulunur. Yahudiler için önemli bir yere sahip olan Ağlama duvarları bulunur. Yahudiler buraya gelip ziyaret ederler. Müslümanlar içinse önemli bir yapı olan Mescidi-i Aksa bulunur.

5-Varanasi

Diğer adıyla Benares, Hindistan’ın Uttar Pradeş eyâletinde bir şehir. Ganj nehri kıyısında kurulan bu şehir Tanrı Şiva’nın şehri olarak da bilinir. Hindular için kutsal bir yerdir. Hindular hac görevini burayı ziyaret ederek yaparlar. Ganj nehrinde yıkanıp günahta arındırdıklarına inanırlar.

6-Lhasa

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Tibet Özerk Bölgesi’nin başkenti ve en büyük şehridir. Budistler için kutsal bir şehirdir. Yasak kent olarak bilinir. Bunun sebebi ise yabancıların bu şehre uzun yıllar girmeleri yasak olmasıdır.

7-Pushkar

Hindistan’ın Rajasthan eyaletindeki Ajmer ilçesindeki bir kasabadır. Hindular için kutsal kabul edilen bu şehirde yaklaşık 300 adet tapınak bulunmaktadır. burada aynı isimde anılan bir göl bulunmaktadır. Hindular bu göle girip yıkandıktan sonra günahlardan arandıklarına inanırlar.

8-Beytüllahim

Filistin’e bağlı bir şehirdir. Hz. İsa’nın doğduğu yer olarak kabul edildiği için Hristiyanlar tarafında kutsal bir şehir kabul edilir. Ülkede bulunan Hristiyanların çoğu bu şehirde yaşamaktadır. Dışarıdan birçok Hristiyan da buraya ziyaret gelir.

9-Haifa

İsrail’de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kenttir. Kutsal kitaplarda bahsedilmiştir. Burada birçok farklı din ve Bahai inancına sahip insanların yaşadığı bir şehirdir. Bahai inancına sahip insanların kutsal kabul ettikleri bir şehirdir. Şehrin merkezinde bulunan Bahai Dünya Merkezi ve altı kubbeli türbe Bahailer için önemli yapılardır.  Ayrıca Unesco tarafından dünya kültür mirası listesinde buluyor.

10-İstanbul

Türkiye’nin medeniyet şehridir. Bu şehir Müslümanlar için tarihi ve kültürü ile birlikte bir de inanç yönü ön plana çıkmıştır. İstanbul 28 sahabe türbesi bulunmaktadır. İslam dinin son peygambere ait hırka şerif bulunmaktadır. Burada birçok cami bulunmaktadır. Bu şehir Müslümanlar için önemli bir şehirdir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz