Ardahan-Göle

Göle, Ardahan ilçemize bağlı 5 ilçesinden biridir. Ardahan il merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için Ardahan il merkezinden buraya giden dolmuşlar bulunur.

Bu dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerde buraya direk ulaşan arabalar vardır.

Ardahan'ın İlçeleri
Ardahan’ın İlçeleri

Göle ilçemiz nüfus ve yüz ölçümü bakımında Ardahan ilimizin en büyük ilçesidir. Bu ilçe tarihi çok eskiye dayanmaktadır. 93 harbinde Rusların işgaline uğramıştır. Uzun süre Rusların işgalinde kaldı. Kurtuluş savaşı sırasında bağımsızlığını kazanıp ülkemizin sınırların içerisine katıldı. Göle ilçemiz:

Göle
Göle

İlçe merkezi turizm açısında burayı birçok ziyaretçi çekecek kapasitededir. Burada görülmeye değer birçok tarihi yapı mevcuttur.

Göle Gezi Rehberi

Kalecik kalesi: İlçe merkezine bağlı kalecik köyündedir. Bu kale  m.ö 8. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı söylenmektedir. Köyden bir dere akmaktadır. Bu derenin oluşturduğu vadi ile  yörede bulunan Kura Vadisinin kesiştiği noktada sarp ve kayalık bir alanda bu kale inşa edilmiştir. Köyün ismi kaleden alınmıştır. Yaklaşık 400- 500 metre köyün güneyinde bulunan bu kaleye zamanın vermiş olduğu tahribat gözle görülmektedir. Yıllar içerisinde birçok kez onarımdan geçirilmiştir.  Köyde bulunan süt fabrikası ve bu kale sayesinde yaz mevsiminde köy birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kalecik Kalesi
Kalecik Kalesi

Uğuratş kalesi: Bu kale ilçe merkezine bağlı Uğurtaş köyün sınırlarında bulunur. Urartu döneminde yapıldığı rivayet edilir.

Dedeşen Köyü Kale Kalıntıları:  Kale kalıntıları, Göle ilçesine bağlı Dedeşen Köyünün kuzey sırtlarında bulunan alçak tepe üzerinde yer almaktadır. Bu kalıntılar ile ilgili pek bilgi bulunmamaktadır.

Aktaş Gölü:  Bu göl  Ardahan ile Gürcistan sınırı arasında bulunan bir göl olup göl içerisinde sürekli hareket halinde olan 12 adacık bulunmaktadır. buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bu küçük adalar ilçeye ayrı bir güzellik katmıştır.

Aktaş Gölü
Aktaş Gölü

Bülbülan Yaylası: Bu yayla  Ardahan’ın Doğu Karadeniz Bölgesi sınırındadır.  Bülbülan yaylası Ardahan, Artvin, Göle ve Şavşat arsında bulunan doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir yayladır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız. Özelikle bahar aylarında çok renkli ve hareketli olmaktadır.

Yayla
Yayla

Ziyaret tepesi:  Bu tepe Köprülü beldesinde bulunur. Bu tepe ile köy arasında 2 km uzunluğunda bir tünel bulunmaktadır. burada bir taş bulunur bu taş üzerinde eskiden aşıkların oturup türkü söylediği yerdir. Fakat günümüzde defineciler tarafında bu taş yerinde kaldırılmıştır.

Bunlar dışında Dedeşen köyünde bulunan cami, kümbet ve yavuzlar, Çakıldere, Günorta, Uğurtaşı Köylerinde kiliseler bulunmaktadır.

Ayrıca bu ilçemizde 1995 yıllından beri süregelen bir gelenekleri var. Bu ilçede sıla hasreti olarak nitelendiren Kaşar festivali yapılmaktadır. Bu festival uluslararası bir festival olup çok renkli sahnelere şahit olmaktadır.

Kaşar Festivali
Kaşar Festivali

Sonuç olarak bu tarihi ve güzellikleri ile ün kazanan göle ilçemize siz değerli okurlarımızı bekliyoruz.

Göle
Göle
Ardahan-Göle
Ardahan-Göle

1- Ardahan Gezi Rehberi

2- Ardahan’da Gezilecek 10 Yer

3- Ardahan Gece Hayatı

4- Ardahan Otelleri ve Ardahan Otel Fiyatları

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here