PAYLAŞ
Ardahan

Ardahan Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Ardahan 98.335 Toplam nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgemizin en az nüfusa sahip ikinci ili Ülkemizin ise en az nüfusa sahip 3. ilidir. Ardahan ilimize bağlı 6 ilçe bulunur. Ardahan ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya gelip bu yapıları ziyaret etmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi

10:00-12:30

Ardahan’a yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Yalnızçam Yaylası

13:00-16:00

Ardahan il merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınıza veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.

Ardahan Kalesi

16:30-18:00

Merkezde bulunan Halil Efendi Mahallesi dolmuşlarıyla ulaşım yapılabilir.

2.Gün

Şeytan Kalesi

10:00-12:00

Ardahan ilimizin Çıldır ilçesine bağlı yıldırım tepe köyün civarında Bulunur. Buraya Çıldır ilçesinde kalkmakta olan Yıldırım tepe köyün arabalarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Çıldır Gölü

12:30-15:30

Çıldır Gölü Ardahan ve Kars illerinde yer almaktadır. Çıldır Gölü Kars iline 65 km, Ardahan iline ise 60 km uzaklıkta yer almaktadır.  Çıldır Gölüne Ardahan ya da Kars illerinin otogarından kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Taşköprü Kitabeleri

16:00-18:00

Bu kitabeler Çıldır ilçe merkezine bağlı Taşköprü köyün sınırlarındadır. İlçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Ardahan Kalecik Kalesi

10:00-13:30

İl merkezinden Göle ilçesine ulaşılır. Buradan da kalecik köyüne giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

Aktaş Gölü

14:00-18:00

Bu göl  Ardahan ile Gürcistan sınırı arasında bulunan bir göl olup göl içerisinde sürekli hareket halinde olan 12 adacık bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

4. Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Seytan Kalesi Ardahan ilimizin Çıldır ilçesine bağlı yıldırım tepe köyün civarında Bulunur. Buraya Çıldır ilçesinde kalkmakta olan Yıldırım tepe köyün arabalarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi Ardahan’a yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya taksi ile ulaşabilirsiniz.
Çıldır GölüÇıldır Gölü Ardahan ve Kars illerinde yer almaktadır. Çıldır Gölü Kars iline 65 km, Ardahan iline ise 60 km uzaklıkta yer almaktadır.  Çıldır Gölüne Ardahan ya da Kars illerinin otogarından kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz.
Ardahan Kalesi Merkezde bulunan Halil Efendi Mahallesi dolmuşlarıyla ulaşım yapılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Kinzi Kalesi Ardahan’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunur. Buraya köy dolmuşları veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ardahan Kalecik Kalesiİl merkezinden Göle ilçesine ulaşılır. Buradan da kalecik köyüne giden dolmuşlarla ulaşılabilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.
Ardahan Merkez Mevlit Efendi CamiiArdahan Şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Taşköprü KitabeleriBu kitabeler Çıldır ilçe merkezine bağlı Taşköprü köyün sınırlarındadır. İlçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Atatürk Silueti Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyor. 15 haziran-15 Temmuz arasında ilçemize gelirseniz şahit olabilirsiniz.
Bülbülan Yaylası Ardahan, Artvin, Göle ve Şavşat arsında bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Yalnızçam YaylasıArdahan il merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınıza veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.
 Aktaş GölüBu göl  Ardahan ile Gürcistan sınırı arasında bulunan bir göl olup göl içerisinde sürekli hareket halinde olan 12 adacık bulunmaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Ardahan İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
ÇıldırÇıldır ilçesi Ardahan ilimize bağlı 5 ilçesinden biridir. İlçemiz Ardahan il merkezine yaklaşık 44 km uzaklıktadır. Bu ilimize ulaşmak için İl merkezinde ilçeye gelen dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Çıldır Gezilecek Yerler
DamalDamal ilçesi Ardahan ilimize bağlı 5 ilçesinden biridir. Bu ilçe il merkezine yaklaşık 44 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Damal Gezilecek Yerler
GöleGöle ilçesi Ardahan ilçemize bağlı 5 ilçesinden biridir. Ardahan il merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için Ardahan il merkezinden buraya giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerde buraya direk ulaşan arabalar vardır. Göle Gezilecek Yerler
HanakHanak ilçesi Ardahan ilimizin 5 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile arasındaki uzaklık 29 kilometredir. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Yada çevre il ve ilçelerden buraya direk giden dolmuşlar bulunur. Hanak Gezilecek Yerler
PosofPosof ilçesi Ardahan ilimize bağlı 5 ilçesinden biridir. Posof ilçesi ile Ardahan il merkezi arası yaklaşık 80 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden ilçeye giden dolmuşlar bulunur. Ayrıca çevre il ve ilçelerden ilçeye direk ulaşan dolmuşlarda vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Posof Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaArdahan ilimizde hava limanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın havaalanı 89 km uzaklıkta bulunan Kars Harakani  Hava limanıdır. Birçok ilden buraya uçabilirsiniz. Buraya ulaştıktan sonra karayolu ile Ardahan ilimize ulaşabilirsiniz.
OtobüsleBaşta Büyük şehirlerden olmak üzere birçok ilden direk veya aktarmalı olarak Ardahan ilimize otobüs seferleri düzenlenmektedir.
TrenleArdahan’da Demiryolu Hattı bulunmamaktadır.
GemiyleArdahan’da Denizyolu hattı bulunmamaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Ardahan’a gelebilirsiniz. Ardahan’a gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • İstanbul-Ardahan arası 1456 km
 • Ankara-Ardahan arası 1100 km
 • İzmir-Ardahan Arası 1690 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Ardahan içinde geçerlidir.
MetroArdahan’da metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayArdahan’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüArdahan ilimizde sıkça kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Buraya 2 tl karşılığında ilimizin birçok noktasına ulaşılabilir.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Ardahan ilimize yolunuz düşerse kent merkezinde alışveriş yapılacak mağaza ve dükkanlar bulabilirsiniz. Peki buranın neyi meşhur ne satın alalım diyorsanız. İşte cevabı

 • Kaşar Peyniri
 • Kafkas Ballı
 • Halı ve Kilim
 • Gümüşten yapılan hediyelikler
 • Damal Bebekleri satın alınabilir.

Yeme İçme

Ardahan ilimizin iklimi şüphesiz mutfağına da yansımıştır. Ardahan ilimizin yemekleri genelde et ürünleri ve tahıl ağırlıktadır. Burada özellikle Kaz eti çok meşhurdur. Fakat bu eti kış ayında bulabilirsiniz. Bence bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Buraya özgü yöresel yemekleri şöyle sıralanabilir.

 • Ayran Aşı
 • Helle Aşı
 • Bişi
 • Mafiş Tatlısı
 • Hıngel
 • Hasuta
 • Kaz etli Üçlü Pilav
 • Tandır Kebap
 • Kete
 • Katmer

Nerede Kalınır

Ardahan ilimize yolunuz düşerse Kent merkezinde veya ilçelerinde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz. Posof ilçesi diğer ilçelere nazaran konaklama için daha uygun bir yerdir. Kent merkezinde ise otel, pansiyon veya konukevi bulabilirsiniz. Yine bütün ilçelerde öğretmenevi bulabilirsiniz. Şimdi ilimizde bulunan konaklama yerleri şunlardır.

 • Kafkas Ari Hotel
 • Büyük Ardahan Oteli
 • Huzur Otel
 • Otel Balcı
 • Ardahan Otel Pansiyon
 • Kuzey Yıldızı Butik Otel

Gece Hayatı

Ardahan ilimiz bilindiği üzere sert bir iklime sahiptir. Özellikle kış mevsiminde burada hayat donmaktadır. Bu iklim elbette gece hayatını da olumsuz etkilemiştir. Burada gece hayatı daha çok eş dost ziyareti yapılır. Kent merkezinde bulunan bir iki cafe geç saatlere kadar açık olmaktadır.

Konsolosluklar

Ardahan’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ardahan ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyin.

 • Burada bulunan tarihi yapıları ziyaret etmeden
 • Kaz eti yemeden
 • Damal Bebekleri satın almadan geri dönmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz