Hanak

Hanak, Ardahan ilimizin 5 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile arasındaki uzaklık 29 kilometredir. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Yada çevre il ve ilçelerden buraya direk giden dolmuşlar bulunur.

Hanak Gezilecek Yerler

Ardahan'ın İlçeleri
Ardahan’ın İlçeleri

Hanak ilçemiz tarihi ve kültürü ile zengin bir ilçemizdir. Bu ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Bunların başında şüphesiz Urartular gelmektedir. Uratular’a ait birçok yapıya şahit olabiliriz.

 • 1064: Selçukluların hakimiyetine girmiştir.
 • 1115: Kıpçak ve Gürcülerin hakimiyetine girmiştir.
 • 1406: Karakoyunlu’ların
 • 1467: Akkoyunlu’ların
 • 1578: Osmanlıların
 • 93 harbi: Rusların
 • 1921: Türkiye cumhuriyetin hakimiyetine girmiştir.
 • 1992:   Ardahan’ın il olması ile Ardahan ilimize bağlanmıştır.

İlçemiz tarihi yapılar bakımında zengin bir ilçemizdir. Bu yapıları sizin için sıraladık.

Göz at ;

 1. Hanak Gezilecek Yerler
 2. Hanak Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Ardahan Gezilecek Yerler
 4. Ardahan’da Gezilecek 10 Yer
 5. Ardahan Gece Hayatı
 6. Ardahan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Ardahan Otelleri ve Ardahan Otel Fiyatları

Hanak Gezi Rehberi

Karakale Örenyeri: Bu yörede bulunan ören yerlerin içerisinde en önemlisidir. 120×40 metre alanında bu ören yeri zamanla tahrip olmuştur.

Çayağzı Kalesi: Bu kale ilçemizin merkezine bağlı Çatalağzı köyünde bulunur. Bu kalenin yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Çayağzı Kalesi
Çayağzı Kalesi

Sevimli kalesi: İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunur. Bu kale ilçe merkezine bağlı Sevimli köyünün sınırlarında bulunur. Urartulara ait olunduğu söylenilir.

Kırnav Kalesi: İlçemizin 5 km batısında bulunur. Ardahan-Hanak kara yolu üzerinde inşa edilmiştir. Urartulara ait olunduğu söylenilir. Yapılış itibari ile Ardahan Kalesine büyük bir benzerlik göstermektedir.

Kırnav Kalesi
Kırnav Kalesi

Kışla Hanak (Avcılar Kalesi): Bu kale ilçe şehir merkezinde 2 km uzaklıkta bulunur. Bu kale Urartular dönemine ait olunduğu söylenilir.

Ayrıca ilimizde birçok tarihi cami, kilise, manastır bulunmaktadır. bunun dışında ilimizin yayları meşhurdur. İlimizde yaz mevsiminde yaylaları canlı olmaktadır.

Sonuç olarak bu ilçemiz tarihi ve doğal yapısı itibari ile zengin bir ilçemizdir. Fakat yeterli ilgi gösterilmediğinde az turist gelmektedir.

Hanak
Hanak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here