Damal

Damal, Ardahan ilimize bağlı 5 ilçesinden biridir. Bu ilçe il merkezine yaklaşık 44 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir.

Damal Gezilecek Yerler

Ardahan'ın İlçeleri
Ardahan’ın İlçeleri

Damal ilçesi tarihi çok eski zamana dayanmaktadır. burada irili ufaklı birçok devlet hüküm sürmüştür. Arkalarında birçok yapı bırakılmıştır. Damal ilçesinde ve köylerinde çoğunlukta bulunan Dadali Türkmenleri  yaşamaktadır.

Göz at ;

  1. Damal Gezilecek Yerler
  2. Damal Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Damal Atatürk Silueti
  4. Ardahan Gezilecek Yerler
  5. Ardahan’da Gezilecek 10 Yer
  6. Ardahan Gece Hayatı
  7. Ardahan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Ardahan Otelleri ve Ardahan Otel Fiyatları

Damal, Cumhuriyet ilan edildikten sonra 21 köy ile birlikte Kars ilimizin Posof ilçesine bağlanmıştır. Damal 1954-58 tarihlerinde Kars ilimizden ayrılıp Ardahan’a bağlanmıştır.

1972 yıllında nahiye konumunda kasaba konumuna getirilmiştir. 1992 yıllında Ardahan il olması ile Damal da ilçe konumunu kazanarak Ardahan ilimize bağlanmıştır.

Damal Gezi Rehberi

Damal-Ardahan
Damal-Ardahan

Damal ilçemizin tarihi ve doğa bakımında zengin bir ilçedir. Burada en önemli özelik her yıl tekrarlanan 15 Haziran- 15 Temmuz arası Atatürk silueti ile Karadağ sırtlarına  yansıtıp 20 dakika müzik eşliğinde halk izleyip duymaktadır. Bu anı görmenizi tavsiye ediyorum. Çok renkli sahneler ortaya çıkmaktadır.

Atatürk silüeti
Atatürk silueti

Damla Yaylası: Damal ilçesinin dağlarında serin havası soğuk suyu ile adeta insanları yazın buraya çekmektedir. çayırların arasında gezerken kendinizden geçiyorsunuz. burada hayvancılık yapılır. genelde büyük baş hayvancılık otlatılır.

Damal Yaylası
Damal Yaylası

Bu ilçemizde birçok medeniyet ev sahipliği yaptığını söylemiştik burada bulunan tarihi yapıları sizin için liste haline getirdik ve bunlarla ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Damak’da Gezilecek Tarihi Yerler

Kızlar Kalesi: Bu kale ilçe merkezine bağlı Sitören Köyünde bulunur. Yapılış tarihi bakımında kesin bir bilgi yoktur.. Ayrıca bu kale bir kral tarafında savaş döneminde kızları için inşa edildiği söylenilir.

kızlar Kalesi
kızlar Kalesi

Gacibe Kalesi: Otaglı Köyün sınırlarında bulunur. Çok eski bir kale olup günümüzde harabe şeklindedir. Osmanlı eseri olduğu söylenilir.

Gacibe Kalesi
Gacibe Kalesi

Bunların dışında Üçdere Köyünde yıkılmış durumda olan Karanlık Kale ve Cala Manastırı vardır.  Birde Konuksever Mahallesinde bulunan kilise ve Oburcak Köyü içerisinde bulunan anıt mezarda tarihi kalıntılar arasındadır.

Ayrıca 2001 senesinde Japonya’da düzenlenen yerel kıyafet yaraşmasında Damal Halk Eğitim müdürlüğü Çıraklık Merkezi de katılmıştır. Bu yarışmada Damal Bebeği birinci seçilmiştir.

Damal Bebeği
Damal Bebeği

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse özelikle Atatürk siluetini izlemenizi tavsiye ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here