Edirne Balkan Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne Kent merkezine bağlı Sarayiçi beldesinde bulunan Edirne Balkan Şehitliği, her Türk Vatandaşın mutlaka gezip görmesi gereken bir yerdir.

Edirne Balkan Şehitliği

1912-1913 yılları arasında Osmanlı Devleti ve Balkan Devletleri arasında çetin bir savaş yaşanıyordu. Burada çok sayıda askerimiz şehit düşmüştür. Esir düşen 20.000 asker ve sivil ise açlıktan ve hastalıktan şehit düşmüştür. İşte bu asker ve sivil şehitlerimizin anısına  14 Ocak 1994 tarihinde Edirne ilimizin Sarayiçi Beldesinde törenle hizmete açılmıştır. Burada 12 blok üzerine 100 subay ve 400 askerin ismi yazılıdır. Burası haftanın her günü 24 saat açık olup ziyaretçilerini beklemektedir. Burada ismi yazılan her askerin bir hikayesi bulunur. Burada bulunan rehberler eşliğinde şehitliği gezebilirsiniz. Rehberlerde dinlediğiniz hikayeler zaman zaman duygulanmanıza sebep olacaktır. Yukarıdan da dediğim gibi her Türk Vatandaşı hayatında bir kez çoluk çocuğuyla bir kez burayı ziyaret etmelidir.

Edirne Balkan Şehitliği Nerede?

Edirne Balkan Şehitliği, Edirne’nin Sarayiçi beldesinde bulunan Fatih Cephanelik Köprüsü’nün hemen yanında bulunur.

Edirne Balkan Şehitliği Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Edirne kent merkezine ulaşmanız gerekir. Kent merkezinde ETUS 3 ve ETUS 3/A hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here