Edirne Bedesten Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne kent merkezinde bulunan Edirne Bedesteni, 1417-1418 yılları arasında Çelebi Sultan Mehmet Eski Cami’ye gelir getirmek amacıyla inşa edilmiştir.

Edirne Bedesten Çarşısı

Bu yapı iki farklı kesme taştan inşa edilmiş olup Kurşunla kaplı 14 kubbeli bir yapıdır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu yapı için şu ifadeler kullanmıştır. “İçinde değerli eşya alınıp satılan yer” anlamına gelen Bedesten için: “Burada Mısır Hazinesi değerinde olan elmas ve mücevherler zengin tacirlerin dolapçıklarında gözleri kamaştırır; çarşıyı 60 gece bekçisi beklerdi.”  Şeklinde bir yazı yazmıştır. Osmanlı Dönemi Yükselme dönemine kadar hareketli bir alışveriş yeri olarak kullanılmaktaydı. Son yıllarda yapılan restoran sonucunda burası Kapalı çarşı olarak kullanılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Edirne yöresine ait çok sayıda hediyelik eşyayı uygun fiyatta bulabilirsiniz. Ayrıca kentte bulunan az sayıda mermer ustası da mesleklerini burada sürdürmektedir.

Edirne Bedesten Çarşısı Nerede?

Edirne Bedesten Çarşısı, Edirne kent merkezine bağlı Sabuni Mahallesi, Kuyumcular Sokakta bulunur.

Edirne Bedesten Çarşısı Nasıl Gidilir?

Edirne Bedesten Çarşısı, Edirne kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here