Edirne Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne’nin Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin düzenlendiği Sarayiçi semtinde bulunan Edirne Sarayı veya diğer ismi ile Saray-ı Cedid-i Amire (Yeni Saray), Edirne’deki Osmanlı saraylarından biridir.

Edirne Sarayı

Bu saray Topkapı Sarayından sonra en büyük Osmanlı Sarayıdır. 1. Murat zamanında inşa edilen saray Fatih Sultan Mehmet zamanında Mimar Şehabettin‘e tamamlatmıştır. 19. Yüzyıla kadar Osmanlı padişahları tarafında kullanıldı. Hatta Fatih Sultan Mehmet bu sarayda doğduğu söylenilir. Sarayın en parlak devri  IV. Mehmed zamanında olmuştur. Çünkü bu dönemde saray etrafında birçok yeni yapı eklenmiştir. Fakat günümüzde saraya ait çok az bir kalıntı kalmıştır. Sebebi ise 1829 yıllında Ruslar burayı işgal ediyor. Burada bulunan silah deposu Rusların eline geçmesin diye patlatılıyor. Bu patlama sonrasında saray adeta yerle bir oluyor. 2008 yıllında restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Tam olarak daha restore etme çalışmaları bitmemiştir. Sarayın bulunduğu alanda birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunları kısaca size bahsetmek istiyorum. Bunlar:

1-Bab-Üs Saade: Sarayın dış kapısıdır. Bu yapı günümüze ulaşan ender yapılardan biridir.

2-Cihannüma Kasrı: Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan yedi katlı harika bir yapıdır. Fakat günümüze harap bir şekilde ulaşılmıştır. Yine bu yapının hemen yanında Kum Kasrı bulunur. Bu yapı da Fatih zamanında inşa edilmiştir. Fakat sadece hamamı günümüze ulaşabilmiştir.

3-Adalet Kasrı: 1562 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bir yapıdır. Bu yapıda Kanuni Sultan Süleyman’ın kanunları yazıldığı yer olarak bilinirdi. Edirne Saray’ın içinde yapılan bu kasır sağlam kalan tek yapıdır. Mimarisi oldukça etkileyicidir. Günümüzde Edirne Müze Müdürlüğüne bağlı olan yapı zaman zaman resim sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

4-Matbah-ı Amire: Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edilen Saray Mutfağıdır. Harika bir mimarisi bulunur. Günümüze harap bir şekilde ulaşılmıştır.

5-Fatih Köprüsü: 1452 yıllında Fatih Sultan Mehmet Tarafında inşa edilmiştir. Birçok isimle anılmıştır. Edirne Sarayına uyum sağlamak amacıyla inşa edildiği söylenmektedir.

Edirne Sarayı Nerede?

Edirne Sarayı,  Edirne ilimizin Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin düzenlendiği Sarayiçi semtinde bulunur.

Edirne Sarayı Nasıl Gidilir?

Edirne Sarayı’na ulaşmak için ilk başta Edirne kent merkezine ulaşmanız gerekir. Buradan 2. Beyazid Caddesi’nden sonra Fatih Köprüsü caddesine girin. Biraz ilerlediğinizde Adalet Kasrı kulesi görünecektir. Kulenin yanındaki Fatih Köprüsünün diğer ayağı Saraya bakmaktadır. Ya da kent merkezden Sarayiçi semtine giden araçlar bulunuyor. Bu araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here