Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kars’ın Zavot (Boğatepe) Köyünde bulunan Ekomüze Zavot Peynir Müzesi, Ülkemizin ilk ve tek peynir müzesidir.

Müze Binası, Eski Eski bir mandırayı restore edilerek müze yapılmış halidir. Burası gravyer peynirin üretildiği tek yerdir. Ayrıca Kaşar Peynirin de  burada önemi büyüktür. Müzenin amacı peynir kültürünü yaşatmak ve bunu belgeleyip gelecek nesillere aktarmaktır. 2005 yıllında açılan bu müze ile köye çok sayıda turist akın eder. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu müzeye uğrayın. Köyde bu harika peynirin tadına bakıp sevdiklerinize de satın alabilirsiniz.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Nerede?

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi, Kars’ın Zavot (Boğateğe) Köyünde bulunur. Kars il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Kars kent merkezinden kalkan köy dolmuşlarıyla veya köyden araç kiralayıp buraya ulaşabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelaları takip ederek buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Ziyaret Saatleri

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi haftanın her günü ve günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Giriş Ücreti

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Girişi Ücretsizdir.

Ekomüze Zavot Peynir Müzesi Ne Zaman Gidilir?

Yılın 12 ayı açık olan müzeye istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Fakat kış aylarında yollar bazen kapalı olabilmektedir. Hem kış aylarında müze içerisi çok soğuk olmaktadır. Bu nedenle en güzeli bahar mevsiminde buraya uğramaktır. Zira bahar mevsiminde köyde bir harika güzel olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here