Eskişehir Ermeni Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Eskişehir ilimizin Sivrihisar ilçesinde bulunan Ermeni kilisesiyle ilgili yaptığımız araştırmalar ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Eskişehir Ermeni Kilisesi

Sizi bu sefer bambaşka bir yolculuğa çıkaracağız. Bugün bilgisayar başına geçince Ermenilerle ilgili bir yazı yazmayı düşündüm. Fakat araştırmalarım beni şoke uğrattı. Sebebini şöyle izah edeyim. Ben Ermenilerin bugüne kadar sadece Doğu Anadolu ve çevresinde yaşadığını düşünmüştüm. Oysa hiç öyle olmadığını gördüm. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Ermenilere ait bir kilise duyunca şaşkınlığımı gizleyemedim. Siz buraya gitmişseniz kendiniz de şahit olacaksınız Ermenilere ait tek bir hatıra bulunmamaktadır. Bu da benim şaşkınlığımı haklı çıkarmaktadır. 100 yıl önce Ermeniler burada tehcir edilmeden önce sayıları beş bine yakın ermeni yaşıyormuş. Şehrin bütününde ise sayıları on bini bulmaktadır. Fakat 1927 yılında yapılan anadil nüfus sayımında 5 kişiye yakın Ermenice cevap vermiştir.bu kentte geçimlerini fırında ekmek pişiriyorlarmış. Kendilerine ait 1881 yıllında inşa edilen bir kiliseleri mevcutmuş. Bu kilise kızıl taşlarda inşa edildiği için Kızıl kilise de denilmektedir.kilisenin arka tarafında vaftiz odası güney kısmında ise papaz odası bulunur. Bu kilisenin kitabesi mevcut olup kitabeye göre halkın yardımıyla yapılmış bir kilisedir. Fakat bu kilise sonradan sinemaya çevriliyor. Günümüzde ise kültür evi olarak kullanılıyor.

Sonuç olarak bir medeniyetin ibadet yerinden yola çıkarak tarihine ulaşmak mümkündür. fakat bu tarihi izleri koruyup bunu gelecek kuşaklara aktarmamız gerektiğini düşünüyorum.

Eskişehir Ermeni Kilisesi Nerede?

Ermeni Kilisesi, Eskişehir ilimizin Sivrihisar ilçesine bağlı Gedik Mahallesinde bulunur. Eskişehir kent merkezine yaklaşık 97 km uzaklıktadır.

Eskişehir Ermeni Kilisesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Sivrihisar ilçesine ulaşmak gerekir. Eskişehir kent merkezinde kalkan Sivrihisar servisleriyle ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here