Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Balmumu Heykeller Müzesi Eskişehir de Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesi’nin Ülkemizdeki ilk ve tek örneğidir. Bu müze Eskişehir ilimizin Odunpazarı Semtinde bulunur. bu müze Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen katkıları ile 2013 yıllında ziyaretçileri ile buluştu.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Öncelikle Balmumu Heykel hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Balmumu: canlı görünümlü heykeller yapmaya müsait bir malzemedir. Bu malzemeden yapılmış ilk heykel müzesi 1835 yıllında Londra’da açılan Madam Tussauds Müzesidir. Daha sonra bu heykel müzesi dünyanın çeşitli yerlerinde de görülmeye başladı. 2013 yıllında ise ülkemizde açıldı.

Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

Bu müze de başta Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi olmak üzere toplamda 160 heykel bulunmaktadır. Bu heykeller, kurtuluş savaşı yıllarında kahramanca savaşan komutanlar, bugüne kadar Türkiye cumhuriyeti devletini yöneten devlet adamları, dünyaca ünlü siyasetçiler, spor ve sanat camiasında önemli kişilerin heykelleri de bulunmaktadır. Bu heykeller 5 farklı bölümde oluşmaktadır. Her bölümde fotoğraf çekebilme şansına sahipken Salon D bölümünde Fotoğraf çekmek ücretlidir. Burada fotoğraf çekmek 7 lira gibi bir ücret ödemek gerekir. Şimdi bu bölümleri tanıyalım.

Balmumu Müzesi

Salon A: Atatürk ve silah arkadaşları, Atatürk’ün ailesi, Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları, Kurtuluş savaşı ve cumhuriyet figürleri bulunduğu bölümdür.

Atatürk Ve Ailesi

Salon B: Orhan Gencebay, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Adile Naşit gibi birçok spor ve sanat camiasında bulunan kişiler ve dünya liderleriyle bilim adamlarının heykellerin sergilendiği bölümdür.

Salon B

Salon C: Nasreddin Hoca, Alparslan, Seyit Battal Gazi, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin heykellerin bulunduğu bölümdür.

Nasrettin Hoca

Salon D: Turgut Özal, Adnan Menderes, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel gibi eski siyaset adamların yanı sıra günümüzdeki siyasetçilerin de heykellerin sergilendiği bölümdür.

Demokrasi Salonu

Salon E: Eğitim, Anılar ve Ödüller bölümü olarak adlandırılmaktadır

Balmumu Heykeller Müzesi

Not: Süleyman Demirel, Turgut Özal, Alparslan Türkeş, Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan gibi önemli siyasi liderlerin yer aldığı “Demokrasi” salonu ile, Barrack Obama, Kralize Elizabeth gibi isimlerin heykellerinin yer aldığı “Dünya Liderleri” bölümlerinde fotoğraf ve video çekmek yasak. Dilersiniz burada ücretli olarak fotoğraf çekebilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Nerede?

Atatürk Bulvarı No:43 Eskişehir Türkiye

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Nasıl Gidilir?

Tramvayla ulaşım yapmayı düşünüyorsanız Atatürk Lisesi yanında inip biraz yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz. Yada Odunpazarı bölgesi şehir içi otobüslerin ana duraklarından biridir. Bu şehir içi otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günü kapalıdır. Onun dışında hafta içi 10:00-17:00 hafta sonu 10:00-17:30 arası açıktır.

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi Giriş Ücreti

Tam 10 tl. indirimli: 5 tl Fotoğraf baskı 7 tl

Not: Müzenin gelirleri bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılacak.( Yılmaz Büyükerşen)

Abdullah Gül
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Recep Tayyip Erdoğan
Merkel
Alparslan Türkeş
Adnan Menderes
Bülent Ecevit
İsmet İnönü
Necmettin Erbakan
Süleyman Demirel
Halk Arenası
Halk Arenası
Obama
Turgut Özal
Zübeyda Hanım
Orhan Gencebay
Osmanlı Padişahları
Nazım Hikmet Ran
İlber Ortaylı
Cüneyt Arkın
Levent Kırca
Kemal Sunal
Mustafa Kemal Ve silah Arakadaşları
Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk
Tarafsız Bölge-Ahmet Hakan
Tarafsız Bölge-Ahmet Hakan
Adile Naşit
Beyaz Show
Beyaz show
Barış Manço
Halk Arenası

4 YORUMLAR

  1. Gezilmesine gerek olmayan, hele okullardan gezi düzenleyerek velilerin paralarını çarçur etmeye gerek olmadığ düşüncesindeyim Müze amacına tam olarak hizmet eden siyasi propaganda yeri olmuş tebrik ederim gelecek nesilleri kazanmak adına yapılmış bir çalışma gelirin gittiği yer önemli değil ne yararına kullanıldığı önemli değil büyükerşen reklamından başka bir şey değil. En bozulduğum olayda cumhurbaşkanlarının sıralandığı bölümde Süleyman Demirel ve Recep Tayyip Erdoğanın olmaması bu kişilerin heykellerinin birkaç millet vekilinin olduğu bölümde olması müzenin amacını tam göstermiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here