Eyfel Kulesi Ne Kadar Yüksek
Eyfel Kulesi Ne Kadar Yüksek

Fransa’nın Paris kentindeki Eyfel Kulesi, mühendis ve mimar Gustave Eiffel tarafından tasarlandı. Fransızca ‘da Eyfel Kulesi, ‘Demir Leydi’ veya La Tour Eiffel anlamına gelen ‘La dame de fer’ olarak anılır. Mart 1889’da tamamlanan kule, Fransız Devrimi’nden bu yana 100 yıla damgasını vuran 1889 Dünya Fuarı için bir giriş kemeri olarak tasarlandı. Eyfel Kulesi dövme demirden yapılmıştır ve Champ de Mars’ta yer almaktadır. Bugün kule, Paris ve Fransa’nın ikonik bir sembolüdür. Ayrıca Eyfel Kulesi aynı zamanda dünyanın en tanınmış yapılarından biridir ve popüler bir turistik cazibe merkezidir.

Eyfel Kulesi Ne Kadar Yüksek
Eyfel Kulesi Ne Kadar Yüksek

Eyfel Kulesi’nin Yüksekliği

Antenler dahil yüksekliği 324 metre olmasına rağmen Eyfel Kulesi’nin ana yapısı 300 metre yüksekliğindedir. Bu yükseklik kabaca 81 katlı bir binanınkine tekabül ediyor. İlginç bir şekilde, Eyfel Kulesi soğuk havalarda 6 inç küçülebilir. Kule, 125 metreye 125 metre ölçülerinde kare bir tabana sahiptir. Eyfel Kulesi’nin üç katı vardır ve ziyaretçiler birinci ve ikinci katlara asansörler (asansörler) veya merdivenlerle erişebilirler. Kulenin tepesine 1.665 basamak var. Ancak üçüncü kata sadece asansörlerle erişilebilir. Kulenin toplam sekiz asansörü var. Eyfel Kulesi’nin ferforje yapısı 18.000 metal parçadan oluşuyor ve 2,5 milyon perçinle bir arada tutuluyor. Bu nedenle kule ağırdır ve yaklaşık 10.100 ton ağırlığındadır.

Eyfel Kulesi, dünyanın en yüksek insan yapımı yapısı olarak Washington Anıtı’nı aştı. Chrysler Binası 1930’da New York’ta inşa edilene kadar en yüksek yapı olarak kaldı. Ancak 1957’de kulenin üstüne yayın antenlerinin eklenmesi, Eyfel Kulesi’nin Chrysler Binası’ndan 5,2 metre daha büyük olduğu anlamına geliyordu. Eyfel Kulesi, Fransa’daki en yüksek yapıydı, ancak 2004 yılında Millau viyadüğü’nün (343 metre yüksekliğinde) tamamlanmasının ardından ülkenin en yüksek ikinci binası oldu. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen ücretli anıtıdır. Aslında, açılışından bu yana yaklaşık 200 milyon insan Eyfel Kulesi’ni ziyaret etti.

Eyfel Kulesi’nin Önemi

Eyfel Kulesi 20 yıl boyunca yerinde kalacak ve daha sonra kaldırılacaktı. Bununla birlikte, etkili bir iletişim kulesi olarak hizmet etti ve bu nedenle sökülmedi ve şimdi 125 yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor. Eyfel Kulesi, Blackpool Kulesi (Blackpool, İngiltere), Tokyo Kulesi (Minato Tokyo, Japonya) ve Las Vegas Eyfel Kulesi (Las Vegas Strip, Nevada-ABD) gibi dünyadaki diğer birçok kuleye ilham kaynağı olmuştur. Ayrıca Eyfel Kulesi, yılda 7 milyondan fazla turist çeken mimari bir şaheser olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Paris ve Fransa’daki turizm sektörünü güçlendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz