Paris

Paris Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Paris, Fransa’nın başkenti olan bu şehir Avrupa’nın gözde başkentlerinden biri olup  her yıl en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Bu kenti daha yakında tanımak için başlıklar halinde kenti tanıtmaya başlayalım. Şöyle ki;

Tarih: Paris kent alanı yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafında yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Paris adını 5. yüzyılda alır. 2. Dünya savaşında en çok etkilen şehirlerden biri olmuştur. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu yapıların çoğu UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Günümüzde Dünya’nın en romantik şehri olarak bilinmektedir.

Coğrafi Bilgiler: Paris, Fransa’nın başkenti ve aynı zamanda Île-de-France bölgesinin de merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur.  1.200 kilometre karelik yüzölçümü ile ülkenin kuzeyinde bulunur.

Nüfus: Paris’in 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 10.925.231’dır. Bu haliyle Fransa’nın en büyük şehridir.

İklimi: Paris şehrinde Okyanusal iklim hakimdir. Hatta  yarı okyanussal yarı da kıtasal bir iklim hakim desek yeridir. Yazlar sıcak ve bunaltıcı kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Burada pek kar yağmaz yağışlar daha çok yağmur şeklindedir. Paris’te neredeyse her mevsim yağmur yağışı görülür.

Ne zaman Gidilir: Buraya gelmek için en uygun zaman dilimi şüphesiz bahar aylarıdır. Bu mevsimde açılan çiçekler görülmeye değerdir.

Saat Farkı: Paris ile ülkemiz arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Fransa, Türkiye’den bir saat geridedir.

Para Birimi: Fransa, Avrupa Birliğine üye olduğundan dolayı para birimi Euro’dur.

Resmi Dilli: Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Bununla birlikte nüfusun büyük kısmı İngilizce de konuşmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Fransa Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi:  Paris’te, Işık Kenti, Eyfel Kulesi ve Başkent Modası olarak bilinen bir maceraya başlayın. Seine Nehri kıyılarına yayılan Paris, şaşırtıcı sayıdaki tarihi yerleri, müzeleri ve sanat galerilerinin ev sahipliği yapmaktadır. Paris’i gezerken mutlaka Mona Lisa’yı, Louvreyi ve Van Gogh’un eserleriyle dolup taşan Musée d’Orsay’ı gezmelisiniz. Ayrıca, Notre Dame Katedrali, simgesel Eyfel Kulesi ve etkileyici Arc de Triomphe’ı görmelisiniz. Zamanını yetiştirebilirseniz, Marie Antoinette ve Louis XVI’ya ev sahipliği yapan görkemli Chateau de Versailles’i görmek için şehrin dışına çıkabilirsiniz. Bunları gezip görmek için en az 3 günlük bir gezi planı yapmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Şanzelize Caddesi

Paris’in nabzı atıldığı caddedir. Cadde daha alışveriş ile anılsa da her yönü ile şehrin kalbi sayılmaktadır. Buraya geldiğinizde ilk uğramanız gereken yer bu cadde olmalıdır. Cadde üzerinde yapıları gezip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

Adres: Avenue des Champs-Élysées

Metro: “Charles de Gaulle – Étoile”, “George V”, “Franklin D. Roosevelt” ve “Champs-Élysées – Clemenceau” Metro durakları bu cadde üzerinde geçmektedir. Bu metro duraklarından birinden inip rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eyfel Kulesi

Fransa’nın Paris şehrinde yer alan Eyfel Kulesi dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Eyfel Kulesi 1889 yılında mühendis Gustave Eiffel tarafından Evrensel sergisi için geçici bir süre ile yapılan bir yapıdır. Günümüze kadar ulaşmış olan Eyfel Kulesi Fransa’nın en önemli sembolüdür. 324 metre yüksekliğe sahip olan Eyfel Kulesi 1931 yılında New York’taki Empire State binası yapılana kadar dünyanın en uzun yapısı olma özelliğine sahipti. Üç platformdan oluşan Eyfel Kulesi’nin her bölümünde farklı bir manzaraya şahit olacaksınız. Kulenin birinci Platformu 57 metre yüksekliktedir. Buraya asansörle ya da 360 basamaklı merdiven ile çıkabilirsiniz. Birinci platformda bulunan müzede Eyfel Kulesi’nin tarihini izleyebilirsiniz. Ayrıca burada restoran ve buz pisti de bulunmaktadır. Kulenin ikinci platformu ise 115 metre yüksekliktedir. İkinci platformunda ise ünlü Le Jules Verne Restoranı bulunmaktadır. Kulenin 276 metre yükseklikte bulunan üçüncüm platformunda ise güzel bir seyir terası bulunmaktadır. Üçüncü Platforma asansör ile ya da 1665 basamaklı merdivenle çıkabilirsiniz. Eyfel Kulesinde Paris’in en güzel manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Eyfel Kulesine “Bir Hakeim” metro durağı ya da “Champ de Mars” durağından inerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Trocadero meydanı

Eyfel kulesinin hemen karşısında bulunan bu meydana gelip kuleyi izlemelisiniz. Kule burada gerçekten bir harika görünüyor. Meydanda dolaşıp bol bol fotoğraf çekmeyi ihmaal etmeyiniz.

Nasıl Gidilir: 6 numaralı metro hattına binip Trocadero metro durağında inip buraya ulaşabilirsiniz.

Arc de Triomphe (Zafer Takı)

Şanzelize Caddesi başında bulunan bu yapı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu anıtta çıkarak şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Tabi bol bol fotoğraf çekmeyi unutmuyorsunuz. Boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metre olup 1806 yıllında inşa edilmiştir.

Nasıl Gidilir:  “Charles de Gaulle Etoile” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri: Yaz: 10.00-23.00, Kış: 10.00-22.30 arası ziyaret edilebilir.

Concorde Meydanı

Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında kalan bu meydan 1755-1765 yılları arasında kurulmuştur. Meydan tarihte çok önemli olaylara şahitlik etmiştir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir.

Nasıl Gidilir: “Concorde” Metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Champs de Mars

1780 yıllında açılan bu park mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Parkta oturup dinlenebilir, manzarayı seyredebilir ya da Eyfel Kulesinin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: 2 Allée Adrienne Lecouvreur, 75007 Paris, Fransa

Alexandre III Köprüsü

1896-1900 yılları arasında inşa edilmiştir. 160 metre uzunluğu 6 metre yüksekliği ile görenleri hayrete düşürmektedir. Seine Nehri’nin üzerinde yapılan bu köprüyü mutlak ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: 8 ve 13 numaralı metro hattına binip “Invalides” durağından inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Pont Alexandre III, 75008 Paris, Fransa

Pont de Bir-Hakeim Köprüsü 

1905 yıllında Jean-Camille Formigé tarafında inşa edilen bu köprü Sen Nehri üzerinde bulunur. Nehrin süsü olarak bilinen bu köprü görülmeye değerdir. 237 metre uzunluğunda bu köprüyü görüp üzerinde bol bol fotoğraf çekmenizi öneririm.

Nasıl Gidilir: 6 numaralı metro hattına binip “Passy” durağından inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Quai de Grenelle, 75015 Paris, Fransa

Tuileries Bahçeleri 

Concorde Meydanın hem yan tarafında bulunan 25 hektarlık bu park kesinlikle görülmeye değerdir. Burada oturup saatlerce manzarayı izleyebilirsiniz. Dinlenmek veya oturup bir şeyler yeyip içmek bulunmaz bir yerdir. Bu park görülmesi gereken yerlerden biridir.

Nasıl Gidilir: 1,2 ve 8 numaralı metro hatlarına binip Concorde durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Adres: 113 Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa

2.Gün

Louvre Müzesi 

Fransa’da bulunan Louvre müzesi 72,735 m2 alanı ile Dünyanın en büyük sanat müzesidir. Müzede yaklaşık 35. 000 sanat eseri sergilenmektedir. Bu sanat eserlerin içinde dünyaca önemli eserler bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Her yıl buraya milyonlarca insan akın eder. Özellikle sanatseverlerin akın ettiği bu müzeyi ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Nasıl Gidilir: 1 numaralı metro hattı ile Palais-Royal-Musée du Louvre istasyonu üzerinde ulaşabilirsiniz ya da 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 ve 95 numaralı otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Ziyaret Saatleri: Salı günleri kapalı olan müze Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar (09.00-18.00), Çarşamba, Cuma (09.00-22.00) saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Ücret: 9,5€

Orsay Müzesi

1848-1914 yıllar arasında inşa edilen bu müze gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Şehrin harika müzelerinden biri olup çok sayıda değerli eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: “Solferino” metro durağını ya da “Musee d’Orsay” RER durağını kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 40 49 48 14

Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar 09.30-18.00 (Perşembe 21.45’e kadar). Pazartesi günleri kapalıdır.

Ücret: Yetişkinler: 12 €,  18 yaşından küçükler içinse ücretsiz. 18-25 yaş arası için giriş ücreti 9 €

Moulin Rouge

1889 yıllında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından inşa edilen bir kabare’dir. Şehrin popüler bir yapısı olup mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı görüp bir gösteriye katılmalısınız. Yaklaşık 850 kişilik bir kapasitesi bulunuyor.

Nasıl Gidilir: “Abbesses” metro durağı üzerinde inip buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 53 09 82 82
Bastille Meydanı

Paris şehrin önemli meydanlarından biridir. Bu meydan üzerinde birçok siyasi olay gerçekleşmiştir. Yine tören ve anmalar için bu meydan kullanılmaktadır. Bunun dışında meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı, cafe ve alışveriş merkezleri bulunur.

Nasıl Gidilir: 1, 5 ve 8 numaralı metro hattına binip  “Bastille” metro durağından inip buraya ulaşabilirsiniz.

Place des Vosges Parkı

Şehrin merkezine yakın,  sakin ve güzel bir dinlenme parkı olan Place Des Vosges görülmeye değerdir. Parka yakın Victor Hugo evi bulunuyor. Buraya gidip ücretsiz gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Adres: Place des Vosges, 75004 Paris, Fransa

3.Gün

Pantheon 

Quartier Latin mahhalesinde bulunan yapı 1744 yıllında XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen inşa edilmiştir. İlk zamanlarda kilise olarak kullanılan yapı günümüzde önemli şahsiyetlerin mezarı olarak kullanılmaktadır. Buraya gelirseniz bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: “Jussieu”, “Cardinal Lemoine” metro durakları üzerinde buraya ulaşılabilir.

Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa

Giriş Ücretleri: 8€

Ziyaret Saatleri: Yaz: 10.00-18.30, Kış 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Ocak tarihlerinde kapalı

Sacre Coeur Bazilikası

1874-1914 yılları arasında Paul Abaide tarafında inşa edilmiştir. Montmartre Tepesi’nde bulunan bu yapı kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Beyaz travertenli kilise şehrin her noktasında görülmektedir. Burası şehrin dini sembollerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı görmeden dönmeyin. Ayrıca yapının olduğu yerde harika bir manzara bulunur.

Nasıl Gidilir: “Abbesses” metro durağı üzerinde inip burada fünikülere binerek ulaşılabilir.

Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 53 41 89 00
Notre Dame Katedrali 

Seine Nehri’nin kıyısında bulunan bu yapı şehrin en çok ziyaret edilen popüler bir kilisedir. Hatta bazılarına göre dünyanın gotik tarzda yapılmış en önemli yapıdır. Turistler açısında önemli bir yer olan bu katedral günümüzde Roma Katolik katedrali olarak kullanılmaktadır. Katedral içinde gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. 1163-1213 yılları arasında inşa edilen bu yapı Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir.

Nasıl Gidilir: “Cite” veya “St. Michel” metro durakları üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri: Katedral: Her gün 07.45-18.45 (Cumartesi-Pazar 19.30)

Giriş Ücretleri: Kulelere giriş 8€

Lüksemburg Bahçesi 

17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yapılan bu bahçe 25 hektarlık bir alana yayılmıştır. Bahçenin içinde bir göl bulunur. Bu göl üzerinde botlarla tur atabilirsiniz. Yine bahçeyi gezip güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: “Odeon” metro durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 15 rue de Vaugirard, 75006, Paris

Montmartre (Ressamlar Tepesi)

Paris’in 18. bölümünde bulunan bir yerleşimdir. Ayrıca şehrin en yüksek rakımlı yeri olarak da bilinir. Buraya çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Yine tepe üzerinde bulunan birçok tarihi yapı ve doğal güzelliği gezebilirsiniz. Burada birçok ressam bulunur. Gittiğinizde belli bir ücret karşılığında ressamlar portrenizi çizer.

Nasıl Gidilir: “Anvers” veya “Pigel” metro duraklarından daha sonra fünikülere binerek buraya ulaşabilirsiniz.

4. , 5. ve Sonraki Günler

 Versay Sarayı ve Bahçeleri

Versay, Paris’in 25 km güney batısında bulunan bir şehir. Bu şehirde bulunan ve ismi ile anılan Versay sarayı eskiden Fransız kral ve kraliçelerin yaşadığı bir saraydı. Şimdi müze olarak kullanılmaktadır. Yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca müze bahçesinde gezmeyi de unutmayın. Ondan sonra burada bulunan restoranlarda bir şeyler yedikten sonra gece otelde şarap yudumlayıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Versay Sarayına ulaşmak için öncelikle Paris’e ulaşmanız gerekmektedir. Buradan trene binip Versailles Rive Gauche durağında inerek saraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa
Telefon: +33 1 30 83 78 00
Ücret: Saray 15€, Trianon Palaces and Marie-Antoinette’s Estate 10€, Tüm girişleri kapsayan 1 günlük bilet 18 €
Ziyaret Saatleri: Saray: Pazartesi hariç her gün 09.00-18.30, Bahçe: Her gün 08.00-20.30 saatleri arasında açıktır.
Disneyland

Şehir merkezine 32 km uzaklıkta bulunan bu park kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği bu park 1992 yıllında açılmıştır. Buraya giderseniz en az bir gününüzü buraya ayırmalısınız. 2 bin hektarlık alanda 2 park ve 10 otel bulunur.

Nasıl Gidilir: RER A Hattı ile, “Marne la Vallee Chessy/Disneyland” durağı üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: 77777 Marne-la-Vallée, Fransa

Telefon: +33 825 30 05 00

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunur. Sokak ve caddelerde taksi bulabilirsiniz. Fakat hafta sonu ve akşam saatlerinde taksi bulmanız biraz zor olabilir. Taksi ile birçok noktaya ulaşabilirsiniz.
Metro Şehirde en hızlı ve güvenilir ulaşım aracı metrodur. Metro ile şehrin her noktasına ulaşmak mümkündür. Burada bulunan metro hatları ile 05.30-00.30 saatleri arasında ulaşım yapabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında ücretler şöyledir:

1 Günlük Bilet: 10,85 Euro

5 Günlük Bilet:  34,70 Euro

Tek Kullanımlık Bilet: 1,70 Euro

Tramway Son yıllarda yeni hatların eklenmesi ile şehirde birçok tramvay hattı olmuştur. Tramvay durakları biraz uzak düştüğünden dolayı pek tercih edilmemektedir. Fiyatlar metro hattı ile aynıdır.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Paris’de de bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp şehri gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Şehirde çok sayıda otobüs hattı bulunur. Bu otobüslerle şehrin birçok bölgesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 07:00-20:30 saatleri arasında hizmet etmektedir. Bu hatlar bazen 00:00 saatine kadar çalışmaktadır. Toplu taşıma araçlarında ücretler şöyledir:

1 Günlük Bilet: 10,85 Euro

5 Günlük Bilet:  34,70 Euro

Tek Kullanımlık Bilet: 1,70 Euro

ŞEHİR DIŞI
Uçak Paris şehrinde 3 tane havalimanı bulunur. Bunlardan en büyükleri olan Charles de Gaulle Havalimanı, Şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen havalimanlarından buraya uçuş yapabilirsiniz. Yaklaşık uçuş süresi 3 saat 45 dakika’dır. Yine şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Orly Havaalanı ise 2. Büyük havalimanı olmaktadır. Pegaus ile Sabiha Gökçen’den buraya uçuş yapabilirsiniz. Yaklaşık uçuş süresi 3 saat 45 dakikadır. Bunlar dışında şehre 70 km uzaklıkta bulunan Beauvais Havaalanı bulunur. Bu havalanı ile Avrupa’da ucuz uçuşlar gerçekleştirir.
Otobüs Başta Fransa şehirleri olmak üzere birçok Avrupa şehrinde buraya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin en önemli otobüs şirketi Eurolines’dir.
Tren Bilindiği üzere Avrupa’da ulaşım denilince akla ilk olarak hızlı trenler gelir. Hızlı trenlerin merkezi de Paris olmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinden buraya hızlı trenle ulaşabilirsiniz. Şehirde toplam 6 tren garı bulunur. Tren biletlerinizi buraya tıklayarak alabilirsiniz.
Gemi Sen Nehri’nin ikiye böldüğü şehri gezmenin en keyifli yollarından biri de hiç şüphesiz botlardır. Bu botlarla şehrin birçok noktasını turlayabilirsiniz. Bu botlara binmek için bilet almanız gerekir. Bilet fiyatları şu şekildedir. 1 gün geçerli kart 16€ iken 2 gün geçerli kart 18€’dur. Daha fazla bilgi için Buradan Web Sitesine ulaşabilirsiniz.
Araba Paris’e şahsi aracınızla Avrupa şehirlerini geze geze ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Bilindiği üzere buraya her yıl milyonlarca insan akın eder. Buraya gelenlerin bir kısmı sadece alışveriş için geldiğini biliyor musunuz. Evet buraya sırf alışveriş için gelen insanlar var. Çünkü moda denilince akla gelen ilk şehirlerinden biridir. Burada çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, hediyelik eşya satan dükkanlar, Moda evi ve yerel halk pazarları bulunur. Buralarda gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Peki ben buraya kadar geldim. Şehirde ne satın alırım diyorsanız işte liste:

 • Mini Eyfel Kuleleri
 • Fular ve kravat
 • Çizimler, resimler
 • Kozmetik
 • Çikolata
 • Macarons
 • Paris Çayı
 • Puro
 • Kozmetik Ürünleri
 • Antika eşyalar

Yeme İçme

Paris şehri her yönü ile zirvede olduğu gibi yemek konusunda yine zirvede olamayı başarmaktadır. Paris, lezzetli ve zengin bir mutfağı bulunur. Yine şehirde çok sayıda restoran bulunur. Bu restoranlarda dünya genelinde çok sayıda yemekler bulunur. Şimdi Paris Mutfağına özgü yemekleri sıralayacak olursak şöyle ki:

 • Escargots a la Bourguignonne
 • Moules Mariniere
 • Coq au Vin
 • Croque Monsieur/ Madame
 • Soupe à l’oignon (Soğan Çorbası)

Nerede Kalınır

Paris’de çok sayıda konaklama alanı bulunur. Burada çok sayıda otel, hostel, apart ve günübirlik evler bulunur. Şehirde istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Fakat daha önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir.

Paris Otelleri

Şehirde çok sayıda otel bulunur. Sadece kent merkezi ve çevresinde 2000’den fazla otel bulunur. Bu oteller gayet şık ve lüks olup size harika hizmetler sunmaktadır. Şehirde bulunan lğks oteller fiyatı 400-3000 Euro arasında değişir. Orta bütçeli 100-300 Euro arasında değişir. Ucuz olarak ise 40-100 Euro arasında değişmektedir.

Öneriler

Pariste çok sayıda konaklama alanı bulunur. Konaklamak için daha çok kent merkezi ve çevresinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Paris Otelleri ve Paris Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Paris Otelleri ve Paris Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Paris denilince hepimizin aklına aşk şehri, romantik şehir, Eğlence şehri ve sanat şehri gibi unvanlar kullanırız. Buraya gelen biri gün içerisinde şehirde bulunan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri gezerken gece eğlenceye katılır. Şehrin gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Özellikle bazı bölgeler vardır ki gece hayatı için adeta inşa edilmiştir. Paris gece hayatı zirveye kadar yaşayacağınız bölgeler şunlardır.  Bastille Bölgesi, Pigalle Bölgesi, Şanzelize Caddesi ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Bu bölgelerde çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Paris gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. <<<Paris Gece Hayatı<<Paris Gece Hayatı

Turlar

Paris’de birçok tur firması bulunur. Şehre ilk kez geliyorsanız mutlaka bir tura katılmanız gerekir. Şehirde bulunan nehirden dolayı birçok bot turu yapılmaktadır. Yine otobüs turları da şehrin vazgeçilmezleri arasındadır. Burada tur fiyatları biraz pahalı olsa da kesinlikle o paraya değmektedir. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bunu tabloya yansıttık. İşte o tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 19 Euro 19 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

14 Euro 14 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon:

Tüm işlemler için Konsolosluk Çağrı Merkezi: 01 80 14 63 35 Santral: 014712- 3030; Sadece 14:00-17.30 saatleri arasında ise: Noter: 3058-3056; Vefat/Tereke: 3613; Vatandaşlık: 3625; Nüfus: 3609-3032-3059; Askerlik: 3608-3601-3611; Evlenme: 3606; Pasaport: 3605-3034-3039

Faks:

+ 33 1 47 12 30 50

E-posta:

consulat.paris@ma.gov.tr

Başkonsolosluk Posta adresi:

44 rue de Sevres
92100 Boulogne – BillancourtTel: 0147123030
Faks: 0147123050
E-posta: consulat.paris@mfa.gov.trHUKUK DANIŞMANLIĞI
Çarşamba ve Perşembe günleri
09.00-13.00 saatleri arası.
Telefon: (00-33) 1 47 12 30 48Başkonsolosluk binamızda hizmet veren müşavirlikler:ÇALIŞMA MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon: (00-33) 1 46 99 02 67
Faks: (00-33) 1 41 31 40 76
E-mail: paris@csgb.gov.trEĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon: (00-33) 1 41 31 44 36
Faks: (00-33) 1 41 31 44 83
E-mail: paris@meb.gov.trDİN HİZMETLERİ MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon: (00-33) 1 47 12 30 38
Faks: (00-33) 1 41 31 03 29
E-mail: parisdhmusavirligi@gmail.com

Twitter Adres

www.twitter.com/TCParisBK

Görev Bölgesi

 • Aisne (02); Ardennes (08) ; Aube (10); Cher (18); Eure (27); Eure-et-Loir (28); Loir-et-Cher (41); Loiret (45); Marne (51); Nièvre (58); Nord (59); Oise (60);Pas-de-Calais (62); Paris (75); Seine Maritime (76); Seine-et-Marne (77); Yvelines (78); Somme (80); Yonne (89); Essonne (91); Hauts-de-Seine (92); Seine-Saint-Denis (93); Val-de-Marne (94); Val-d’Oise (95); Guadeloupe (971); Martinique (972); Guyane (973); Réunion (974); Saint-Pierre et Miquelon (ZS); Mayotte (ZM); Nouvelle Calédonie (ZN); Polynésie Française (ZP).

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Cuma (08:30 -13:00 )(ve 14:00 -17:30)

Başvuru Kabul Saatleri :

 • Başvurular 08.30-13.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında alınmaktadır.

Tatil Günleri

01.01.2017 01.01.2017 Yeni Yıl Tatili

17.04.2017 17.04.2017 Fransa’da Paskalya Tatili
01.05.2017 01.05.2017 İşçi Bayramı
08.05.2017 08.05.2017 Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
25.05.2017 25.05.2017 Fransa’da “Ascension” Tatili
05.06.2017 05.06.2017 Fransa’da “Pentecôte” Tatili
25.06.2017 25.06.2017 Ramazan Bayramı 1. Günü
14.07.2017 14.07.2017 Fransız Milli Bayramı
15.08.2017 15.08.2017 Fransa’da “Assomption” Tatili
01.09.2017 01.09.2017 Kurban Bayramı 1.Günü
29.10.2017 29.10.2017 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
01.11.2017 01.11.2017 Fransa’da “Toussaint” Tatili
11.11.2017 11.11.2017 Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili
25.12.2017 25.12.2017 Fransa’da Noel Tatili

Bağlı Birimler

Din Hizmetleri Ataşeliği

Telefon
(00-33) 1 47 12 30 38

Faks
(00-33) 1 41 31 03 29

e-Posta
parisdinhizataseligi@gmail.com

Adres
44, rue de Sèvres 92100 Boulogne-Billancourt

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Bilindiği üzere Fransa’da halkın çoğunluğu İngilizce bilir. Fakat biraz milliyetçi olduklarından dolayı bildikleri halde konuşmazlar. Siz gitmeden birkaç kelime dahi olsa Fransızca öğrenin.
 2. Konaklama için Eyfel Kulesi bulunduğu yerde bir otel seçin. Çoğu yeri yürüyerek gezebilirsiniz.
 3. Korsan taksilere karşı dikkatli olun.
 4. Buraya gelmeden otel ve uçak rezervasyonu yaptırın.
 5. Paris genelde güvenli bir şehir olsa da siz yine de dikkatli olun.
 6. Uçakta iner inmez saatinizi 1 saat geri alın.
 7. Buraya  gitmek için Vize gerekir. Yeşil pasaportunuz varsa 30 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.
 8. Taksilerde Bagaj ücreti alınır. Bunu ulaşımda belirtmiştik bilginize.
 9. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 10. Şehirde kullandığınız toplu taşıma araçları için sürekli biletinizi yanınızda bulundurun.
 11. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 12. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Paris Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Fransa Nerede?
 3. Fransa’da mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer
 4. Fransa Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Paris Gece Hayatı
 7. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı
 8. Paris Gezilecek Yerler
 9. Paris Otelleri ve Paris Otel Fiyatları
 10. Fransız Polinezyası Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 11. Notre Dame Katedrali
 12. Eyfel Kulesi
 13. Sacré-Cœur Bazilikası
 14. Zafer Takı
 15. Sainte Şapeli
 16. Palais Garnier
 17. Notre-Dame de la Garde
 18. III. Alexandre Köprüsü
 19. Strazburg Notre Dame Katedrali
 20. Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here