Fildisi Sahilleri'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Fildisi Sahilleri'nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri

23.254.184 toplam nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Fildişi Sahili, tarihi ve turistik bir ülkedir. Ülkeni sınır komşuları;  Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine’dir. 

Göz at ;

  1. Yamoussoukro Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Fildişi Sahili Gezilecek Yerler
  3. Fildişi Sahili’nde Gezilecek 10 Yer
  4. Fildişi Sahili Nerede?
  5. Fildisi Sahilleri’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  6. Fildişi Sahili Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Kakao üretiminde dünyada 1. sırada yer alan Fildişi Sahili, Afrika’nın en güzel ülkelerinden biridir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur. Fakat bu yerlerden en gözde 10 tanesini belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Grand-Bassam Ulusal Kostüm Müzesi

Fildişi Sahili’ne bağlı Grand Bassam bölgesinde yer alan Grand-Bassam Ulusal Kostüm Müzesi, 1980 yıllında ziyarette açılmıştır. Müze binası uzun yıllar sömürge ülkesi Fransızların valilik binası olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra bağımsızlığını kazanan Fildişi Sahili, burayı müze olarak hizmette açmıştır. Bu müze, ülkenin ulusal kostümleri sergilenmektedir. Bu kostümleri koruyup gelecek nesillere aktarılmak amacıyla hizmette açılmıştır. Bunun dışında yine birçok belge ve fotoğraf sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü ziyaret etmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

2-Fildişi Sahilleri Medeniyetler Müzesi

Ülkenin eski başkenti Abican’da yer alan Fildişi Sahilleri Medeniyetler Müzesi, 1942 yıllında devlet tarafında açılan bir kamu müzesidir. Müze de  etnografik, arkeolojik ve ikonografik eserler sergilenmektedir. Ülke tarihini ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze de yer alan eserler sizi kendine hayran bırakacaktır. Buna emin olun.

3-Notre-Dame de la Paix Bazilikası

Fildişi Sahilli’nin başkenti Yamoussoukro’da yer alan Notre-Dame de la Paix Bazilikası, 1990 yıllında hizmette açılmış bir  Roma Katolik kilisesidir. Kubbenin yüksekliği 158 metre olup uzunluğu ise 195 metredir. Papa II. Jean Paul tarafından kutsanan bu kilise, 18 bin kişi kapasitelidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Ülkenin önemli turistik yapılarından biridir.

4-Ehotile Adaları Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nin d’Assinie ve d’Adiake yerleşim yerlerine yakın bir konumda yer alan Ehotile Adaları Ulusal Parkı, 1974 yıllında 105 kilometrekarelik alanda milli park ilan edilmiştir. Parkta birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Bu parkın olduğu bölgede birçok köy yerleşimi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gelip mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

5-Abidjan Hayvanat Bahçesi

Fildişi Sahili’nin en büyük şehri ve eski başkenti Abican’da yer alan Abidjan Hayvanat Bahçesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada başta aslan, kaplan, zebra ve çita gibi türler olmak üzere birçok hayvan türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu hayvanat bahçesine uğrayıp bu hayvanları daha yakında görebilirsiniz.

6-Bingerville Botanik Bahçesi

Fildişi Sahili’nin en büyük şehri ve eski başkenti Abican’a bağlı Bingerville’de yer alan Bingerville Botanik Bahçesi,  dünyanın farklı bölgelerine has bitkileri görebileceğiniz muazzam bir bahçedir. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Buraya gelip Afrika’ya has birçok bitki türünü yakında görebilirsiniz.

7-Büyük Plateau Camii

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’da yer alan Büyük Plateau Camii veya diğer adıyla Abican Ulu Cami, 1996 yıllında Ülkenin eski Cumhurbaşkanlarından Henri Konan Bedie’nin emriyle inşa edilen Afrika’nın en görkemli camilerinden biridir. Mavi kubbesi ve görkemli minaresiyle şehrin en popüler turistik yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

8-St. Paul Katedrali

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’da yer alan St. Paul Katedrali, Afrika’nın en popüler dini yapılarından biridir. Büyüklük açısından da oldukça görkemlidir. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu dini yapıyı mutlaka ziyaret edin. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

9-Banco Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nin eski başkenti Abican’ın Attecoube ilçesinde yer alan Banco Ulusal Parkı, 30 km²’lik alan kapsayan harika bir parktır. Burayı ziyaret eden doğaseverlerin ilk durakları olmaktadır. Parkın büyüleyici bir doğası bulunmaktadır. Parkta birçok bitki türü bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte yemyeşil bir atmosferde sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin adresidir. Ayrıca park bünyesinde Park bünyesinde Yürüyüş parkurları, Görkemli ağaçlar ve bir de göl bulunmaktadır.

10-Tai Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nde yer alan Tai Ulusal Parkı, 3.300 km²’lik bir alanda kurulup 28 Ağustos 1972 tarihinde milli park ilan edilmiştir.  Batı Afrika’da önemli yağmur ormanlarının son alanlarından birini de içine alan önemli bir ulusal parktır. Bu park, Afrika’nın en önemli parklarından biridir. Parkta birçok hayvan türü yaşamaktadır. Bu hayvanları doğal ortamlarından görmek için rehber eşliğinde mutlaka bu parkı ziyaret edin. Ayrıca bu park, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.


Bunlar dışında Fil Dişi Sahilleriyle ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Fildisi Sahilleri

Nüfus: 23.254.184

Başkent: Yamoussoukro

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Batı Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 7 Ağustos 1960

Vize Durumu: Buraya ulaşmak için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here