Filipinler Gezi Rehberi
Filipinler Gezi Rehberi

102.250.133 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 12. ülkesi olan Filipinler, Asya kıtasında bulunur. 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik toplulukları, 7000’den fazla tropikal adaları ve güler yüzlü insanları ile harika bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Filipinler Gezilecek Yerler
  2. Tacloban Nerede, Hangi Ülkede?
  3. Manila Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Filipinler’de Gezilecek 10 Yer
  5. Filipinler Nerede?
  6. Filipinler Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Filipinler Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu nedenle her yıl dünyanın birçok yerinde insanlar buraya seyahat etmektedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Biz de bugün bu yerlerden sadece 10 gözde yeri seçtik. Umarım memnun kalırsınız. İşte o yerler…

1-Manila

Manila, Filipinler’in başkenti ve 1,78 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Kozmopolit Şehir yapısı,  Renkli gece hayatı ve Alışveriş için ilk olarak bu bölgeyi tercih etmelisiniz. Bu şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıları ziyaret edin. Burayı Aralık-Mayıs ayları arasında ziyaret edin. Diğer aylarda çokça yağış görülür.

2-Banaue

Filipinler’in en büyük adası olan Luzon Adasının kuzeyinde yer alan Banaue, harika doğası ve çeltik tarlalarıyla görülmeye değer bir kasabadır. Filipinler denilince akla ilk olarak deniz, kum, güneş ve dalış gelir. Çünkü burada çok sayıda ada bulunur. Zaten ülke kendisi bir takımada ülkesidir. Fakat bu kasabada hiçbir makine kullanılmadan yapılan Pirinç tarlaları bulunur. Bana göre bir insan, 2000 yıllık Banaue çeltik tarlalarını görmeden ölmemeli. Filipinler’e göre burası Dünya’nın 8. harikasıdır. Bu Pirinç terasları 1995 yıllında Unesco Dünya Miras listesine alınmıştır. Pirinç terasları görmek için en uygun zaman dilimi Haziran – Temmuz aylarıdır. Ayrıca şehrin doğusunda yer alan Batad Köyü’de oldukça harika Pirinç terasları bulunur. Buraya da gitmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

3-Bohol

Bohol, Filipinler’in Merkez Visayas bölgesinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir Filipinler’in en büyük 10. adası olarak da bilinir. Şehirde yer alan tepeler, şehri oldukça cazip hale getirmiştir. Kurak dönemlerde yeşilden kahverengine dönen tepeler Çikolata Tepesi olarak bilinir. Burada 1268 küçük koni şeklinde tepe var.  Bu tepeler yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Bunun dışında Kireçtaşı karstik kayalıkları ve göz kamaştıran beyaz kumlu plajlarıyla harika bir tatil keyfi yaşamak için oldukça uygun bir yerdir.

4-Cebu

Cebu, Filipinler’de yer alan bir ada şehridir. Bu şehir daha çok festivalleriyle ön plana çıkmaktadır. Ocak ayında yapılan ve renkli dans gösterileriyle göz kamaştıran Sinulog Festivali tam da Rio Karnavalını anımsatmaktadır. Ayrıca bu şehirde çok sayıda doğal güzellik yerleri bulunur. Yolunuz düşerse bu yapıları da ziyaret etmelisiniz. Ayrıca ülkede çok lüks otel binaları bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

5-Baguio

Filipinler’de yaz sıcaklığında kaçıp huzurlu bir şekilde tatil yaptıkları bir kenttir. Bizim Karadeniz yayları gibi temiz hava ve yemyeşil doğasıyla insanların huzur bulduğu bir yerdir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yüksekte bulunur. Buraya yolunuz düşerse özellikle Burnham Park, Wright Park ve ünlü Mines View Parkı gibi turistik yapıları ziyaret edin.

6-Donsol

Filipinler’in Luzon Adası’nda yer alan Donsol Koyu, kesinlikle gezilip görülmeye değer bir yerdir. Çünkü burada yaklaşık 3 fil ağırlığında ve 8 metre boyunda köpek balıkları bulunuyor. Burada dalış yapıp köpek balıklarını yakında görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Eminim şuan Köpek balıkların şakası olmaz yapmayın diyorsunuz. Ama burada yaşayan köpek balıkları zararsızdır. Yerel adıyla Butandingleri görmek için sabah saatlerinde dalmak gerekir.

7-Palawan Adası

Palawan Adası, Filipinler’e bağlı Palawan eyaletinin  en büyük adasıdır. Bu ada, vahşi yaşamı, Lüks konaklama yerleri, muhteşem plajları, el değmemiş ormanları, doğayla iç içe bulunan dağları ve beyaz kumsallarıyla yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip rüya gibi bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Huzur ve tatil adına ne arasanız burada bulunur.

8-Vigan

Vigan,  Güney Çin Denizi’ne bakan büyük Luzon adasının batı kıyısında yer alan bir turisttik kenttir. Kolonyal dönem mimarisine sahip bu kent 16. yüzyılda kurulmuştur. Fakat şehir daha o dönemden kalan İspanyol kasabası görünümünü korumuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında zarar görmemiştir. Günümüzde birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu şehir, Unesco Dünya Miras Listesinde yerini almıştır. Bu tarihi kenti mutlaka ziyaret edin.

9-El Nido

Palawan Adası’nın kuzey doğusunda yer alan El Nido, turistik bir yer olup her yıl çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü yaşamak için burayı tercih edebilirsiniz. Tabi güzel yemeklerini de unutmamak lazım. Burası Filipinler hükumeti tarafında koruma altına almıştır. Sebebi ise bölgede, ilginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilginç adalar bulunur. Bu kireç taşların aşındırması sonucu ortaya mağara, lagün ve gizli koylar çıkmıştır. Yani anlayacağınız renkli bir denizaltı hayat sizi bekliyor. Düşünmesi bile heyecan verici…

10-Boracay Adası

Filipinler’de çok sayıda ada bulunur. Hatta birçok adanın ismi dahi yoktur. Fakat bu adaların içinde en güzeli bana göre hatta çoğu gezgine göre Boracay Adasıdır. Denizi, plajları, Kumsalı, gün batımı, gece hayatı ve yemyeşil doğası gibi birçok şeyi ile göz kamaştırır. Hatta son yıllarda spor ve eğlencenin de merkezi olmuştur. Buraya gelipte pişman olanı duymadım. O zaman harika bir tatil için sevdiklerinizle birlikte bu adaya gelmelisiniz.

Bunlar dışında Filipinler ile ilgili daha fazla bilgi ve ayrıntı için genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Filipinler Bayrağı
Filipinler Bayrağı

Nüfus: 102.250.133

Başkent: Manila

Resmi Dilleri: İngilizce, Filipince

Para Birimi: Filipinler pesosu

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 12 Haziran 1898

Önemli Şehirleri: Manila, Puerto Princesa, Cebu City, Tagbilaran, Davao City

Vize Durumu: Filipinler, Türkiye Vatandaşlarından vize istemiyor. Buraya vizesiz 30 günlük seyahat edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here