Geleneksel Muş Evleri

Doğu Anadolu Bölgemizin tarih kenti olan Muş ilimiz, ve bu ilimizde bulunan Geleneksel Muş Evleriyle ilgili edindiğimiz gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

Geleneksel Muş Evleri

Bu kentin her karış toprağı şüphesiz tarih kokmaktadır. Buralardan gezerken tarihi izleri görmemiz mümkündür. bu kent Malazgirt Savaşında (1071) Türklere Anadolu kapısını kesin açıldığı bir yerdir. Bu savaştan sonra Muş kentimiz ile birlikte Anadolu Türkleşmeye başlamıştır. Kentimizin Türkleşmesiyle birlikte bunu hayatlarına da yansıtmışlardır. Yaşam tarzları ve ihtiyaçlarında doğan hayat tarzları konaklamalarına da yansımıştır. Bunlar geleneksel evlerdir. Evleri tipik Türk evleri olup bölgede bulunan evlerle paralellik gösterilmektedir. Bu evler genelde iki katlı olup alt kat daha çok banyo, tuvalet, mutfak gibi ihtiyaçların karşılandığı, üst kat ise büyük bir salon ve bu salon etrafında toplanan odalardan oluşmaktadır. Burada bulunan salon çok önemli bir görevi bulunmaktadır. bölge insanları misafirperverlikleriyle bilinir. Bu yüzden çok misafir gidip gelinir. Ayrıca taziye ve düğünler için bu salon büyük olması gerekir. bu bölgenin bir diğer özeliği ise aileleri çok kalabalık olması ve bu kalabalık ailelerle aynı evde yaşamalarıdır. bu yüzden salon sohbet mekanları da olmaktadır. Bu evlerde bir önemli mekan ise mutfaktır. Burada ocak bulunur. Yapılan yemekler bir makara sistemiyle üst katta taşınmaktadır. Bu evlerin geniş bir avlusu bulunmaktadır. bu avluda odunluk, tandır evi, ahır ve samanlık bulunmaktadır. bu evlerin yapımında genelde topraktandır. Estetik görünümü camlar Anadolu Selçukluların mimarisini taşımaktadır.

Sonuç olarak günümüzde çağın gereği ve betonlaşmanın yoğunlaşmasıyla bu evler yıkılmıştır. Fakat kentte bu evlerden tek tük rastlanmak mümkündür. bu evleri görmek, tarihe şahitlik yapmak istiyorsanız buyurun sizi Muş’a bekliyoruz.

Geleneksel Muş Evleri Nerede?

Geleneksel Muş Evleri, Muş merkezine bağlı Kale mahallesinde bulunur.

Geleneksel Muş Evleri Nasıl Gidilir?

Geleneksel Muş Evleri’ne ulaşmak için kent merkezden kalkıp Kale mahallesine giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

Geleneksel Muş Evleri
Geleneksel Muş Evleri
Geleneksel Muş Evleri nasıl gidilir
Geleneksel Muş Evleri Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz