Seyyah Öğretmen
Seyyah Öğretmen

Merhaba ben “ gezen.ogretmen”  öncelikle bana bu imkanı verdiği için gezilecekyerler.com’a çok teşekkür ederim.  Ben bir öğretmenim, mesleğimi gezmeyi keşfetmeyi ve bunları öğrencilerime aktarmayı seviyorum.

Tur gezilerine babamın işi nedeniyle 10 yaşında başladım. 10 yaşımdan bugüne kadar Türkiye’de 46, yurt dışında 10 farklı şehri gezdim. İlk yurt dışı gezi deneyimim üniversite yıllarında farklı ülkelerin kültürel ve turistik yapısını incelediğimiz bir öğrenci projesi sayesinde oldu. Benim için çok farklı bir deneyimdi.  Bambaşka kültürleri bilimsel olarak inceleme imkânına sahip oldum ve bu deneyimle şunu gördüm. Her şehrin her kültürün bana öğrettiği çok fazla şey var. Kısacası ben şunu diyorum “Şehirler görüyor, kültürler tanıyorum. ”

Gezgin Öğretmen
Gezgin Öğretmen

Gezi rotalarımızı babamla birlikte planlıyoruz ve bu planları hayata geçiyoruz. Rotalarımızı planlarken gezilmesi görülmesi gereken yerlerle birlikte keşfedilmemişi keşfetmeye yönelik plan yapıyoruz. Doğal güzelliklerin yanı sıra daha çok tarihi ve kültürel gezilere yönelik planlarımız oluyor. Özellikle antik kentleri çok seviyorum çünkü hepsinin ayrı ayrı yaşanmışlıkları var.  Gezerken gördüğüm her şeyi not alıyorum. Bol bol fotoğraf ve video çekiyorum. İnstagram hesabımda fotoğraflarla birlikte notları özet haliyle paylaşıyorum. İlerleyen zamanlarda bir blog açmak istiyorum. Uzun soluklu gezileri yaz döneminde yapıyorum.  Kış döneminde de daha çok hafta sonları geziyorum.

Gezen Öğretmen
Gezen Öğretmen

Bir gezgin için anlatılacak çok fazla anı ve mekan vardır.  Bunlardan beni en çok etkileyenler yurt dışında muhteşem mimarisi ve bitmeyen inşaatı ile Dom Kilisesi oldu. Türkiye’de ise bağımsızlıkları uğruna yaşamamayı göze almış Xhantos Antik Kenti, çoklu etnik yapısıyla bize farklı farklı kültürleri sunan Mardin ve bir de doğa ile tarihi aynı anda yaşatan Olympos oldu.

Gezi konusunda bir öğretmen olarak şunu diyebilirim. Gezmek bana yaşayarak öğrenme imkânı sağlarken mesleğimde öğrendiklerimi öğrencilerime aktarma imkânı sağlıyor. Unutulmamalıdır ki Okuyarak öğrendiklerimizin %10’unu, uygulamalı öğrendiklerimizin  %90’ını hatırlarız. Keşfetmeye ve öğrenme yaşadığımız şehirle başlayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz