Guadeloupe Gezi Rehberi
Guadeloupe Gezi Rehberi

Guadeloupe, Yaklaşık 470 bin nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan bir ada ülkesidir. Bu ülke, Fransa’nın bir denizaşırı bölgesidir. Bu nedenle kültürü ve mimari yapısı Fransızlardan örnek almıştır. Bunun yanında ülkenin zengin bir doğal güzelliği bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Sainte-Anne Plajı

Grande-Terre adasında yer alan Sainte-Anne Plajı, ülkenin en popüler plajı olup yıl boyunca çok sayıda turistte ev sahipliği yapmaktadır. Burada beyaz kumsallardan uzanıp deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Tabi buna bağlı olarak birçok gece eğlencesi de bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

La Soufrière Hike

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Basse-Terre’de yer alan La Soufrière Hike, bir doğa yürüyüş alanıdır. Bu güzergah üzerinde birçok volkanik dağ bulunmaktadır. Bu dağların oluşturduğu harika manzaraya şahit olabilirsiniz. Bu nedenle burada Kaplıcalar, çamur havuzları bulunmaktadır. Yine yol üzerinde 115 metrelik yükseklikten akan Chutes du Carbet’in üçlü şelalesi bulunmaktadır. Yine devam ettiğinizde volkanik masif üzerindeki kraterlerde oluşan dağ göllerini ziyaret edebilirsiniz. Hayatınızın en güzel yürüyüşü yapmak için bu bölgeye gelmelisiniz.

Terre-de-Bas Adası

Ülkenin güneyinde yer alan Terre-de-Bas Adası, 9 km²’lik alanıyla  Les Saintes takımadanın batısında yer alan küçük bir adadır. Bu adaya gittiğinizde gözünüze ilk çarpacak olan muazzam plajları ve balıkçı köyleridir. Bunun yanında yürüyüş parkurları da oldukça dikkat çekicidir. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil keyfi için bu adaya gelebilirsiniz.

Terre-de-Haut Adası

Les Saintes’nin doğu adası olan Terre-de-Haut Adası, gezilip görülmesi gereken bir tatil adasıdır. Bu adaya gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan evlerdir. Rengarenk evleri oldukça şirin görünmektedir. Burada yaşayan halk genelde balıkçılıkla uğraşmaktadır. Bu nedenle oldukça dikkat çekici balık tekneleri bulunmaktadır. Gördüğünüzde hayran kalmamanız elde değil. Ayrıca ada merkezinde müze, park ve bahçe gibi turistik alanlar bulunmaktadır. Bunları ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Marie-Galante Adası

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Marie-Galante Adası, 158 km²’lik alanıyla gezilip görülmesi gereken turistik bir adadır. Bu ada daha çok plajları ile bilinmektedir. Uçsuz bucaksız plajlarında sevdiklerinizle birlikte deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca harika doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için bu ada tercih edilebilir.

Grande Anse Plajı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Basse-Terre’nin kuzeyinde yer alan Grande Anse Plajı, palmiyelerle çevrili kum ve berrak suların yer aldığı harika bir alandır. Buraya gelip yemyeşil bakir doğa eşliğinde yürüyüş yapabilir, Uçsuz bucaksız kumsallarında uzanıp güneşlenebilir. Bu plaj, ülkenin en popüler plajlarından biridir. Huzur ve tatil adına aradığınız her şey bu plajda mevcuttur.

Guadeloupe Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Basse-Terre’de yer alan Guadeloupe Ulusal Parkı, 1989 yıllında kurulan bir ulusal parktır. Bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi gelmektedir. Ülkenin en önemli ulusal parkı olup günümüzde UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezervi olarak isimlendirmiştir. Ülkede ziyaret edilecek ilk yerlerden biridir. Yöreye özgü birçok bitki ve hayvan türünü keşfedebilirsiniz.

Deshaies Botanik Bahçesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Basse-Terre’nin kuzeybatı kıyısında yer alan Deshaies Botanik Bahçesi, Harika bir botanik bahçesidir. Burada çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Ülkenin en popüler bahçesi olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bahçe içerisine girer girmez kendinizden geçiyorsunuz. Nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Hayatınızda duymadığınız ve görmediğiniz bitki türlerini keşfedeceksiniz. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 Guadeloupe Hayvanat Bahçesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Basse-Terre’nin kuzeybatı kıyısında yer alan Guadeloupe Hayvanat Bahçesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada birçok hayvan bulunmaktadır. Bölgeye özgü hayatınızda görmediğiniz hayvanları burada görme şansına sahip olacaksınız. Burada nesli tehlike altında olan 85 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. kaplumbağaları, rakunları, maymunları, jaguarları ve papağanları görebileceğiniz bir orman içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca burada yürüyüş parkurları da bulunmaktadır.

10  Jacques Cousteau’nun Sualtı Rezervi

Bouillante yakınlarındaki Jacques Cousteau’nun Sualtı Rezervi, Guadeloupe’un en iyi su altı manzaralarını içeren su altı parkıdır. Güvercin Adası’nı çevreleyen sular, dünyanın en iyi dalış alanlarından biri olup burada birçok su canlısı bulunmaktadır.  Sığ su resifleri boyunca şnorkelle yüzebilir, tüplü dalış yapabilir veya mercanı cam tabanlı bir tekneden izleyebilirsiniz. Buraya gelip su altı dünyasını keşfedip güzel bir anı olarak sizde kalabilir.


Bunlar dışında Guadeloupe hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Guadeloupe

Nüfus: 470.547

Başkent: Basse-Terre

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Vize Durumu: Guadeloupe, Vize isteyen ülkeler arasındadır, buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Guadeloupe Nerede, Nasıl Gidilir?
Guadeloupe Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz