Bahçe

Bahçe ilçesi Osmaniye ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Osmaniye’nin İlçeleri

Bahçe ilçesi m.ö 1000 yıllında Karkamış eyaletine bağlı bir harabe kale üzerinde inşa edilmiştir. ilçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçemiz 1520 yıllarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1850 yılında, Kızılyer ve Bulanık adıyla, Maraş sancağına bağlı iken, Bahçe adını alır. 1878 yılında ise, Adana vilayetinin Cebel-i Bereket (şimdiki Osmaniye) sancağına bağlanır ve bugünkü ismini alır. İlçemize bağlı 11 mahalle ve 15 köy bulunur. ilçemizin nüfusu 2015 yıllı itibari ile 21.115’dır.

Bahçe Nerede

Bahçe’de Gezilecek Yerler:

Bahçe Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale ilçe içinde bulunan bir kaledir. Kim ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu kale günümüze sadece 4 duvarı kalmıştır. Osmaniye ilinden Antep ilimize gitmek için bu ilçeden geçmek lazım. Kale de yolun üzerinde bulunur. Sanki bir gözetleme yada kontrol noktası gibi bir amaçla yapıldığı düşünülüyor. Bu kale Roma Ve Ortaçağ döneminde kullanılmıştır.

Bahçe Kalesi

Ağcabey Cami: İlçemizde bulunan Atatürk Meydanında bulunur. Üzerinde bulunan kitabesine göre 1809 yıllında Ağcabey adında biri yapmıştır. Fakat minaresi aşırı gösterişli ve süslü olması minarenin Dulkadiroğulları tarafında yapıldığı düşünülüyor. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmelisiniz.

Ağcabey Camisi
Ağcabey Camisi-Bahçe

Ağcabey Kümbeti: Ağcabey Camisini inşa eden şahıs ve ailesinin mezar burada olduğu söylenilir. Bu kümbet Ağcabey’in oğlu Mehmet Bey’e aittir. 1856 yıllında bu kümbeti Mehmet Beyin annesi tarafında inşa edilmiştir. Türbenin mimarı Ali oğlu Kamber’dir

Ağcabey Kümbeti Nerede
Ağcabey Kümbeti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz