Bulanık-Muş

Bulanık ilçesi Muş ilimize bağlı 5 ilçesinden biridir. Bu ilçenin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 100 kilometredir. Malazgirt ilçesine ise 25 km uzaklıktadır.

Bulanık Gezilecek Yerler

Bulanık Haritası
Bulanık Haritası
Muş'un İlçeleri
Muş’un İlçeleri

Bulanık ilçesinin tarihine bir göz gezdirelim.

Bulanık ilçesinin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır.  eskiden ismi kop olan ilçemiz daha sonra bulanık ismini almıştır. Milattan önce bu çevre Nobiler yaşarmış Gobin adlı bir kasaba kurmuşlar.

Daha sonra burası Urartuların hakimiyetine girdi. 1071 yıllında Selçukluların hakimiyetine girdi. 1555 yıllında Osmanlıların hakimiyetine girdi. 1. Dünya savaşı sırasında Rusların hakimiyetine girdi. Daha sonra Türkiye cumhuriyetin sınırlarına dahil oldu.

Eskiden Bitlis vilayetine bağlı olan ilçemiz 1927 yıllında ilçe olma özeliğini kazanıp Muş ilimize bağlanmıştır.  Büyüklük ve nüfus bakımında Muş’un en büyük ilçesidir.

Şimdi ise ilçemizin doğa ve tarihi yerlerine bir göz atalım.

Bulanık ilçemiz doğa ve tarihi olarak çok zengin bir ilçemizdir. Bu ilçemiz özelikle Haçlı gölü ile şehre farklı bir hava katılmıştır.

Mollakent Camisi: İlçeye bağlı Mollakent Köyündedir. Bu cami 1290 yıllında şeyh İbrahim tarafında inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisine ait olan bu cami birçok kez restore edilmiştir.

Göz at ;

  1. Bulanık Gezilecek Yerler
  2. Bulanık Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Muş Gezilecek Yerler
  4. Muş Gece Hayatı
  5. Muş Otelleri ve Muş Otel Fiyatları
  6. Muş Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  7. Muş Kalesi
  8. Muş Nerede?
Mollakent Camisi
Mollakent Camisi

Mollakent Medresesi: Medrese de aynı köyde olup aynı kişi tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Yapımı camiden sonra gerçekleşmiştir. 1321 yıllında yapılış tarihi olduğu söylenilir. Ayrıca Ahlat Taşında yapılmış olması yapıya ayrı bir renk katmıştır. Yapı Selçuklu mimarisine ait olup birçok kez onarımdan geçilmiştir.

Mollakent Medresesi
Mollakent Medresesi

Esenlik Camisi: İlçe merkezine bağlı Esenlik Köyündedir. Selçuklu mimarisine ait bu yapı 1194 yıllında Şeyh İbrahim tarafında inşa edilmiştir. İnşasında ahlat mermeri kullanılmıştır. Ayrıca burada bir çilehane de mevcuttur.

Esenlik Camisi
Esenlik Camisi

Bilican Taşı: Bu taş Bilican Dağında çıkartılmaktadır. Siyah, beyaz ve kahverengi türünde renkleri mevcuttur.  Asırlarca rengini koruyabilmektedir. Hafif olması ısı yalıtımını sağlaması gibi nedenlerden dolayı çok tercih edilir. Yörede bu taşlarla yapılmış birçok yapıya şahit olabilirsiniz.

Bilican Taşı
Bilican Taşı

Haçlı gölü: bu göl bulunduğu köyün ismini almıştır. Deniz seviyesinde 1600 metre yüksekliktedir. Kuzeyinde bulunan Kızkopan volkanın püskürtülmesi sonucu oluşmuştur. Suları tatlı ve ayı zamanda bulanıktır. Burada Alabalık ve sazan balıkları bulunur. Ayrıca kış mevsiminde donar. Muhteşem bir manzarası vardır. Bu göl ilçeye farklı renk katmıştır.

Haçlı Gölü
Haçlı Gölü

Sonuç olarak tarihi ve doğası ile adeta insanı büyüleyen bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririz.

Bulanık-Muş
Bulanık-Muş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here