Güney Afrika Hangi Kıtada?
Güney Afrika Hangi Kıtada?

Güney Afrika, Afrika’nın coğrafi olarak en çeşitli ülkelerinden biridir. Afrika kıtasının güney ucunda yer alan 2.948 km’lik (1.832 mil) kıyı şeridi, doğuda Hint Okyanusu ve batıda Atlantik Okyanusu ile sınırlanmıştır. Kara sınırları arasında Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik ve Svaziland bulunmaktadır. Bağımsız Lesoto krallığı, doğu orta ovası’nda tamamen Güney Afrika ile çevrilidir. Dahili olarak, Güney Afrika dokuz eyalete ayrılmıştır: KwaZulu-Natal, Kuzey Batı, Mpumalanga, Özgür Devlet, Batı Burnu, Doğu Burnu, Kuzey Burnu (en büyüğü) ve Gauteng (en küçüğü).

Coğrafi olarak Güney Afrika’da üç ana bölge vardır: geniş bir merkezi plato, platoyu batıda, güneyde ve doğuda çevreleyen dağ sıraları ve son olarak kıyı çevresinde dar bir alçak arazi şeridi. Merkez Plato ülkenin yaklaşık üçte ikisini kaplar. Yüksek alanlara ayrılabilir (Yukarı Karoo, Ghaap Platosu ve Highveld) yanı sıra çöküntüler ve havzalar (Kalahari Havzası, Cape Middleveld, Bushveld Havzası ve Orta Limpopo Vadisi).

Güney Afrika Hangi Kıtada?
Güney Afrika Hangi Kıtada?

Güney Afrika’daki belki de en etkileyici dağlar Drakensberg Dağlarıdır (Ejderhanın sırtı). Bu zirveler, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin bir parçası olarak adlandırılmıştır ve Güney Afrika / Lesoto sınırında bulunan 3.450 m (11.320 ft) ile Güney Afrika’nın en yüksek zirvesi Mafadi’ye ev sahipliği yapmaktadır. Dar kıyı şeridi, genişliği yaklaşık 60 km (37 mil) ile 200 km’den (124 mil) fazla değişen Alçak Kaynak olarak bilinir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here