Güney Dakota Başkenti: Pierre
Güney Dakota Başkenti: Pierre

Güney Dakota’nın başkenti Pierre’dir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en az nüfuslu başkentlerden biridir. Aynı zamanda Hughes ilçesinin ilçe merkezinin bulunduğu yerdir. 1880’lerde şehir, merkezi konumu nedeniyle eyalet başkenti yapıldı. Missouri Nehri’nin doğusunda yer alır ve şehir aynı zamanda önemli bir turistik cazibe merkezi olan Fort Pierre ile de bilinir.

Güney Dakota Başkenti: Pierre
Güney Dakota Başkenti: Pierre

Tarih

1743’te Louis Joseph De La Verendrye ve Francois, Quebec’ten bugünkü Pierre Kalesi’ne seferleri için bugün geldiler. Fransa için toprak talep ettiler ve yolculukları sırasında bir tepeye metal bir levha gömdüler. 1832’de Fort Pierre Chouteau, kürk tüccarı Pierre Chouteau Jr. tarafından ticaret merkezi olarak kuruldu. Pierre, 2017 yılında Bad ve Missouri nehirlerinin birleştiği yerde kesintisiz 200 yıl kurmak için 200. yılını kutluyor. Pierre şehri, 1880’de eyaletleşmesinden bu yana Güney Dakota’nın başkenti olmuştur.

Coğrafya

Pierre kasabası 13,07 mil karelik bir alana sahiptir ve bunun 13,06 mil karesi 0,01 mil karelik bir alana sahip kara ve sudur. Pierre kasabası, Missouri Nehri kıyılarının doğu kesiminde yer alır ve Oahe Gölü’ne kısa bir mesafede olan bölgeye bakar. Oahe Gölü, dünyanın en büyük insan yapımı göllerinden biridir ve su baskınlarını kontrol etmek ve sulamaya yardımcı olmak için yaratılmıştır. Şu anda göl ünlü bir turistik ve balıkçılık merkezidir.

Ekonomi

Pierre, Orta ve Güney Dakota’da önemli bir Ticaret merkezidir ve şehrin ekonomisi, Missouri Nehri’ne yakından bağlı tarım, hükümet ve eğlence hizmetleri tarafından desteklenmektedir. Pierre’deki ticari işletmeler yaklaşık 100 mil yarıçaplı bir alanı kaplamaktadır ve yarıçap içinde yaklaşık 100.000 kişi yaşamaktadır. Missouri Nehri’nin bir rezervuarı olan yakındaki Sarpe ve Oahe gölleri, Pierre’in iş dünyasının düşük akış hızlarından ve bol su kaynaklarından yararlanmasını sağlar. Şehrin ekonomisi esas olarak en büyük işveren olan eyalet hükümetine bağlıdır ve faaliyetleri büyük ölçüde şehirde yoğunlaşmıştır. Şehirdeki en büyük özel işveren, 500 çalışanı olan St. Mary’s Hastanesi’dir. Turizm ve küçük işletmeler şehirdeki başlıca iş ve gelir kaynaklarıdır.

Demografi

Pierre’in nüfusu 2016 nüfus sayımına göre 13.856’dır. Nüfusun yaklaşık% 47,8’i erkek,% 52,5’i kadındır. nüfusun% 89,2’si lise mezunu,% 32,5’i üniversite mezunu ve% 1,7’si üniversiteye gidiyor. Pierre’in kişi başına geliri 28.801 dolar, medyan aile geliri ise 53.202 dolar. Nüfusun yaklaşık% 11,6’sı yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Ulaşım

Pierre’deki Nehir Şehirleri Toplu Taşıma, ana ulaşım şekli olan toplu taşıma sağlar. Bölgesel otobüs servisi mevcuttur ve yerel halkın ortak taksi programı vardır. Pierre, ABD’de Eyaletler arası bir otoyol tarafından hizmet verilmeyen dört eyalet başkentinden biridir; Diğer eyaletler arasında Alaska, Delaware, Dover, Juneau, Missouri ve Jefferson bulunur. Pierre aynı zamanda ülkedeki otoyolların hizmet vermediği tek eyalet başkentidir ve en yakın Eyaletler arası otoyol, Pierre’in yaklaşık 34 mil güneyinde bulunan Interstate 90’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz