Halikarnas Mozolesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Muğla ili, Bodrum ilçe sınırında bulunan Halikarnas Mozolesi Kral Mausolos’un Anıtı, MÖ 355-M.Ö 353 yılları arasında Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafında inşa edilen bir anıt mezardır.

Halikarnas Mozolesi Kral Mausolos’un Anıtı

Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen yapı, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini  birleştirilip iki büyük medeniyetin ortak bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İlk yapıldığında 32 x 38 metre ebatlarında bir yapıydı. 4 ana bölümden oluşuyordu. En altta kaide, üzerinde  36 İon sütunlu tapınak, onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şeklinde bir çatı ve en üstte dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia heykelleri yer alıyordu. 12. yüzyıla kadar sağlam bir şekilde ulaşan yapı daha sonra burada meydana gelen depremde yerle bir olmuştur. Günümüzde sadece kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalıntılar açık hava müzesine dönüştürülmüştür. Burada yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi yapılar burada sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yeri ziyaret edin.

Halikarnas Mozolesi Nerede?

Halikarnas Mozolesi Kral Mausolos’un Anıtı, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Tepecik Mahallesinde bulunur.

Halikarnas Mozolesi Nasıl Gidilir?

Halikarnas Mozolesi, Bodrum limanına çok yakın bir yerde bulunur. Limana şahsi aracınızla veya şehiriçi araçlarıyla ulaştıktan sonra buraya yaklaşık 200 metre yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Yapının bulunduğu alanda otopark mevcut değil.

Halikarnas Mozolesi Ziyaret Saatleri

Halikarnas Mozolesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti

Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti 10 TL’dir. Burada müze kartı geçerlidir. Müze kartı olanlar ücretsiz ziyaret edebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here