Horasan

Horasan ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 86 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Horasan ilçemiz Doğu ile batıyı ayıran eski ipek yolu üzerinde bulunur. Burada birçok kavşağın kesiştiği yerdir. Geçmişi milattan önce 4 binlere dayanır. Burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler arkalarında birçok tarihi yapı bırakmışlardır. Bu ilçemiz diğer Erzurum ilçeleri gibi Rus işgaline uğramıştır. 1918 tarihinde Kazım Kara Bekir komutası burayı ülkemizin sınırlarına katmıştır.

Horasan

Bilindiği üzere 1071 Malazgirt zaferi ile birlikte ülkemize türk akınları buraya akmaya başlamıştır. İran’ın Horasan bölgesindeki Türkler de buraya yerleştirilmiştir. Burası ismi Üskühat’tır. Daha sonra Horasan Türkleri yerleşince burası Horasan ismini almıştır.

Erzurum-Horasan Köyleri

Horasan ilçemizin kuruluş tarihi 12 mart 1918’dır. ilçemiz Cumhuriyet kurulunca ilçemizi Pasinler ilçesine bağlı bir köy olmuştur.  1940 yıllında Nahiye konumuna getirilip bugünkü yerine taşınmıştır. 4 Aralık 1953 yıllında ise çıkan bir kanunla ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Horasan-Arpaçayır Köyü

Horasan ilçemizin Gezi Rehberi:

İlçemizde kendine özgü tarzı ve yaşam şekli vardır. Kültürü ve yaşam tarzları elbiselerine de yansıtılmıştır. Burada yöresel elbiseleri bulunur.

Horasan Yöresel Kıyafetler

İlçemizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. fakat yakın tarihte meydana gelen deprem(1983 yıllı) sonucunda hasar görüp yıkılmıştır. Buraya geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler bulunur. Horasan`da ziyaret yerleri olarak Ahmet Efendi, Güreşken Baba, Hasan Dede, Horasan Baba, Huykesen Baba,Karaşeyh, Kuzuçam Baba, Eskici Baba, Sanamer ( Hacı Ahmet baba) baba,Veli Baba , Postlu Baba, Şeyh Ocağı,Kubbeli ziyareti gibi önemli tarihi ziyaret yerleri vardır. Ayrıca ilçemizde önemli Akarsuları bulunur. Bunlar Aras Nehri, Zars Çayı ve Serküllü Çayıdır.

Erzurum-Horasan

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here