Kocaeli ilimize bağlı Çukurbağ Mahallesinde bulunan bu cami Osmanlı padişahı 3. Selim’in süt kardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafında yapıldığı bilinmektedir.

Kocaeli Hüseyin Paşa Camii

Bu cami kitabesi bulunmadığı için kaç yılında yapıldığı ile ilgili kesin bir bilgi elimizde bulunmamaktadır. Fakat tahmin edilen tarih 18. Yy’dır. Cami dikdörtgen planlı olup moloz ve kesme taş işçiliğinde kullanılmıştır. İbadet kısmında yer alan çatı ise ahşaptandır. Bu tarihe tanıklık etmiş cami aynı zamanda bünyesinde bir mezarlık barındırmaktadır. Bu mezarlıkta 20 kabir bulunmaktadır. fakat son yıllarda belediyenin çalışmalarıyla 2 kabir daha bulunmuştur. Bunlarla birlikte kabir sayısı 22’ye çıkmıştır. Bu cami aynı zamanda 2. Dünya savaşında askerlere barınak olmuştur. Savaştan sonra onarıma ihtiyaç haline gelmiştir. Yöre halkının desteğiyle cami ve mezarlık onarımdan geçilmiştir.

Sonuç olarak tarihe tanıklık eden ve Osmanlı mimarisini taşıyan bu camiyi görmek istiyorsanız buyurun sizi Kocaali’ye bekliyoruz.

Hüseyin Paşa Camii Nerede?

Hüseyin Paşa Camii, Kocaeli ilimize bağlı Çukurbağ Mahallesinde bulunur.

Hüseyin Paşa Camii Nasıl Gidilir?

Yaya olarak gidilebilir. İsteyen de burada kalkan  Çukurbağ Mahallesine giden dolmuşlarına binebilir.

Hüseyin Paşa Camisi
Hüseyin Paşa Camisi
Hüseyin Paşa Camisi nerede
Hüseyin Paşa Camisi nerede

2 YORUMLAR

  1. ah ah benim güzel memleketim bu camide az teravihe gitmedik be ne güzel günlerdi o çocukluk günleri. çok teşekkür ederim sayenizde anılarım tazeledi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here