Ilgaz

Ilgaz deyince hepimizin aklına eminim aynı şeyler geliyor. Ilgaz kayak merkezi ya da Ilgaz dağı değil mi. Evet ilçemizin adından anlaşılacağı üzere bu iki önemli doğal güzellik üzerinde kurulmuştur. Ilgaz kayak merkezi Ilgaz dağı üzerinde aralık ayında ziyaretçilerini beklemektedir. Kış mevsiminde buraya insan seli akmaktadır. Başkente 2 saat gibi bir uzaklık var. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle uğramalısınız. Peki, Ilgaz nerededir. Başka gezilecek yeri var mıdır sorularına cevap bulalım.

Ilgaz Nerede

Ilgaz, Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır. Buraya şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Çankırı’nın İlçeleri

Ilgaz’da Gezilecek Yerler

İndağı Kaya Mezarı: Çankırı İlimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler birçok iz bırakmışlardır. İlimizin Ilgaz İlçesine bağlı İnköy sınırında bulunan Salman Höyük’ünde oyuk şeklinde mezarlar bulunmuştur. Bu mezarların Roma ve Bizans dönemlerine ait olunduğu söylenilir. Bu höyükler defineciler yüzünde çoğu bozulmuştur. Ayrıca bu bölgede kaya mezarın dışında ev, kilise, mağara vb. birçok kalıntı bulunmuştur. Bunun dışında Bizans dönemine ait pişmiş topraktan eserlere de rastlanabilir. Burada bulunan höyükler başka amaçlar içinde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde Kaya Mezarların bulunduğu yere gelip ziyaret edebilirsiniz. Ve ayrıca Bizans ve Roma dönemine ait yerleşim yerlerini de görebilirsiniz.

İndağı Kaya Mezarı Nerede
İndağı Kaya Mezarı

Kırkpınar Yaylası: ilçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunan bu yaylada bir gölet bulunmaktadır. bu gölet 40 farklı pınardan beslenmektedir. Bu ismi de burada alınmıştır. Denizden 1800 metre yükseklikte bulunan bu yayla görülmeye değer biryerdir. Yolunuz düşerse bu yaylayı kesinlikle gelmelisiniz. Baharın gelişi birlikte burada birçok farklı bitki filizlenmesi ile harika bir manzara ortaya çıkmaktadır.

Kırkpınar Yaylası
Ilgaz Kırkpınar Yaylası

Osman Gölü Yaylası: İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunur. Buradan Çatak köyüne giderken yol üzerinde bulunur. Burada bulunan Osman gölünde ismini almıştır. Bu göl Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçelerinin ortak olarak kullandığı bir yayladır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka gelmelisiniz. Burada harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Osman Gölü

Ilgaz Doruk Mevkii: İlimizin Ilgaz ilçesi birçok yönüyle insanları büyülemektedir. İki ille sınırı bulunan bu doğa harikası Ilgaz doruk mevki her mevsimde farklı bir yönüyle ziyaretçilerine hizmet etmektedir. Kış ayında kış sporları birçok ziyaretçi buraya çekmeyi başarmaktadır. Yaz mevsiminde ise doğa sporları ile burayı çekici hale getirmektedir. Ayrıca yaban hayatının zenginliğini de katmamız gerekir. Burada bulunan ve meşhur Ilgaz Doruk Oteli de konaklama hizmeti vermektedir. Burada pistler ve mekanik tesislerde mevcuttur. Buraya gelen ziyaretçiler kışın gönlülerince kayabiliyorlar. Kuzey yamacında bulunan Kastamonu sınırında da aynı şekilde konaklama tesissileri mevcuttur. 1997 yıllında Bakanlar Kurulunun kararıyla turizm merkezi sınırları içersine alıp kış sporlarında ülkemizin önemli bir kış turizm kenti olma özeliğini kazanmıştır.

NOT: Ilgaz Otelleri ve Ilgaz Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Ilgaz Otelleri ve Ilgaz Otel Fiyatları

Ilgaz Doruk Mevki
Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Dağı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here