21. yüzyılda hala teknoloji ve medeniyetle tanışmamış insan toplulukları var mı dersiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Evet sizin de bildiğiniz gibi dünyanın bazı bölgelerinde yaşayan ilkel kabileler bulunuyor. İşte bizde bugün o kabilelerin içinde bulunan en değişik kabilesi olan Bodi Kabilesi hakkında bilinmeyen gerçekleri size aktarmaya çalışacağız. Şöyle ki;

Bodi ya da diğer ismiyle Me’en kabilesi Etiyopya’nın güneyinde, Omo Vadisinde yarı göçebe olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu kabile dünyanın en ilginç ilkel kabilelerinden biridir. Diğer kabilelerden ayıran özelliği ise 6 ay boyunca kanla besleniyor olmasıdır.  Şaka değil gerçek! Kanla beslenen Bodi Kabilesi…

Onları ilginç kılan Haziran ayında Ka’el adını verdikleri yeni yıl törenleri için düzenledikleri geleneksel yarışmadır. Bu yarışmaya bekar ve genç erkekler katılmaktadır. Yarışmaya katılan erkekler 6 ay boyunca sadece inek kanıyla besleniyorlar. Sebebi ise oldukça ilginçtir. 6 ay sonunda en şişman erkeği seçiyorlar. Onlar için şişman altın kuraldır. Yarışmayı kazanan erkeğe hayat boyu kahramanlık unvanı veriliyor.

Aslında bu kabile dışarıdan gelen insanlara pek sıcak davranmazlar. İşte bu nedenle bu kabile hakkında bugüne kadar pek bilgi sahibi olunmuyordu. Ta ki Fransız fotoğrafçı Eric Lafforgue o kabilenin arasına girip onları fotoğraflayıp bütün dünyaya tanıttana kadar.

Bazen anlatamadığınız birçok şeyi tek bir fotoğraf ya da resim anlatır ya işte biz de kabile yaşam tarzını görmeniz için birkaç fotoğraf paylaşacağız. Bu fotoğraflara bakıp kabile hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz