İngiltere Hakkında Bilgi
İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatısındaki bir devlet olan Büyük Britanya’nın bir parçasıdır. Çoğu zaman, bu Devlet basitçe “İngiltere” olarak adlandırılır, ancak tam adı “Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı” dır. İngiltere’nin diğer bölgeleri İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. Ama İngiltere en büyük kısımdır ve devletin sakinlerinin çoğu da bu bölgede yaşamaktadır.

Aynı şey İngiltere ve Büyük Britanya için de geçerlidir: Örneğin, İngiltere’nin başkenti Londra, İngiltere’nin ve İngiltere’nin en büyük şehridir. Ancak İngiltere hakkında söylenen her şey İngiltere için de geçerli değildir. Severn Nehri İngiltere’deki en uzun Nehirdir: Galler ve İngiltere’den akar. Sadece İngiltere’den geçen en uzun nehir Thames Nehridir.

İngiltere Hakkında Bilgi
İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere ismi, bugünkü Schlesvig-Holstein’dan gelen bir Germen kabilesinden geliyor. Saksonlarla birlikte M. S. 450 civarında adaya yerleştiler. Başlangıçta İngiltere’de yedi Anglo-Sakson Krallığı vardı. 9. yüzyılda krallıklar Danimarka’dan Vikingler tarafından işgal edildi. Kral Alfred sonunda Vikingleri yenmeyi başardı. O zamandan beri kendisini “Anglo-Saksonların Kralı” olarak adlandırdı ve bu nedenle bugün İngiltere’nin ilk Kralı olarak görülüyor. Ancak torunu aethelstan İngiliz krallığını kurdu.

İngiltere kralları, Orta Çağ’dan beri Galler’in Hükümdarlarıydı. 1642 ve 1649 arasındaki İngiliz iç Savaşı’ndan sonra, İngiltere kısa bir süre için kendisini Milletler Topluluğu olarak adlandıran bir Cumhuriyetti. 1707’de İskoçya ve İngiltere Birleşik Krallık’a katıldı. O zamandan beri, artık kendi İngiliz Hükümeti yok, sadece bir İngiliz Hükümeti var.

Ülkenin diğer bölgelerinde artık kendi parlamentoları ve hükümetleri var ancak İngiltere’de değil. Örneğin, İngiltere Parlamentosu İngiltere’de hangi okulların bulunacağına karar verir. İskoçya’da ise bu konuda kendi Parlamentosu karar vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here