İspanya'da Gezilecek 10 Yer

İspanya, Dünya genelinde en fazla turistin ziyaret ettiği ülkedir. Muhteşem plajlar, leziz yemekler, canlı gece hayatı ve canlı fiestalar, İspanyayı Avrupa’nın en iyi ülkelerinden biri yapmaya yeterli diye düşünüyoruz.

İspanya’da Gezilecek Yerler

İspanya birçok özerk bölgeyi ve adayı içerdiğinden, kıta üzerinde en çok çeşitlenen kültürlere ve manzaralara sahiptir. İspanya’da en çok ziyaret edilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10Santiago de Compostela

Kuzeybatı İspanya’daki Galicia bölgesinin başkenti Santiago de Compostela, Camino de Santiago olarak bilinen geleneksel hac ziyaret yeridir.

Göz at ;

  1. Madrid Gezilecek Yerler
  2. Madrid Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Madrid Gece Hayatı
  4. İspanya Nerede?
  5. İspanya’da Gezilecek 10 Yer
  6. İspanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  8. Barcelona Gezilecek Yerler
  9. İbiza Gezilecek Yerler

Bu hac vazifesi birçok Hristiyan için önemlidir, çünkü Santiago de Compostela’nın İsa Mesih’in Havarisi St James’in gömüldüğü yerdir. Bugün, şehir hem dini geleneği hem de tarihi bakımından her yıl binlerce ziyaretçiyi cezbetmektedir.

9Toledo

Orta İspanya’daki bir dağ tepesinde yer alan Toledo, 16. yüzyıla kadar İspanyol başkentiydi. Yüzyıllar boyunca Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar burada birlikte yaşadığı için “Üç Kültür Kenti” olarak adlandırılmıştır. Bugün, Toledo, Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan tarihi sanat ve mimari zenginliği nedeniyle popüler bir destinasyondur. Toledo’da yapılacak en iyi şey, ortaçağ sokaklarında kaybolmak ve çarpıcı bir katedral, sinagog ve camiyi içeren eski mimarileri gezmektir.

8Cordoba

Cordoba, güney İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Cordoba eyaletinin başkentidir. Cordoba’nın tarihi mahallesi, küçük ortaçağ sokakları, plazaları ve badanalı avluları içeren yerlere sahiptir. Başlangıçta bir cami olarak inşa edilen Mezquita, şimdi orijinal mimarisinin çoğunu koruyan görkemli bir katedral olmuştur. İslami tarzda kırmızı ve beyaz çizgili kemerlerle süslenmesi, ortaçağda Córdoba’nın görkemini ve önemini hatırlatır. Diğer ilgi çekici yerleri, Hıristiyan Monarchs Kalesi, Çiçek Sokağı ve büyüleyici patios ve hediyelik eşya dükkanları ile Eski Yahudi Mahallesi’dir.

7San Sebastian

San Sebastian, Biscay Körfezi kıyısındaki Kuzey İspanya’nın Bask ülkesinde yer alan Gipuzko eyaletinin başkentidir. Bu güzel sahil kenti, mükemmel plajları ve seçkin mutfak geleneği nedeniyle çok sevilir. Eski Kent, savaşlardan sonra yani 19. yüzyılda yeniden inşa edilmiş birçok tarihi binaya ev sahipliği yapmaktadır. San Sebastian’da Avrupa’nın en iyi plajlarından bazılarısa sahiptir. Ayrıca, yüzme, kayak ve su kayağı gibi güneşlenme ve su aktiviteleride bulunmaktadır.

6Valencia

İspanya’nın en büyük ve önemli şehirlerinden biri olan Valencia, Sanat ve Bilim Şehri olarak bilinen büyük bir kültürel ve eğlence kompleksi ilede tanınmaktadır. Bu komplekste, bilimsel bir müze, planetaryum ve akvaryum gibi çeşitli sanatsal eserler yer almaktadır. Her yıl mart ayında her ebat ve renkteki papier-mâché figürlerini sergilediği Fallas Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

5Sevilla

Çok spesifik tarihi mekanlar, canlı festivalleri ile İspanya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Endülüs başkenti olan Sevilla, aynı zamanda bölgenin finansal ve kültürel başkentidir. Şehir, Christopher Columbus’un gömüldüğüne inanılan Seville Katedrali’nin şefi olan birçok güzel ve önemli tarihe ev sahipliği yapıyor. Bir diğer önemli yapı, lüks bahçelerle donatılmış, abartılı bir Mağribi sarayı olan Real Alcazar’dır.

4Madrid

İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, genel olarak gece hayatı ile ünlüdür demeliyiz. Kent, Avrupa’daki en renkli kozmopolit şehirlerden biri haline getiren çeşitli etnik gruplardan dolayı benimsenmiştir. Şehir merkezinde bulunan İspanya’nın hükümdarı ikametgahı olan Kraliyet Sarayı gibi Madrid’in en popüler turistik mekanlarıda bulunmaktadır. Madrid’in (ve İspanya’nın) kalbi, festivaller, önemli buluşmalar ve sokak sanatçılarının yanı sıra toplu taşıma ağı için bir merkez olarak hizmet veren büyük bir meydanda bulunan Puerta del Sol meydanına sahiptir. Turistler zaten genel olarak bu meydanda toplanmaktadır. Bir diğer önemli meydan Plaza Mayor’dur.

3İspanya Adaları

İspanya, Avrupa’nın en güzel adalarından bazılarına sahiptir. En büyük İspanyol Adaları, Balear Adaları ile Kanarya Adaları arasında eşit olarak bölünmüştür. İspanya’nın doğusunda, dört baş Balear Adaları (İbiza, Formentera, Mallorca ve Menorca) bulunmaktadır. Türkiye’den de her yıl çok zayıda kişi bu adalara tatile gitmektedir. Mallorca, dünyanın en büyük ve en çok tanınan İbiza adasının olduğu yerdir. Kanarya Adaları ise, Atlas Okyanusunun hemen güneyindeki Fas kıyısında bulunmaktadır. Güzel kumsalları, ılıman iklimi ve önemli doğal cazibe merkezleri, özellikle de Gran Canaria’daki Maspalomas Dunes’leri ve Tenerife’deki Teide Volkanı oldukça popülerdir.

2Granada

Güney İspanya’da yer alan Granada, geleneksel kültürlerin, hareketli gece hayatının ve Endülüs tarihini kapsayan Mağribi sanatının doruk noktası olan dünyaca ünlü Alhambra’nın bulunduğu yerdir. Granada’ya yer alan muhteşem Elhamra’yı görmek için her yıl Dünyanın hemen her ülkesinden yüzbinlerce ziyaretçi gelmektedir. Elhamra, görkemli süsleme mimarisi, muhteşem ve yemyeşil bahçeleri, basamaklı ve damlayan su özellikleri ve kentin nefes kesen manzaralarını sunmaktadır.

1Barcelona

Türk vatandaşlarının neredeyse en çok gittikleri İspanya şehridir. Burada yaşayanlar kendilerini Katalan olarak ifade etmektedirler. Oldukça zengin bir halka sahip olan Barcelona, ülkemizde yine kendisiyle aynı adı taşıyan futbol takımı ile bilinmektedir. Kuzeydoğu İspanya’da bulunan Barcelona, tarihi mimarisinden, canlı alışverişe, kültürüne ve canlı gece hayatına kadar turistlerin aradıkları her şeyi sunan, ülkenin en iyi seyahat yerlerinden biridir. Barselona’ya özgü, Casa Batllo ve ünlü Sagrada Familia kilisesini içeren ünlü mimar Antoni Gaudi’nin mimari harikalarıda yer almaktadır. Her ikisi de olağanüstü yapılar, büyüleyici tasarımlar, şekiller ve renk kombinasyonları sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here