Madrid Gezi Rehberi

Madrid Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, genel olarak gece hayatı ile ünlüdür. Kent, Avrupa’daki en renkli kozmopolit şehirlerden biri haline getiren çeşitli etnik gruplardan dolayı benimsenmiştir. Şehir merkezinde bulunan İspanya’nın hükümdarı ikametgahı olan Kraliyet Sarayı gibi Madrid’in en popüler turistik mekanlarıda bulunmaktadır. Madrid’in (ve İspanya’nın) kalbi, festivaller, önemli buluşmalar ve sokak sanatçılarının yanı sıra toplu taşıma ağı için bir merkez olarak hizmet veren büyük bir meydanda bulunan Puerta del Sol meydanına sahiptir. Turistler zaten genel olarak bu meydanda toplanmaktadır. Bir diğer önemli meydan Plaza Mayor’dur. Şehirde çok sayıda gezilip görülecek yer bulunur. Şehri daha iyi tanımak için şehir hakkındaki bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Tarih: Şehir hakkında ilk kez belgelerde 932 yıllında bahsedilir. Arapçada su kanalı anlamına gelen Macerit ismini kullanan şehir zamanla birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra birçok savaş ve felakete maruz kalan kent günümüzde Avrupa’nın parlayan yıldız şehri unvanı almıştır.

Coğrafi Bilgiler: Madrid, İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda ve Castilian Platosunun ortasında bulunuyor. Şehrin ortasında geçen Manzanares Nehri şehre ayrı bir renk katmaktadır.

Nüfus: Madrid 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 6.263.907’dır. Bu haliyle Avrupa’nın en büyük 5. şehri ülkenin ise en kalabalık 1. şehridir.

İklim: Karasal İklimin hakim olduğu Madrid şehrinde yazlar sıcak, Kışlar yağışlı geçer.

Ne Zaman Gidilir:  Buraya gitmenin en uygun olduğu zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Para Birimi: İspanya Avrupa Birliğine üye ülke olduğundan dolayı para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: İspanya ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. İspanya, Türkiye’den bir saat geridedir.

Resmi Dili: Madrid’in resmi dili İspanyolca’dır. Fakat halkın büyük kısmı İngilizce konuşmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Tarihi yapıları, Doğal Güzellikleri, geniş caddeleri, harika yemekleri, boğa güreşi ve renkli gece hayatıyla ünlenen İspanyol’un başkenti Madrid’de en az 2-3 günlük bir planla çok güzel gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Puerta del Sol (Güneşin Kapısı)

Madrid’in en hareketli ve renkli meydanı olarak bilinir. Burada birçok gösteri ve konser düzenlenir. Buraya yolunuz düşerse ilk rotanız burası olmalıdır. Meydanda bulunan tarihi yapıları ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir: Sol metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Puerta del Sol, 28013 Madrid, İspanya

Plaza Mayor

Madrid’in popüler olan bir diğer meydanı Plaza Mayor Meydanı görülmeye değerdir. Meydanda çok sayıda cafe, restoran, mağaza ve otel bulunur. Meydanda III. Felipe heykeli bulunur.

Nasıl Gidilir: Puerta del Sol meydanında buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaza Mayor, 28012 Madrid, İspanya

Mercado San Miguel 

San Miguel Pazarı, Madrid şehrin en önemli pazarlarından biridir. 1916 yıllında inşa edilen bu pazar 2003 yıllında özel bir yatırımcı restore edip tekrar halka açmıştır. Buraya gelip alışveriş keyfini yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Puerta del Sol meydanında buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaza de San Miguel, s/n, 28005 Madrid, İspanya
Telefon: +34 915 42 49 36
Teatro Real

Teatro Real veya El Real Madrid şehrinde bulunan bir opera salonudur. Bu salon 1818-1950 yılları arasında inşa edilmiştir. 1925 yıllına kadar hizmet eden bina bu tarihte kapanmıştır. 1997 yıllında  1,746  kişilik kapasitesi ile tekrar açılmıştır. Buraya yolunuz düşerse bir opera gösterisine mutlaka katılmalısınız.

Nasıl Gidilir: Puerta del Sol meydanında buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaza de Isabel II, s/n, 28013 Madrid, İspanya
Telefon: +34 902 24 48 48
Madrid Kraliyet Sarayı(Palacio Real)

18. yüzyılda inşa edilen bu saray şehrin önemli yapılarından biridir. 1931 yıllına kadar hükumet binası olarak kullanılmıştır. Günümüzde devlet törenleri yapıldığı yer olarak bilinse de içeride harika sergiler bulunur.

Nasıl Gidilir: Opera veya Sol metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz. Ya da 3, 25, 39 , 148 numaralı otobüslere binip ulaşabilirsiniz.

Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid, İspanya

Telefon: +34 914 54 87 00

Ziyaret Saatleri: Salı günleri dışında her gün 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Giriş ücreti 10 Euro’dur.

Gran Via Caddesi

Madrid’in renkli ve işlek caddesi olan Gran Via, Plaza de Alcala Meydanı ve Plaza de Espana arasında bulunur. Şehrin kalbi bu cadde üzerinde atmaktadır. Cadde üzerinde çok sayıda tarihi bina, otel, cafe, restoran ve mağaza bulunur. Cadde üzerinde istediğiniz her şeye çabucak kavuşabilirsiniz. Her türlü ihtiyacınıza cevap verecektir.

Nasıl Gidilir: Gran Via metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Plaza de Espana Meydanı

Şehrin harika meydanlarından bir olan Plaze De Espana, İspanyol diktatörü Franco’nun şehrin modernleşmesi için yapılmış bir meydandır. Bu meydan günümüzde birçok festivalle ev sahipliği yapmaktadır. Meydan üzerinde birçok ünlü simanın heykelini görebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: “Plaza de Espana” metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Templo de Debod

Şehrin biraz yukarısında bulunan tepeye çıkıp şehri izleyebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken tepe üzerinde bulunan Mısır Piramitlerini de ziyaret etmeyi unutmayın. Burada bulunan piramitler bir harika bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Nasıl Gidilir: Buraya yürüyerek çıkılabilir.

Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid, İspanya

Almudena Katedrali

1879–1993 yılları arasında inşa edilen bu yapı şehrin en önemli dini yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Özellikle mimarisi size kendine hayran bırakacaktır.

Nasıl Gidilir: Opera metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz

Adres: Calle de Bailén, 10, 28013 Madrid, İspanya
Telefon: +34 915 42 22 00
Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00-20:00 saatleri arasında açıktır.
Ücret: Girişi ücretsizdir.
Plaza de Cibeles

Paseo del Prado – Paseo de Recoletos  arasında bulunan meydan görülmeye değerdir. Bu meydanda 1777 yıllında yapılan Kibele sarayına ev sahipliği yapmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Nasıl Gidilir: Banco de Espana metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaza Cibeles, Madrid, İspanya

2.Gün

Santiago Bernabéu Stadyumu 

Buraya gelen futbolseverlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Burası dünyaca ünlü futbol takımı Real Madrid maçlarının oynandığı stadyumdur. Buraya maç zamanlarında bilet alıp gelinebileceği gibi diğer zamanlarda gezi turları ile birlikte gelip ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Santiago Bernabeu metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Av. de Concha Espina, 1, 28036 Madrid, İspanya

Retiro Parkı

Madrid şehrin en büyük parkı olan Retiro Parkı kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Parkın içerisinde çok sayıda heykel ve sanat galerisi bulunur. Buraya gelip harika yapıları ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan gölet kenarında oturup dinlenebilirsiniz. Ayrıca bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Retiro, Ibiza, Atocha Renfe, Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid, İspanya
Telefon: +34 915 30 00 41
Ziyaret Gün ve Saatleri: Yaz: 07:00 – 00:00, Kış:  07:00 – 22:00 arasında ziyarete açıktır.
Palacio de Cristal

Retro park’ın içinde bulunan bu müze harika bir sanat galerisidir. Londra’daki Kristal saraydan esinlenerek yapılan bu saray günümüzde çok sayıda sanat eserin sergilendiği bir müze haline gelmiştir.

Nasıl Gidilir: Retiro, Ibiza, Atocha Renfe, Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Paseo República de Cuba, 4, 28009 Madrid, İspanya
Telefon: +34 917 74 10 00
Puerta de Alcala

Plaza de la Independencia meydanında bulunan neoklasik üsluba sahip bir anıttır. 1769 – 1778 yılları arasında inşa edilen bu yapı görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: Retiro metro istasyonundan buraya ulaşılabilir.

Adres: Plaza de la Independencia, 1, 28001 Madrid, İspanya

Museo del Prado(Prado Müzesi)

Neoklasik bir binada 1819 yıllında açılan bu müze dünyaca ünlü bir müzedir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Yaklaşık olarak 8600 tablo, 5000 çizim, 2000 oyma baskı, 1000 para ve madalya sergilenmektedir. Buraya gelirseniz bu müzeyi ziyaret edip içinde bulunan eserleri inceleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 10, 14, 19, 27, 34, 37,45 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabileceği gibi Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından metro ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Paseo del Prado, s/n, 28014 Madrid, İspanya

Telefon: +34 913 30 28 00

Reina Sophia(Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi)

10 Eylül 1992’de açılan bu müze  İspanya kraliçesi Sofía de Grecia’ya adanmıştır. Müzede 20. yüzyıla ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Dört katlı olan bu müzede 1. ve 3. katlarda geçici sergiler bulunurken, 2. ve 4. kalıcı sergiler bulunur. Buraya yolunuz düşerse müzede bulunan önemli eserleri ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Atocha metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid, İspanya

Telefon: +34 917 74 10 00

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi, Çarşamba – Cumartesi 10:00 – 21:00, Pazar 10:00-14:30 saatleri arasında açıktır.

Museo Thyssen Bornemizsa(Thyssen-Bornemisza Müzesi)

Baron Heinrich Thyssen Bornemisza’nın kişisel koleksiyonu ile açılan müze dünyaca ünlü bir sanatçının eserleri sergilenmektedir. Müze de birçok ülkenin eserleri ve kültürleri de sergilenmektedir. Buraya gelip müzeye ziyaret etmeden dönerseniz çok şey kaybedersiniz.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 5, 9, 14, 15, 20, 27, 37, 45 numaralı otobüs hatları ile ulaşılabileceği gibi Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından metro ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid, İspanya

Telefon: +34 917 91 13 70

Las Ventas Arenası

Plaza de Toros de Las Ventas ya da kısaca Las Ventas olarak bilinen bu yer Boğa güreşlerin seyredildiği ünlü bir arenadır. Burası 1931 yıllında inşa edilmiş olup 25.000 seyirci almaktadır. İspanya denilince akla ilk olarak boğa güreşleri gelmektedir. Buraya kadar gelmişken bu arenayı ziyaret etmeden dönersen ayıp olur.

Nasıl Gidilir: Ventas metro istasyonundan buraya gelebilirsiniz.

Adres: Calle de Alcala 237, Madrid

Ziyaret Gün ve Saatleri: Kış zamanı:  Pazartesi – Cuma 09:30 – 14:30, Yaz zamanı:  Salı – Cuma 09:30 – 14:20, Pazar 10:00 – 13:00 saatleri arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: 5-120 Euro arasında değişen bilet fiyatları vardır.

El Rastro

Calle Embajadores ve Ronna de Toledo arasında kurulan bu pazar Şehrin en ünlü bit pazarıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip alışveriş yapmalısınız. Burada ikinci el giysi, antika, askeri eşya, evcil hayvan gibi birçok ihtiyacınıza cevap verir.

Nasıl Gidilir: La Latina ya da Embajdores metro istasyonlarından buraya ulaşabileceği gibi 3, 17, 18, 23, 41, 60, 148 numaralı otobüs hatları ile de ulaşılabilir.

Adres: Calle Ribera de Curtidores, 28005 Madrid, İspanya
Telefon: +34 915 29 82 10

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Diğer Avrupa kentlerine göre daha az taksi bulunan Madrid şehrinde taksi ulaşımı oldukça azdır. Burada resmi taksiler beyaz renklidir. istediğiniz bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
Metro Şehirde toplam 13 metro hattı bulunur. Bu hatların 213 durağı bulunur.  Şehirde en konforlu ve hızlı ulaşım aracı şüphesiz metrodur. Metrolar 06:30-01:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Gün içinde her 5 dakikada bir, geceleri ise her 15 dakikada bir metro seferi düzenlenmektedir. Burada metro ücretleri A bölgesinde tek yön bilet 1 Euro, A ve B bölgeleri tek yön bilet 1.5 Euro, onlu bilet 9.5 Euro’dur.
Tramway Madrid şehrinde tramvay hattı bulunmamaktadır.
Bisiklet Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Şehir merkezinde birçok bisiklet kirlama yerleri bulunur. Burada bisiklet kiralayıp şehrin birçok noktasına ulaşım yapılabilir.
Minibüs, Otobüs Madrid şehir içi ulaşımında kullanılan 170 tane otobüs hattı bulunur. Bu hatlar genelikle  06:00 – 23:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Gece çalışan otobüs hatları da mevcuttur. Gece çalışan otobüs hatları da bulunur. Otobüs ücretleri ise tek kullanımlık otobüs bileti 1 Euro, onluk kart 9.5 Euro’dur.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta Barajas Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya ülkemizden direk ya da aktarmalı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her gün İstanbul’dan buraya düzenli uçak seferleri bulunur. Yolculuk yaklaşık 4,5 saat sürmektedir. Havalimanına ulaştıktan sonra şehiriçi araçları ile merkeze ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta İspanya şehirlerinde olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya otobüslerle ulaşılabilir. Otobüsler gayet hoş ve şık olup güzel bir yolculuk yapmanızı sağlar.
Tren Başta İspanya şehirleri olmak üzere Avrupa ve Dünya’nın birçok şehrinde buraya trenle ulaşabilirsiniz. Madrid şehrinde iki tane tren istasyonu bulunur.  Bu istasyonlar Atocha ve Chamartin’dir. Bunlarla rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Yine şehir içi ulaşımında kullanılan trenlere şehrin birçok bölgesine ulaşılabilir.
Gemi Madrid’in ortasında Manzanares Nehri geçmektedir. Bu nehir üzerinde bot ve tekne turları yapılır.
Araba Gerekli evrakları tamamladıktan sonra ülkemizden çıkıp Avrupa şehirlerini geze geze özel aracınızla buraya ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Madrid denilince akla ilk gelenlerden biri de alışveriştir. Buraya gelenler gönüllerince alışveriş yapabilirler. Madrid’de alışveriş her yerdedir. Şehrin her bölgesinde alışveriş yapabilirsiniz. Fakat bazı bölgeler vardır ki gittiğinizde alışveriş yapma hissine kapılıyorsunuz. Bu bölgeler şunlardır.

 • Gran Via & Sol
 • Salamanca
 • Castellana

Bunun dışında birçok bölge ve cadde bulunur. Bu bölgelerde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, moda evi ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilir sevdiklerinize dilediğiniz eşyaları satın alabilirsiniz. Peki buraya kadar geldik ne satın alalım diyorsanız işte cevabı.

 • Toro adı verilen boğa minyatürü
 • Real Madrid ile ilgili hediyelikler
 • Ünlü sanatçıların çalışmaları(Dali, Picasso gibi)
 • antika eşyalar
 • Giyim
 • Yelpaze
 • Biblo
 • Boğa Güreşi Figürleri

Yeme İçme

Madrid yeme-içme ve eğlence merkezin cenneti olduğunu daha önce söylemiştik. Buraya kadar gelenler harika yemeklerin tadına bakmadan asla geri dönmezler. Şehrin mutfağı deniz ürünleri ve et kültüründe beslenmektedir. Burada özellikle Domuz eti çok tüketilmektedir. Yine deniz ürünleri en çok tüketen şehirlerinden biridir. Madridliler Sabah hafif bir kahvaltı ile başlar. Öğle yemeği daha çok ana yemekler ve içkiler donatılır. Akşam yemeği ise geç saatlerde yenilir. Kısaca burada en çok tüketilen yemekler şunlardır.

 • Domuz jambonu (jamon)
 • Deniz ürünleri
 • Et
 • Tapas
 • Paella

Nerede Kalınır

Madrid’de konaklamak için birçok seçenek bulunur. Lüks otellerden tutun uygun fiyatta bulunan hostellere kadar birçok seçenek bulabilirsiniz.

Madrid Otelleri

Madrid otelleri oldukça lüks ve pahalıdır. Burada çok sayıda otel bulunur. Şehir merkezinde bulunan oteller daha pahalı iken şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatları düşmektedir. Otel dışında birçok konaklama seçeneği bulunur.

Öneriler

Burada konaklama isteyenlere önerimiz Şehrin en popüler meydanı olan Puerta del Sol meydanı ve çevresinde bulunan otellerdir.  Puerta del Sol meydanın biraz güneyinde kalan Plaza de Santa Ana Meydanı ve çevresi konaklama için uygun bir yerdir. Yine bunlar dışında Plaza de Espana, Opera, Prado Müzesi, Plaza de Colon Meydanı ve Calle Serrano Caddesi gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Madrid gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli ve parlak geçmektedir. Madrid için uyumayan şehir unvanı kullanılır. Burada şehir gece başlayıp sabah saatlerine kadar durmadan eğlenir. özellikle  Puerta Del Sol, Gran Via ve Huertas Meydanlarında gece hayatı oldukça canlıdır. Burada çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu gece mekanlarında gece eğlencesi sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Madrid Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Madrid Gece Hayatı

Turlar

Madrid şehrinde birçok tur firması bulunur. Bu firmalardan biriyle anlaşıp şehrin harika yerlerini birlikte gezebilirsiniz. Şehirde bulunan tur firmalardan ortalama bir ücret çıkardık. Bu ücreti tabloya yansıttık. İşte O tablo

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 20 Euro 20 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Euro 10 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon: 00 34 913 103 904
Faks: + 34 91 308 66 02
Büyükelçilik Posta adresi: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid
Twitter Adres : www.twitter.com/Madrid_BE
Görev Bölgesi
 • Asturyas, Bask, Ceuta ve Melilla, Ekstremadura, Endülüs, Galisya, Kanarya Adaları, Kantabria, Kastilla ve Leon, Kastilla-La Mancha, La Rioja, Madrid, Navara
Akredite ülkeler
 • Andora Prensliği
Çalışma Saatleri
 • Pazartesi – Cuma (09:00 -17:00 )
Başvuru Kabul Saatleri :
 • Konsolosluk Şubesi 09:30 – 12:30
Tatil Günleri

01.01.2017 01.01.2017 Yılbaşı tatili

06.01.2017 06.01.2017 Epifani Bayramı
20.03.2017 20.03.2017 Aziz Yusuf günü
13.04.2017 14.04.2017 Paskalya
01.05.2017 01.05.2017 İşçi Bayramı
02.05.2017 02.05.2017 Özerk Bölge günü
15.05.2017 15.05.2017 Aziz Isidro
25.06.2017 25.06.2017 Ramazan Bayramı
15.08.2017 15.08.2017 Dini Bayram
01.09.2017 01.09.2017 Kurban Bayramı
12.10.2017 12.10.2017 İspanya Milli Günü
01.11.2017 01.11.2017 Dini Bayram
09.11.2017 09.11.2017 Azize Almudena günü
06.12.2017 06.12.2017 Anayasa Günü
08.12.2017 08.12.2017 Dini Bayram
25.12.2017 25.12.2017 Noel

İspanya’daki Başkonsolosluklar

1-T.C.BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : +34 93 317 92 31 / +34 680 414 283 ACİL DURUM HATTI

Faks : +34 93 481 55 28

e-Posta : consulado.barcelona@mfa.gov.tr

Adres : Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona – İSPANYA

Web sitesi : barselona.bk.mfa.gov.tr

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Avrupa’da taksi kullanılmaması gereken şehirlerden biridir.
 2. İspanyolca bilmiyorsanız yanınızda mutlaka bir harita olsun. Ya da gideceğiniz yerin adresini bir kağıda yazın.
 3. Madrid genelde güvenli bir şehir fakat yine de dikkatli olun.
 4. Ulaşım konusunda kesinlikle sıkıntı çekmezsiniz. Metro gece 02:00’ye kadar çalışıyor.
 5. Madrid’de uçakta iner inmez saatinizi 1 saat geri alın.
 6. Otel ve uçak rezervasyonu yaptırın mutlaka
 7. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 8. Şehirde kullandığınız toplu taşıma araçları için sürekli biletinizi yanınızda bulundurun.
 9. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Madrid Gezilecek Yerler
 2. Madrid Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Madrid Gece Hayatı
 4. İspanya Nerede?
 5. İspanya’da Gezilecek 10 Yer
 6. İspanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Barcelona Gezilecek Yerler
 9. İbiza Gezilecek Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here